Vergi ve Güncel Haber Portalı

Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar?Araç Muayenesi Hakkında Merak Edilenler

Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar?Araç Muayenesi Hakkında Merak Edilenler

Araç Muayenesi Hakkında Merak Edilenler.Araç muayenesi veya diğer adıyla araç vizesi araçlar için zorunlu olan bir uygulamadır.Bu yüzden araç sahipleri buna son derece önem vermek zorundadır.Çünkü muayenenin güvenlik açısından öneminden ziyade maddi olarak da yaptırımları bulunmaktadır.Muayenesiz yola çıkmanın cezası oldukça ağırdır.İşte tüm bu olumsuz durumlarla karşılaşmamak adına TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları, araç sahiplerinin periyodik muayene öncesinde araçlarında dikkat etmeleri gereken noktaları paylaştı.Peki araç sahipleri muayeneye gelmeden önce ne yapmalıdır?Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Muayeneye Nasıl Gidilir?

Araç Muayenesi Hakkında Merak Edilenler.Muayeneye gitmeden önce Mutlaka ücretsiz randevunuzu alınmalıdır. Muayene zamanı gelen araç sahipleri, TÜVTÜRK muayene istasyonlarına gitmeden, belirledikleri gün ve saat için randevu alabiliyor.Randevu için bir kaç yol vardır. Randevular, www.tuvturk.com.tr internet sitesinden,  0 850 222 88 88 numaralı çağrı merkezinden ve istasyonda yer alan kiosklardan ücretsiz olarak alınabiliyor.

Muayene İçin Ortalama 2 Saat Ayırmalısınız

Araç Muayenesi Hakkında Merak Edilenler.Büyük şehir merkezlerindeki yoğun istasyonlara randevu alıyorsanız, tüm muayene süreci için en az 2 saat ayırın, zaman planınızı buna göre yapın. TÜVTÜRK internet sitesi veya çağrı merkezinden alınan randevu saati, muayenenin başlama saatini değil, araç sahibinin müşteri kabul işlemlerinin başlayacağı saati belirtiyor. Araç muayene işlemleri, kabul işlemlerini takiben, ortalama 1 saat sürüyor. İstasyon alanına giriş, müşteri kabul ve sorgulama ile muayene süreci de göz önüne alındığında, özellikle büyükşehirlerde yer alan istasyonlarda ortalama 2 saatlik bir zaman ayırmak ve zaman planlamasını buna göre yapmak gerekiyor.

Aracın Vergi Borcu Varsa Ödemeden Muayene Olmaz

Araç Muayenesi Hakkında Merak Edilenler.Vergi, trafik cezası ve HGS/OGS borçlarınızı mutlaka kontrol edin, borcunuz varsa muayene öncesinde mutlaka ödeyin!Yasalarla belirlenen kurallar nedeniyle randevu alma sürecinde ve muayene öncesinde araçlar için borç kontrolü yapılıyor; trafik para cezası, motorlu taşıt vergisi, köprü ve otoyol borçları sorgulanıyor. Bu nedenle, araç sahiplerinin randevu alımı sırasında borç durumunu öğrendikten sonra eğer borç varsa mutlaka ödemelerini yapmaları gerekiyor. Araç sahipleri ilgili borçlarını www.gib.gov.tr‘den sorgulayabilir ve borçları varsa ödemelerini gerçekleştirebilir. Ödemelerini gerçekleştirdikten sonra randevu almaya devam edebilir.

Egzoz Emisyon Ölçümü Yapılmalıdır

Araç Muayenesi Hakkında Merak Edilenler.Egzoz emisyon ölçümünü TÜVTÜRK istasyonlarında da yaptırabilirsiniz.Geçerli egzoz gazı emisyon ölçümünün olmaması ‘Ağır Kusur’ olarak değerlendiriliyor. Bu hizmet araç muayene istasyonlarının tamamında da uluslararası standartlarda veriliyor.

Ruhsat ve Kimlik Yanınızda Bulunmalıdır

Araç Muayenesi Hakkında Merak Edilenler.Ruhsat, kimlik ve diğer zorunlu belgeleri mutlaka yanınızda bulundurun. Araç vizesi için için istasyonlara gelirken, araç ruhsatı, kimlik ve diğer zorunlu belgelerin asıllarının mutlaka getirilmesi gerekiyor. Araç LPG/CNG’li ise ‘Gaz Sızdırmazlık Raporu’ da gerekiyor. Ancak bu belgenin olmaması ‘Hafif Kusur’ olarak değerlendiriliyor.  İstasyona gelindiğinde aracın KM bilgisi sıra numarası alınırken girilmesi gerekiyor.

Ödemeler Nakit Alınmaktadır

Araç Muayenesi Hakkında Merak Edilenler.Tüm ödemelerin nakit olduğunu unutmayın!Araç Muayene ücretleri yıllık olarak T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün genelge ve emirleri doğrultusunda belirleniyor. Ödemeler, nakit olarak alınıyor. 2017 yılı için muayene ücretleri şu şekildedir;

Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 267,86 TL,

Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 198,24 TL

Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 101,48 TL’dir.

Araç Vergisi ve Trafik Cezası Yapılandırmasında Bilmeniz Gerekenler

Trafik Cezalarına Araç Bandrol Borçlarına Yapılandırma Hakkı Veren Kanun Tebliği Resmi Gazetede Yayınlandı.

Araç Muayenesinde Yeni Kriter.Bazı Araçlar Muayeneden Geçemeyecek

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.