Vergi ve Güncel Haber Portalı

Bankalardan Batık Kredilere Yeniden Yapılandırma İmkanı

Bankalardan Batık Kredilere Yeniden Yapılandırma İmkanı

Bankalardan Batık Kredilere Yeniden YapılandırmaBankalardan Batık Kredilere Yeniden Yapılandırma Piyasaların canlanması için yeni düzenlemeler oldu. Bankaların batmış olan  kredilerinin  canlandırılması için çalışmalar yapıldı. Yapılan çalışmalar kapsamında, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme …Kurumu’nun (BDDK) bankaların bazı kredilerin genel karşılıkları oranını bugün yayınlanan yönetmelikle  düşürdü. 

Hangi Kredilerin Genel Karşılık Oranı Düşürüldü ?

Bankalardan Batık Kredilere Yeniden Yapılandırma Bugünkü Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelik değişiklikliği ile Genel karşılık oranlarını belirli süreyle düşürdü. Yapılan değişiklikler 31/12/2017 tarihine kadar geçerli olacak.  Yapılan değişikliklere göre:

  • a) Birinci Grupta izlenen nakdi ticari krediler toplamının en az binde beşi (% 0,5) ve gayrinakdi ticari krediler toplamının en az binde biri (% 0,1) oranında.
  • b) Birinci Grupta izlenen küçük ve orta büyüklükteki nakdi ve gayrinakdi işletme kredileri ile transit ticarete, ihracata, ihracat sayılan satış ve teslimlere ve döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetlere yönelik olarak kullandırılan nakdi ve gayrinakdi krediler ve büyük ölçekli kamu ihalelerinin finansmanında kullanılmak üzere oluşturulan sendikasyonkredilerinin toplamı için yüzde sıfır (% 0) oranında.
  • c) (a) ve (b) bentlerinde belirtilenler dışındaki Birinci Grupta izlenen nakdi krediler toplamının en az yüzde biri (% 1), gayrinakdi krediler toplamının en az binde ikisi (% 0,2) oranında.
  • ç) İkinci Grupta izlenen nakdi ticari krediler ve küçük ve orta büyüklükteki işletme kredileri ile transit ticarete, ihracata, ihracat sayılan satış ve teslimlere ve döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetlere yönelik olarak kullandırılan krediler toplamının en az yüzde biri (% 1) oranında, bu nitelikteki gayrinakdi krediler toplamının binde ikisi (% 0,2) oranında.
  • d) (ç) bendinde belirtilenler dışındaki İkinci Grupta izlenen nakdi krediler toplamının yüzde ikisi (% 2) oranında, gayrinakdi krediler toplamının ise binde dördü oranında (% 0,4).”

31/12/2017 tarihine kadar uygulanmak üzere değiştirildi.

Genel karşılık oranları değişikliklerini özetle söyleyecek olursak.  Birinci grupta izlenen nakdi ve gayrinakdi ticari kredileri için ayrılan genel karşılıkları yüzde 0.5 ve yüzde 0.1’e düşüyor.  KOBİ’ye ait kredileri, döviz kazandırıcı faaliyetler için kullandırılan krediler genel karşılıkları sıfıra indirildi.  Büyük ölçekli kamu ihalelerinin finansmanında kullanılmak üzere oluşturulan sendikasyon kredilerinin toplamı için için genel karşılıkları sıfıra indirildi.

Batık Kredilere Yeniden Yapılandırma

Bankalardan Batık Kredilere Yeniden Yapılandırma Resmi Gazetede bugün yayınlanan yönetmelik değişikliği ile donuk kredilere  yeniden yapılandırma geldi. Eklenen geçici madde ile  31/12/2017 tarihine kadar yapılandırılabilir. Eklenen geçici madde ye göre, bankalarca donuk alacak olarak sınıflandırılan krediler ve diğer alacaklar bu madde kapsamında iki defa ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir.

batık kredilere yeniden yapılandırmaDonuk Kredi Ne Demek ?

Sorunlu kredi anlamına gelir .Geri ödeme süresinin uzatılmasına, kredinin yenilenmesine karşın, tahsil olası düşük, hareketsiz durumdaki krediler için kullanılan bir ifadedir. Hukuki takipteki kredilerin tamamı donuk kredi sayılır.

Yönetmelikte yapılan değişiklik ile bankaların kredi verme imkanının artacağı  ve kredi maliyetlerinin azalacağından piyasaya canlılık getireceği tahmin edilmektedir.

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.