Vergi ve Güncel Haber Portalı

Araç Sahipleri Dikkat. Vergi Daireleri 31 Ocak Salı Günü 19:00’a Kadar Açık Olacak.

Araç Sahipleri Dikkat. Vergi Daireleri 31 Ocak Salı Günü 19:00’a Kadar Açık Olacak.

vergi daireleri akşam açık kalacak. Araç sahipleri için bu ayın son günleri önemli.Çünkü Motorlu Taşıtlar Vergisi 1. taksit ödemeleri bu ayın son günü bitiyor.Yani 31 Ocak Salı günü MTV 1. taksitinin ödenmiş olması gerekiyor.     Ödemenin son günü de yaklaştıkça tahsilat yapılacak yerlerde yoğunluğun artması bekleniyor.     Bu yoğunluğun belki de en çok artacağı yer de şüphesiz vergi daireleridir.  Çünkü vergi daireleri genel olarak herkesin ödemelerini garanti olarak gördüğü yerdir.Peki vergi dairelerinde bu yoğunluğun azaltılması için ne yapılacak?Bunun için bir önlem alındı mı?Yazımızda detayları bulabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Yılda Kaç Kez Ödenir?

vergi daireleri akşam açık kalacakMotorlu taşıtlar vergisi, devletin araç sahiplerinden aldığı ve dolayısıyla araç üzerinden alınan bir vergidir.Her araçtan aynı tutar alınmaz ve hangi araçtan ne kadar alınacağı belirli kriterlere bağlıdır.Peki Motorlu Taşıtlar Vergisi  yani MTV  yılda kaç kez alınır ve ne zaman ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi altı ayda bir olmak üzere yılda 2 kez alınır.

-MTV  1. taksit son ödeme 31 Ocak tarihinde sona erer.

-MTV  2. taksit son ödeme  31 Temmuz tarihinde sona erer.

Vergi Daireleri 31 Ocak’ta Kaça Kadar Açık Olacak?

vergi daireleri akşam açık kalacak.Ödemelerin son günü olan 31 ocak günü yoğunluğun çok olacağı düşünüldüğü için, Gelir İdaresi başkanlığı bu için önlem aldı.Bu önleme göre, daireler genel olarak 31 ocak günü saat 19:00’a kadar açık kalacak.

Bu konuyla ilgili Gelir İdaresi Başkalığı şu duyuruyu yayınlamıştır:

2017 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi ilk taksitinin ödeme süresi 31 Ocak 2017 Salı günü sona ermektedir.

Bu nedenle, vergi dairelerinde meydana gelmesi muhtemel sıkışıklığın önlenmesi ve mükelleflere kolaylık sağlanması amacıyla;        Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve Bursa il merkezlerindeki motorlu taşıtlar vergisini tahsile yetkili vergi daireleri 31 Ocak 2017 Salı günü saat 19:00′ a kadar açık bulundurulacaktır.

 Diğer taraftan, yeterli sayıda personel bulundurulmak suretiyle;

-Yukarıda sayılan illerin ilçelerindeki motorlu taşıtlar vergisini tahsile yetkili vergi dairelerinin 31 Ocak 2017 Salı günü saat 19:00’a kadar açık bulundurulması konusunda Vergi Dairesi Başkanları,

-Diğer il merkezleri ve ilçelerdeki motorlu taşıtlar vergisini tahsile yetkili vergi dairelerinin 31 Ocak 2017 Salı günü saat 19:00’a kadar açık bulundurulması konusunda     ise Vergi Dairesi Başkanları/ İl Defterdarları,

yetkili kılınmıştır.

Duyuruya ulaşmak için tıklayınız.

Ne kadar vergi ödeyeceğinizi öğrenmek için;

2017 Yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Tutarları konulu yazımıza tıklayınız.

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.