Vergi ve Güncel Haber Portalı

5 Yıllık Ceza İndirimi Neden Çıkmıyor?Mahkum ve Yakınlarının Gözü Resmi Gazetede

01.04.2017
48
5 Yıllık Ceza İndirimi Neden Çıkmıyor?Mahkum ve Yakınlarının Gözü Resmi Gazetede

5 Yıllık Ceza İndirimi Neden Çıkmıyor? 5 yıllık ceza indirimi konusunu daha önceki yazılarımızda ele almıştık.  Binlerce mahkum ve mahkum yakınları 5 yıllık ceza indirimi konusunda ısrarlı,haklı ve sabırlı bekleyişlerini sürdürüyor. Peki hala neden somut bir gelişme olmadı?Yazımızda bulabilirsiniz.

5 Yıllık Ceza İndirimi Neden Çıkmıyor?

5 Yıllık Ceza İndirimi Neden Çıkmıyor? 5 yıllık ceza indirimi  konusunda yukarıda da belirttiğimiz gibi haklı ve ısrarlı bekleyiş sürüyor.  2016 yılında sözü edilen düzenleme hala yürürlüğe girmedi. Artık durum öyle bir hal aldı ki, mahkum ve mahkum yakınları her gün çıkan resmi gazeteden gelebilecek olumlu bir habere odaklanmış durumda.   Mahkum ve mahkum yakınları hükümetten gelebilecek olumlu bir haberi beklerken, hükümet tarafından bu durumla ilgili maalesef somut bir adım hala atılmadı. Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi sizleri olumlu bir haberde anında bilgilendireceğiz.  Bu konuda yetkililerle devamlı temas halimiz sürüyor. Ancak dediğimiz gibi,şu ana kadar  somut adım atılmadı. O günkü söylenenler hala devam ediyor. 16 Nisan referandumuna kadar belki somut bir adım atılmayabilir ancak referandumdan sonra bu yasanın resmi gazetede yayınlanacağını düşünüyoruz.   Bu konuyu da devamlı gündemde tutmak ve sizin sesin olmak için çabalamaya devam edeceğiz.

Bu Aftan Kimler  Yararlanacak?

5 Yıllık Ceza İndirimi Neden Çıkmıyor?  15 Temmuz darbe girişiminin ardından cezaevlerinin doluluk oranının artması nedeniyle af çıkarılması ve bu amaçla infaz yasasının değiştirilmesi için hazırlıklara başlandı. Yeni bir Kanun Hükmünde Kararname’nin Resmi Gazete’de yayımlanması ile cezaevlerindeki hükümlülerin ceza miktarlarından 5 yıl düşülmesi öngörülüyor. Devam eden davalardaki tutuklular da bu değişikliklerden etkilenecek.Peki bu aftan kimler yararlanacak?

-Yapılmak istenen af planlamasına göre bu af, 1 Ocak 2016 tarihinden önce işlenen suçlar için geçerli olacak.Yani  bu tarihten sonra işlenen suçlar için bu indirimden yararlanılmayacak.

-Üst sınırı 5 yıla kadar cezayı gerektiren suçlardan yargılananların davaları otomatik olarak düşecek.

– 5 yıllık indirim, verilen her bir ceza için ayrı ayrı değil, toplam ceza üzerinden bir defaya mahsus olmak üzere yapılacak.
-Üst sınırı 5 yıl olan suçlarda, henüz takibata geçilmemiş ya da soruşturmasına girişilmemiş ve davası açılmamış dosyalarda ise davanın açılması ve kesin hükme bağlanması ertelenecek; varsa tutukluluk hali sona erecek.

-Haklarında yakalama, tutuklama, mahkumiyet kararı bulunup da firarda olan kişiler ise kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren üç ay içinde resmi mercilere başvurup teslim olmadıkları zaman bu düzenlemelerden yararlanamayacak.

Son Dakika.5 Yıllık Ceza İndirimi Çıktı Mı?

5 Yıllık Ceza İndiriminde Son Durum. 5 Yıllık Ceza İndirimi Ne Zaman Çıkacak?


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Canan dedi ki:

    Allah rızası haiz af çıkarın artık. dayanacak gücümüz kalmadı ne olur.

  2. Tuncay dedi ki:

    Artık yeter annem babam cezaevinde çıksınlar artık biriside desin af geldi diye

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.