Vergi ve Güncel Haber Portalı

AliExpress Gümrük Vergisi Hesaplama 2020, Vergi Oranları

AliExpress Gümrük Vergisi Hesaplama 2020, Vergi Oranları

Bu makalemizde siz değerli okuyucularımız ile birlikte AliExpress gümrük vergisi hesaplama 2020 ve vergi oranları üzerine bilgiler sunmak istiyoruz. Alibaba Group, kısa bir zaman dilimi içerisinde dünya geneline sunduğu internet alışverişi imkanları ile birlikte çok ciddi anlamda büyük bir çığır açtı. Bunu bilen insanlar, zaman içerisinde Çin’den ürün sipariş etmek için Alibaba.com ve Aliexpress uygulamalarını kullanarak sipariş verdi. Devlet, zaman içerisinde bu konuyu ciddi anlamda dikkate aldı ve gümrük vergisi anlamında son derece katı bir uygulama yoluna giderek siparişlerinize vergi çıkardı. Artık tüm siparişleriniz için kesilen fatura üzerinden gümrük vergisi uygulanmaya başladı.

AliExpress Gümrük Vergisi Nedir?

AliExpress gümrük vergisi, mobil uygulama ya da internet sitesinden online olarak Çin’den sipariş ettiğiniz ürünler için gümrükte kesilmekte olan vergi türü olarak dikkat çekiyor.

Türkiye genelinde artık insanların çok ciddi anlamda Çin’den sipariş verme alışkanlığı söz konusu oldu. Çin’den sipariş edilen bir ürün, 30 – 40 gün aralığında Türkiye sınırları içerisine ulaşıyor. Bu süreyi göze alan insanlar, ihtiyacı olan malzemeleri Türkiye piyasasından %60 daha uygun fiyatlar ile alma şansına sahip oluyor. Devlet, kendi hazinesi ve ülkemiz pazarında ki ticaret yapan esnafları düşündüğünden dolayı zaman içerisinde AliExpress ve Alibaba.com alışverişleriniz için gümrük vergisi uygulamaya başladı. Artık gelen ürünün fatura tutarı üzerinden gümrükte vergi ücreti ekleniyor. Bu ücreti de kargo kapınıza geldiğince PTT Kargo yetkilisine elden vermek zorunda oluyorsunuz.

AliExpress Vergi Hesaplama

AliExpress Vergi Oranları Ne Kadar?

Devlet, gümrük merkezlerine gönderdiği emir ile birlikte Çin’den gelen tüm ürünler için inceleme ve vergilendirme yapma konusunda somut adımlar attı. AliExpress, özellikle yurtdışından ülkemize en çok ürün sokan markaların başına geliyor. Hatta ülkemizi o kadar ciddiye alıyorlar ki Alibaba Group, ülkemizin internetten alışveriş platformu Trendyol.com’u satın aldı. Anlayacağınız ciddi bir girişim nedeni olarak da dikkat çekiyoruz Alibaba için. Ancak zaman içerisinde AliExpress vergi oranları ciddi anlamda merak ediliyor. Aldığınız bir ürün için tam 3 ana maddede ek fiyat ödemeniz gerekiyor. Resmi olarak devletin emri ile gümrükte eklenen vergi oranları aşağıdaki gibidir;

  • KDV: %20 (Fatura tutarının %20’si kadar)
  • Gümrük Vergisi: 0,70 TL
  • Gümrük Sunum Ücreti: 8 TL
  • Paket Açma Ücreti: 5 TL
  • ÖTV: %20 (Fatura tutarının %20’si kadar, her ürün için geçerli değil.)

olmak üzere tarafınıza bir vergilendirme söz konusu oluyor. KDV ve ÖTV, belli başlı ürünler için geçerli olduğundan onu maddelerin en sonuna ekleme gereği duyduk. Gümrükte gelen ürünlerin tamamı açılarak kontrol edilir. Ürünün yasaya aykırılık içeren herhangi bir durumunun olmaması durumunda ise paket yeniden kapatılır ve sonrasında vergilendirmesi yapılır. Bu paket açma ve kontrol işlemi için de devlet, sizin hesabınıza 5 TL yansıtır. Bu da aslında ciddi anlamda can sıkıcı bir durum olarak dikkat çekiyor.

Gümrük sunum ücreti adı altında da 2.2 TL değerinde bir kontrol parası ödüyorsunuz. Gümrük memurları, kontrol sonrasında gümrük pulunu kargo paketinizin üzerine yapıştırıyor. Devlet, bu anlamda giderleri de vatandaşa yansıtarak aslında vergi politikasında ki katılığı bir kere daha net şekilde gösteriyor.

AliExpress Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Bu makalemizde özellikle merak edenleri için 2020 AliExpress vergi hesaplama konusunda bilgiler sunacağız. Aslında hesaplamayı yukarıdaki gibi yapabilirsiniz. ÖTV, her ürüne uygulanmıyor bu neden dolayısı ile bunu net şekilde dikkate alamıyoruz. Şimdi sizlere hemen hesaplama bakımından bilgiler sunarak detaylar hakkında fikir sahibi olalım.

  • ÖRNEĞİN: AliExpress üzerinden TL karşılığı olarak 100 TL olan bir ürün aldınız. (16,25 Dolar fatura ücreti)
  • KDV (%20): 20 TL
  • Gümrük Vergisi: 0,70 TL
  • Gümrük Sunum Ücreti: 8 TL
  • Paket Açma Ücreti: 5 TL

Toplam Ödeyeceğiniz Vergi Ücreti: 33,70 TL

AliExpress vergi hesaplaması bu şekilde yapılabilir. Bu vergi ödemelerini PTT Kargo, ürününüzü kapınıza getirdiğinde nakit olarak yetkiliye ödemek durumundasınız. Aksi takdirde ürün tarafınıza teslim edilmeden tekrardan şubeye götürülür.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.