Vergi ve Güncel Haber Portalı

Araç Vergisi ve Trafik Cezası Yapılandırmasında Bilmeniz Gerekenler

Araç Vergisi ve Trafik Cezası Yapılandırmasında Bilmeniz Gerekenler

Araç Vergisi ve Trafik Cezası Yapılandırması.Bilindiği üzere Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7020 sayılı Kanun 27 Mayıs 2017 tarihli ve 30078 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.Bu yapılandırmada, özellikle motorlu taşıtlar vergisi ve trafik para cezası borçlarında merak edilen konular hala bulunmaktadır.Bu yazımızda bazı merak edilen konulara cevaplar arayacağız.Yeni yapılandırma konusunda bilmeniz gerekenleri açıklayamaya çalışacağız.Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Yapılandırma Hangi Dönemleri Kapsamaktadır?

Araç Vergisi ve Trafik Cezası Yapılandırması.Yapılandırmadan yararlanmak için belli tarih aralığı vardır.Buna göre,7020 sayılı kanun kapsamında yapılandırmadan yararlanmak için ,motorlu taşıtlar vergisi veya trafik para cezası borçlarınızın 1 temmuz 2016-31 mart 2017 tarihleri arasında bulunması gerekmektedir.

Önceki Yapılandırmadan Yararlananlar Yeni Yapılandırmadan Yararlanabilecekler Mi?

Araç Vergisi ve Trafik Cezası Yapılandırması. 6111, 6552 ve 6736 sayılı Kanunlara göre yapılandırılmış olan ve 27 Mayıs 2017 tarihi itibariyle taksit ödemeleri devam eden borçların 7020 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılması mümkün değildir.Yani önceki yapılandırmadan yararlananlar bu yapılandırmadan yararlanamayacaklar.

Yapılandırılan Borcun Peşin Ödenmesi Durumunda Ekstra İndirim Olacak Mı?

Araç Vergisi ve Trafik Cezası Yapılandırması. Yapılandırılan tutarlar için PEŞİN ÖDEME tercih edilmesi durumunda Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan AYRICA %50 İNDİRİM yapılacaktır.Yani peşin ödemek daha avantajlı bir hale gelecektir.

Yapılandırılan Trafik Para Cezasından Ne Kadar Avantajlı Çıkarım?Örnekle Açıklar Mısınız?

Araç Vergisi ve Trafik Cezası Yapılandırması. Örneğin; Vadesi 5/2/2016 tarihi olan 600 TL tutarlı trafik para cezası için ödenmesi gereken faiz tutarı 480 TL’dir. Bu durumda toplam borç ise 1.080 TL olacaktır. Borcun yapılandırılması durumunda, 480 TL faiz yerine, %6,48 Yİ ÜFE oranı ile hesaplanan 38,88 TL ödeneceğinden toplam borç 638,88 TL olacaktır.Örnekten de anlaşılacağı üzere indirim kayda değer bir düzeyde olacaktır.

Birden Fazla Aracı Olan Her Araç İçin Ayrı Ayrı Mı Başvurmak Zorundadır?

Araç Vergisi ve Trafik Cezası Yapılandırması. Evet.Birden fazla araç sahibi olanların her bir araç için ayrı ayrı yapılandırma başvurusunda bulunması
gerekmektedir.

Yapılandırma Ne Zaman Bozulur?

Araç Vergisi ve Trafik Cezası Yapılandırması. Yapılandırmadan yararlanabilmek için ilk iki taksitin eksiksiz ve süresinde ödenmesi şarttır.  Bir takvim yılında iki taneden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde Kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilecektir. Ayrıca,Yapılandırma hükümlerinin ihlal edilmemesi şartıyla taksitlendirme süresi sonuna kadar taşıtların fenni muayenelerinin yaptırılmasına ve uçuşa elverişli belgelerinin alınabilmesine imkan verilmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Trafik Para Cezalarında Af İçin Başvurular Başladı.Süre Uzatımı Olmayacak

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.