Vergi ve Güncel Haber Portalı

Bankada Paranız Kalmış Olabilir.Unutmayın Son Gün 15 Haziran

08.03.2017
9
Bankada Paranız Kalmış Olabilir.Unutmayın Son Gün 15 Haziran

Bankada Paranız Kalmış Olabilir.Bazen bankalarda kalan paramızı unuttuğumuz olur.Herhangi bir nedenden dolayı unutulan paralar ise belli bir süre bankalarda kalır.Ancak 10 yıl sonunda bu para artık  zaman aşımına uğrar.Yasa gereği,zaman aşımına uğramış olan mevduat,katılım fonu,alacak ve emanetler 10 yılın sonunda  Tasarruf  Mevduatı Sigorta Fonuna devredilir.Peki bankada paramı unuttuğumu nasıl sorgulayabilirim? bankada kalan paralar için ne yapmalıyım? detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Haziran Ayına Kadar Başvurunuzu Yapın

Bankada Paranız Kalmış Olabilir.Bankacılık Kanunun 62. maddesine göre; bankalar nezdindeki mevduat,katılım fonu,alacak ve emanetlerin hak sahipleri tarafından  en son işlem tarihinden başlayarak 10 yıl içinde aranmaması halinde  zaman aşımına tabidir.Söz konusu maddenin uygulanmasına ilişkin yönetmeliğin 8. maddesine göre zaman aşımına uğrayan mevduat,katılım fonu,alacak ve emanetlerin listesi Şubat ayı başından itibaren bankaların kendi internet sitelerinde Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu sitesinde Mayıs ayı sonuna kadar yayınlanmaktadır.

Buna göre 2006 yılından itibaren hareket görmeyen zaman aşımına uğramış olan hesaplara ilişkin olarak yayınlanan listelerde ismi bulunan hesap yani hak sahiplerinin , hesaplarıyla ilgili olarak işlem yapmak için 15 Haziran tarihine kadar, ilgili banka şubeleri veya bankaların genel müdürlüklerine kimlik kartlarıyla veya yetki belgeleri ile başvuruda bulunmamaları halinde, ilgili yasa gereği zaman aşımına uğramış olan mevduat,katılım fonu,alacak ve emanetleri Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna Devredilecektir.

Bankada Unutulan Parayı Nasıl Sorgularım?

Bankada Paranız Kalmış Olabilir.Öncelikle Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu internet sitesine girişi yapılır.Burada ‘bankalar’ kısmına hangi bankada paranız olduğunu düşünüyorsanız listeden onu yazınız. Bizim tavsiyemiz seçeneklerden tüm bankaları seçmeniz.‘Kişinin adı’ kısmına kişinin adı ve soyadı yazılır. Normalde kimlik numarası ile sorgulama yapılırken bu sitede ad ve soyad kullanılır. Hatta sorgulama yaptığınızda aynı ad ve soyaddan birden fazla kişi çıkabilir. Bu durumda doğum tarihlerine göre doğru olanı bulabilirsiniz.Daha sonra,Kişinin adı kısmının yanındaki ‘doğrulama kodu giriniz’ kısmına üzerinde yazılı olan harf ve rakamları girmeniz yeterli olacaktır.Tüm bunları yaptıktan sonra ‘ara’ butonuna basmanız gerekecektir.Tüm bunları yaptıktan sonra kişinin hangi bankada ne kadar parası olduğu listeler halinde ortaya çıkacaktır.

SORGULAMA YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Listede Unutulmuş Param Çıktı Ne Yapmalıyım?

Bankada Paranız Kalmış Olabilir.Bu işlemleri yaptıktan sonra bankada paranız kalmışsa, yapmanız gereken çok basit.Sadece kimlik kartınızla ilgili bankanın şubesine giderek paranızı alabilirsiniz.Bu parayı size verecekleri zaman başka hiç bir şey istenmeyecektir.Eğer vefat eden kişinin varisi durumunda iseniz kimlik yanında bir de veraset ilamı götürmeniz gerekecektir.Banka yetkilileri veraset ilamını göremeden işlem yapmazlar.

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.