Vergi ve Güncel Haber Portalı

Basit Usulde Beyanname Verme ve Ödeme

23.11.2016
80
Basit Usulde Beyanname Verme ve Ödeme

basit usulde beyanname nasıl verilir ve ne zaman ödenir?

basit usulde beyanname nasıl verilir ve ne zaman ödenir?

basit usul beyanname nasıl verilir? Daha önce de belirttiğimiz gibi gelir vergisine tabi olan ticaret ve sanat erbabı gerçek veya basit usulde vergi verir.Ödeyeceği vergiyi ise vermiş olduğu beyanname doğrultusunda çıkan miktara göre bilir.Peki bu beyanname hangi yöntemlerle ve nasıl verilir?Ne zaman verilir?Nereye verilir?Bu yazımızda genel hatlarıyla basit usulde olan mükelleflerin neyin nasıl yapacağı hakkında bilgi vereceğiz.Yine belirtmek isteriz ki gerçek usule tabi mükellefler için bu yöntemlerin nasıl olacağı konusuna ilerleyen yazılarımızda değineceğiz.

Basit Usule Tabi Mükellefler İçin Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi Verilme Zamanı

basit usul beyanname nasıl verilir? Genel olarak şubat ayının başından 25. günü akşamına kadar verilen beyanname,bazı durumlarda mart ayının 25. günü akşamına kadar verilir.Bu ayrıma biraz göz atalım.Eğer elde edilen kazanç sadece basit usulde tespit edilen bir kazanç ise şubat ayının 25. günü akşamına kadar,basit usulde elde edilen ticari kazançta beyana tabi başka bir gelir bulunursa mart ayının 25. günü akşamına kadar verilir.

Beyanname Verilme Yolları

basit usul beyanname nasıl verilir?  Beyanname genel olarak 3 şekilde verilir.

-ilk olarak bahsedeceğimiz yöntem mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesine elden vermesidir.Mükellef doldurmuş olduğu beyannameyi vergi dairesine götürerek tahakkuk ettirilmesini sağlayabilir.

-ikinci olarak mükellef posta yoluyla beyannamesini gönderebilir.Burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır.Eğer beyanname taahhütlü olarak gönderilmişse ,postaya teslim edildiği an, yani o tarih beyannamenin verildiği tarih olarak kabul edilir.Taahhütlü değil de normal olarak yani adi postayla gönderildiğinde ise,bu durumda postaya verildiği tarih değil de, vergi dairesine beyannamenin ulaştığı tarih beyannamenin verildiği tarih olarak kabul edilir.

Yani beyannamelerini son günlerde verebilecek bir basit usul mükellefin, beyannamesini taahhütlü olarak göndermesi ileride yaşayabileceği cezai yaptırımların önüne geçilmesi açısından lehine bir durumdur.

-Postayla veya elden verme dışında bir de elektronik ortamda beyanname yöntemi vardır ki bu da üçüncü bir seçenektir.Bu yöntemi mükellefin bağlı bulunduğu meslek odaları veya mükellefin tuttuğu muhasebeci,mali müşavir ve yeminli mali müşavir mükellef adına kullanabilir.

Beyan Edilecek Gelir Üzerinden Hangi İndirimler Yapılır

basit usul beyanname nasıl verilir?  Basit usulde vergilendirilen mükelleflere gerçek usulde vergilendirilen mükelleflerden farklı olarak sağlanan kolaylıklara daha önceki yazımızda değinmiştik.Okumak için tıklayabilirsiniz.Bunun yanında gerçek usul mükellefler gibi basit usul mükellefler de bazı unsurları beyanname ile bildirilen gelirlerinde indirim konusu yapabilirler.Bunlardan bazıları şöyledir:

-Şahıs ve sigorta primleri

-Eğitim ve sağlık harcamaları

-Bağış ve yardımlar

-Engellilik indirimleri

Beyan Edilen Vergi Ne Zaman Ödenir?

basit usul beyanname nasıl verilir?  01-25 şubat tarihleri arasında verine beyannameler tahakkuk ettirilerek ödenecek vergi ortaya çıkar.Bu vergi ise 2 taksitte ödenir.Birinci taksit şubat ayının sonu,ikinci taksit haziran ayının sonudur.Eğer basit usulde tespit edilen ticari kazançtan başka bir gelir unsuru bulunursa birinci taksit mart ayının sonu,ikinci taksit temmuz ayının sonunda ödenir.

Tahakkuk Ettirilen Vergi Nereye Ödenir?
ödemelerinizi 3 farklı şekilde yapabilirsiniz.

ödemelerinizi 3 farklı şekilde yapabilirsiniz.

basit usul beyanname nasıl verilir?  Son aşamada,gelire göre hesaplanan vergilerin ödenmesi bakımından birkaç çeşit yol vardır. bunlara değinecek olursak bunlardan birincisi bağlı bulunulan vergi dairesine ödemedir.İkincisi tahsile yetkili olan bankaların şubesine ödemedir.Üçüncü olarak ise,bağlı olunan vergi dairesinin bildirilmesi şartıyla herhangi bir vergi dairesine ödeme yapılmasıdır.

Bu yazımızda beyannamenin verilme zamanından başlayarak ödeme aşamasına kadar genel konulara değindik.Detaylı bilgilere www.gib.gov.tr adresindeki  vergi rehberi kısmından ulaşabilirsiniz.

Ayrıca yazımız hakkında soru sormak için tıklayabilir,görüşlerinizi bildirebilirsiniz. 

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.