Vergi ve Güncel Haber Portalı

Anne Memura, Yarım Gün Çalışma Yönetmeliği Bu Ay Sonuna Kadar Yayınlanacak

15.01.2017
22
Anne Memura, Yarım Gün Çalışma Yönetmeliği  Bu Ay Sonuna Kadar Yayınlanacak

Anne Memura, Yarım Gün Çalışma YönetmeliğiAnne Memurların beklediği yarım gün mesai ile ilgili yönetmelik Bakanlar Kurulunda imzalama işlemi tamamlanıp Resmi Gazetede yayınlanmak üzere Başbakanlığa Gönderildi.

Anne Memura, Yarım Gün Çalışma Yönetmeliği.  657 Sayılı Kanuna göre çalışan annelerin Çocukları  okul çağına gelene kadar yarım gün mesai  ile ilgili  düzenlemeyi içeren yönetmelik bakanlar kurulunda tamamlanarak Yayınlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi.

 Bilindiği üzere çalışan annelerin  kolaylık sağlayan kanun yürürlüğe girmişti  Kanun yürürlüğe girdikten ilk etapta işçilere nasıl uygulanacağı ile ilgili yönetmelik yayınlanmıştı. Şimdi ise memurlar için yönetmeliğin bir ay içerisinde resmi gazetede yayınlanacağı öğrenildi

Anne memura Doğum izninin başlangıcından itibaren çocuğun okul çağına kadar çocuk sayısına göre yarım mesai tam maaş ile çalışabilecek.

ÜÇÜNCÜ ÇOCUKTA 120 GÜN

Anne Memura, Yarım Gün Çalışma Yönetmeliği

Anne Memura, Yarım Gün Çalışma Yönetmeliği. işçi ve Özel sektörde Çalışan anneler için yönetmelik çıkmasından sonra şimdi de 657 Sayılı Kanuna bağlı çalışanlar için yönetmelik hazırlandı. Memur annelerle ilgili yönetmelik çalışması, Bakanlar Kurulu tarafından tamamlanarak resmi gazetede yayınlanması  Başbakanlık’a gönderildi. Bu ay sonuna kadar yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor.

Yasaya göre anneler doğum izni bittikten sonra ilk çocukta 60 gün, ikinci çocukta 120 gün ve üçüncü ve daha sonraki doğumlarda 180 gün yarım gün çalışıp tam maaş alabilecek.  Anneler istedikleri takdirde  çocukları  okul çağına gelene kadar yarım gün mesai yapıp  yarım maaş ile çalışma hakkına sahip.  Bu haktan sadece doğum yapan anneler değil evlat edinenler içinde geçerli olacak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.