Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

Amazon.com’da Nasıl Satış Yapılır? Vergiler Nasıl?

Amazon.com’da Nasıl Satış Yapılır? Vergiler Nasıl?

Bugün ki makalemizde Amazon.com’da nasıl satış yapılır, vergiler nasıl gibi konularda sizlere bilgiler sunarak fikir edinmek istiyoruz. Her geçen gün e-ticaret sektörü daha da hızlı büyüyor ve günümüzde dünyanın en büyük şirket yapılarından birisi de Amazon oldu. Dünyanın en zengin adamı olan Jeff Bezos tarafından kurulan bu şirket, zaman içerisinde ülkemizde de kurumsallaşma yoluna gitti demek yanlış olmaz.

B2B sisteminde diğer satıcılara da ürün satma imkanı sunan dünyanın en büyük alışveriş sistemlerinden Amazon.com’da satış yapmak çok büyük bir ayrıcalık. Peki nasıl bu sektör içerisinde var olacaksınız? Hangi seçenekleri değerlendirmek zorundasınız? Hemen bu anlamda sizlere bilgiler sunalım ve fikir edinme yoluna gidelim.

Amazon Nedir?

Amazon, Jeff Bezos tarafından kurulmuş olan Amerika merkezli bir e-ticaret ve perakende market girişimi olarak dünyanın en büyük yapılanmalarından birisidir.

Amazon.com, her geçen gün hizmet altyapısını daha da geliştirerek çok daha geniş kitlelerce benimsenmiş olan bir şirket olmayı başarmıştır. Öyle ki Bezos, bu şirketin büyümesi ile birlikte dünyanın en zengin insanları listesinde ilk sırayı uzun yıllar sonra Microsoft şirketinin sahibi Bill Gates’in elinden almıştır. Nitekim zaman içerisinde şirket, dünya genelinde yayıldı ve Türkiye şubesi de bu alanda ciddi şekilde önem arz ediyor.

Amazon.com’da Nasıl Satış Yapabilirim?

Amazon.com, ülkemizdeki N11 ve Hepsiburada gibi sistemler ile aynı altyapıda olan B2B sistemini kullanmaktadır. Yani başka satıcılara sistemde insanlara satış yapma imkanı sunar. Tabi ki iş ortaklarına kargo imkanları vs. ile alakalı olarak da çeşitli avantajları sunar. Sistemde satış yapabilmeniz için şartlar ise aşağıdaki gibidir;

  • Kredi Kartı: Amazon tarafından satıcıdan alınan satış ücretinin ve komisyonlarının satıcı hesabından alınamadığı durumlarda tahsil edilebileceği geçerli bir kredi kartı bilgisi istenmektedir.
  • Telefon Numarası: Ülke koduyla beraber ulaşılabilir bir telefon numarası girmeniz gerekmektedir.
  • Firma Kayıt Bilgileri: İşletme türü, adresi ve vergi numarası gibi şirketinize ait bilgileri girmeniz istenmektedir.
  • Birincil İrtibat Kişi Bilgileri: Birincil irtibat kişisi hesap sahibinin kendisi olabileceği gibi satışları yürütmesi için hesap sahibince yetkilendirilmiş bir kişi de olabilir. Her ikisi için de kimlik, doğum tarihi ve telefon numarası bilgileri girilmelidir.
  • Banka Hesap Bilgileri: Amazon üzerinden elde edilen gelirlerin gönderileceği banka hesabının bilgileri girilmelidir.

Amazon.com Türkiye Satıcı Komisyon Oranları

Tabi ki bu sistemlerde ne olursa olsun bir komisyon oranı belirlenir. Türkiye sistemlerinde tabi ki bu komisyonlar çok daha uygun fiyatlar ile sizlere sunuluyor. Amazon, dünyaya mal olmuş bir sistem. Tabi ki ülkemiz genelinde henüz sanıldığı kadar geniş kitlelere erişmedi ancak her geçen gün daha da genişliyor. Amazon.com Türkiye satıcı komisyon oranları aşağıdaki gibidir;

Eğer ki Amazon.com sitesinde bir ürün satışı yapacak iseniz satış başı ürünlerinizden kesilecek komisyon oranları yukarıdaki şekilde belirlenmiştir. Bu komisyon oranları, her satışınızdan kesilir ve sisteme de bu hesaplamaları yaparak sisteme ürün eklemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Tabi ki Amazon.com sitesinde B2B satışına açık olan belli başlı kategoriler söz konusudur. Bu kategorilerden herhangi birisinde satış yapmak isterseniz sistemde satıcı üyeliği açmanız yeterli olacaktır. Yukarıda şirketin talep ettiği belgeleri de sunarak Amazon satıcısı olabilirsiniz.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.