Vergi ve Güncel Haber Portalı

Asgari Ücret Artıyor

29.11.2016
18
Asgari Ücret Artıyor

Geçen yılda pazarlık yapılmadan asgari ücretin verilen vaatlerden dolayı net 1300 TL olmuştu.Bu yıl ise geçmiş yıllarda olduğu gibi pazarlık yapılacak ve 2017 yılı asgari ücret belirlenecektir.Hatta yoksulluk ve açlık sınırının devamlı arttığı günümüzde bu seneki pazarlık çok çetin geçecektir.Bunun ilk adımı ise işçi,işveren ve hükümet temsilcileriyle  6 aralıkta toplanacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonunda alınacak karar olacaktır. Bu kararla 2017 asgari ücretlinin net maaşı belli olacaktır.

Asgari Ücretin Ne Kadar Olması İsteniyor

Asgari ücret şu anda bekar bir işçi için brüt olarak 1647 TL,vergiler ve diğer kesintiler düşüldüğünde net olarak eline geçen 1300 TL’dir. Asgari ücretin işverene maliyeti ise daha fazladır.İşverene maliyetleri arasında brüt asgari ücret,sosyal güvenlik primi ve işsizlik sigorta fonu bulunmaktadır.Durum böyle olunca yaklaşık 7 milyon kişiyi ilgilendiren bu komisyonlarda tatmin edici rakamların teklif edilmesi bekleniyor.Sendikalar TÜİK‘in geçen yıllarda komisyona sunduğu ağır işlerde çalışan işçilerin net yaşam maliyetini göz önünde bulundurarak pazarlığa oturacaklar.Bu rakam ise  net 1600 TL.Sendikalar hükümet yetkililerine bu rakamı talep edecekler.

Son 10 Yıllık Artış Ne Kadar?

2017 yılına kadar her yıl gerçekleşen toplantıda farklı oranlarla asgari ücret artmıştır. Bu kimi zaman yüksek oranda artırılırken çoğu zaman da enflasyona yenik düşmüştür.İstatistiklere bakılırsa son 10 yılda yaklaşık yüzde 240 artış yapıldığı görülmektedir.Öreneğin 2006 yılında net yaklaşık 380 TL civarında olan asgari ücret 2016 yılında net 1300 TL ‘dir.

Asgari Ücret Kararı Kimlerin Elinde

Asgari ücreti herkes sadece hükümet yetkililerin belirlediğini bilir.Ancak yalnızca hükümet yetkililerinin elinde olan bir karar değildir. Pazarlıkla ortak karar verilir.Peki pazarlığı kimler yapar?Cevap verelim.Komisyonda 5 işçi,5 işveren ve 5 hükümet temsilcisi bulunur.Bu komisyonda işçi tarafını Türk-İş sendikası temsil eder.İşveren tarafını ise TİSK temsil eder.

Toplamda 3 kez toplanan komisyonda ilk ev sahipliğini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yapar.Burada herkes görüşünü bildirir,teklifini yapar ve sonuç alınmaz.İkinci olarak işçi ve işverenlerin ev sahipliğinde tekrar toplanılır.Yine teklifler verilir ama karar çıkmaz.Son toplantıda görüşülmek üzere dağılırlar.Son olarak ise tekrar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda toplanılır.Bakanlık bir üyesini başkan olarak seçer.Bu da genelde bakanın kendisidir.En az 10 üye ile toplanılır ve oy çokluğuyla karar verilir.

En son şekli verilen asgari ücret 2017 yılında uygulamaya konulur.Her yıl bu komisyon toplanır ve oy çokluğuyla aldığı kararları ertesi yıl ortaya koyar.

Konuyla ilgili sormak istedikleriniz için tıklayınız.


ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ömer dedi ki:

    asgari ücretin artma durumu bence çok iyi olur türkiye şaartlarında asgari ücretin 1900 tl olması lazım bence 1600 bile az sendikalar 2000 tl olmasını istiyor mesela

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.