Araç Sahiplerine Sigorta Şirketlerinden Şok Taksitli Sigorta Yaptırma Kalktı

Araç Sahiplerine Sigorta Şirketlerinden Şok Taksitli Sigorta Yaptırma Kalktı

    Hazinenin araç sigorta prim ücetlerine, tavan fiyat getirmesi sonucu Trafik sigorta  Fiyatlarında yüzde 40’a varan indirimler oldu.  Sigortacılar  bu duruma  karşısında araç sahiplerini zora sokacak olan bir tepkiyle karşılık verdi.  Sigorta şirketleri ‘Kâr azalacak’ diye kredi kartına taksidi kaldırdı.  Acentelerin peşin para almasını yasakladı.

 Araç Sahiplerine Sigorta Şirketlerinden Şok Taksitli Sigorta Yaptırma Kalktı.  Türkiye Cumhuriyeti Hazine Müsteşarlığı tarafından, araç sahiplerini canından bezdiren trafik sigorta prim ücretlerine tavan sistemini getirmek için 12 Nisan’da bir genelge yayımladı.  Yayınlanan bu genelgeye göre; tüm araç sınıfında, basamaklara ve illere göre azami bir fiyat belirlendi. Tavan prim ücret uygulamasıyla, özellikle büyük şehirlerde sigorta yüzde 40’a varan oranlarda ucuzladı.  Yıl sonuna kadar geçerli olacak düzenlemeden yaklaşık 14 milyon araç sahibi yararlanabilecek.

Sigorta Şirketleri Tepki Olarak Ödemede Kredi Kartına Taksit İmkanını Kaldırdı

 Araç Sahiplerine Sigorta Şirketlerinden Şok Taksitli Sigorta Yaptırma Kalktı.  Vatandaşı rahatlatan cebinde para kalmasını sağlayan tavan,sistemi  yüzünden  ‘Kâr ve hasılat  azalacak’ diye bu sistem sigortacıların  işine gelmedi.  Bu yüzden Hazine’nin tavanına karşı sigorta şirketlerinden tepki gecikmedi. Sigorta şirketleri 12 Nisan itibarıyla kredi kartıyla yapılan ödemelerde taksitli ödeme sistemini kaldırdı. Normal şartlarda, trafik sigortası tutarını kredi kartıyla 3-4 taksitle ödeme imkanı sağlanıyor, hatta 15-20 lira fark ödeyen için 9 taksite kadar çıkılabiliyordu.

Avantaj Mağduriyete Dönüştü

 Araç Sahiplerine Sigorta Şirketlerinden Şok Taksitli Sigorta Yaptırma Kalktı.  Araç Kaskosu  ve diğer tür  sigortaların ücretlerini   taksitle ödeme devam ediyor. Zorunlu  Trafik sigortası sisteminde taksidin kaldırılması ve kredi kartı dışında ödeme yapılamaması araç sahiplerini mağdur duruma soktu. Çünkü çoğu kişinin kredi kartı limiti peşin ödemeye müsait olmayabilir.  Tüketici Derneği Başkanı Levent Küçük bu konuda şu sözleri kullandı. “Çok fazla şikayet aldık. Tüketiciye avantaj sağlayalım derken mağdur etmiş oluyoruz. Herkesin bütçesi veya kart ödemesi müsait olmayabilir. Sigortacılar takside geri dönsün.” sözlerini söyledi.

Nakit Paraylada Sigorta Yapılamıyor

 Araç Sahiplerine Sigorta Şirketlerinden Şok Taksitli Sigorta Yaptırma Kalktı.  Sigorta şirketleri, nakit parayla zorunlu trafik sigortası poliçesine de onay vermiyor.  Vatandaş nakit para verdiğinde  acente şirketleri poliçeyi kendi kartlarını kullanarak kesebiliyor.  Kendi kartı ile yapacağı ödemeyide tek çekimle ödeme yaparak onay alabiliyorlar.  Acente sahibi aldığı nakit parayı da kendi kredi kartına ait borca yatırıyor.  Sistem son günlerde bu şekilde işliyor.  Daha önce peşin parayla poliçe kesen acente, aldığı nakdi takip eden ayın 1’inde şirket hesabına yatırıyordu. Sigortacılar bu yolla nakit akışını hızlandırdı.

Esnafa Müjde.Yeni Nesil Yazarkasa Kullanma Zorunluluğu Kalktı

15 Nisan’da Bireysel Emeklilikte Hangi Memurdan Ne Kadar Kesinti Olacak?

İcrada Satılan Araçlarda KDV Oranları Nelerdir ?Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)