Vergi ve Güncel Haber Portalı

Baykar Savunma Nedir? İHA ve SİHA Üreticisi Kimdir?

05.03.2020
9
Baykar Savunma Nedir? İHA ve SİHA Üreticisi Kimdir?

Bu makalemizde sizlerle birlikte Baykar Savunma kimdir, İHA ve SİHA üreticisi kimdir sorusuna yanıt vererek bilgiler sunacağız. Türkiye genelinde her geçen gün büyüyen ve gelişen bir ülke olarak adından söz ettiriyor diyebiliriz sanırım. Baykar Holding, Türkiye’nin savunma sanayi anlamında en somut adımlar atan şirketlerinden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Günümüzde özellikle Suriye ile olan gündemimiz bu anlamda ciddi şekilde merak konusu. Nitekim Baykar Savunma şirketini biraz daha yakından bakarak aslında ülkemiz için ne kadar değerli bir girişim olduğunu inceleyeceğiz. Hemen detaylar hakkında bilgiler sunma yoluna gidelim.

Baykar Savunma Nedir, Kimdir?

Baykar Savunma, 1984 yılında kurulmuş olan ve zaman içerisinde yerli ve milli teknoloji ürünler geliştirmeyi amaç edinmiş olan bir savunma sistemleri üreticisidir.

Baykar Savunma, özellikle son dönemde İHA ve SİHA teknolojilerinin üreticisi şirket olarak dünya genelinde adından söz ettiriyor. Bunun dışında da geliştirdikleri yerli ve milli teknolojiye sahip araçlar ile sektörünün en iyi şirketlerinden birisi. Suriye ile yaşadığımız siyasi saha geriliminde özellikle Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) modellerimiz, çok ciddi anlamda büyük bir avantaj teşkil etti. Hal böyle olunca da dünya genelinde bu savunma sistemine karşı çok büyük bir ilgi ortamı oluştu. Nitekim şu sıralar Türkiye gündemi de buna eğilim gösterdiğinden dolayı sitemiz içerisinde sizlere bu anlamda bilgiler sunalım istedik.

Baykar SİHA - İHA

İHA ve SİHA Üreticisi Kimdir?

%100 yerli üretim bir hava muharebe ve taarruz aracı olan İHA ve SİHA modellerimiz, Türk mühendisleri ile Baykar Savunma şirketi tarafından geliştirilmektedir. Üstelik tüm bu projelerin başında da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı olan Selçuk Bayraktar yer almaktadır. Bu neden dolayısı ile gündemde daha ayrı bir yere sahip olduğunu net şekilde söyleme şansına sahibiz.

Suriye ile olan muharebe sürecinde özellikle SİHA’larımız, hava savunma sistemlerinin de yakalayamadığı bir teknoloji sayesinde dünya gündemine oturdu. Nitekim şu sıralar Twitter ve diğer sosyal medya sistemlerinde yerli ve yabancı tüm gündem Türk SİHA’ları üzerine. Baykar Holding, bu anlamda Türkiye’nin dünyaya açılan savunma sanayi kapısı olarak da adından söz ettiriyor. Türkiye’nin esas amacı, yıllardan beridir kendi silahlarını üretip satmaktı. Baykar Savunma, bunun ilk ciddi adımlarını atarak adından söz ettirdi.

Cezeri

Baykar Savunma Neleri Üretiyor?

Şirket, sadece savunma sanayi üzerine çalışmıyor. Türkiye’nin adını dünya genelinde tanıtacak olan ürünler konusunda da ciddi anlamda somut adımlar atıyor. Yapay zeka teknolojilerinde bilhassa yaptıkları çalışmalar ile adından söz ettiriyor. Örnek olarak İHA ve SİHA içerisinde %100 Türk mühendislerin geliştirmiş olduğu yapay zeka sistemleri yer alıyor. Bu da bizler için son derece büyük bir başarı olarak da adından söz ettiriyor.

Cezeri, %100 yerli ilk Türk uçan aracı olarak da geçtiğimiz aylar içerisinde resmen tanıtıldı. Baykar Holding, bu anlamda mükemmel bir şirket olmayı başararak sınırları ciddi anlamda aştı. Bunun dışında geliştirdikleri savunma ve teknoloji merkezli birçok ürün olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

  • İHA (İnsansız Hava Aracı)
  • SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı)
  • Bayraktar Akıncı TİHA (Taarruzlu İnsansız Hava Aracı)
  • DİHA (Dikey İnişli ve Kalkışlı İnsansız Hava Aracı)
  • Mini İHA
  • C4I (Komuta, Kontrol, Haberleşme, Bilgisayar ve İstihbarat Aracı)

şuan şirketin üretmekte olduğu önemli araçlar olarak dikkatleri çekiyor. Bu anlamda sınırları aşan bir teknoloji olarak kendisini gösteren bu ürünler, dünya gündemini ciddi anlamda meşgul ediyor. %100 Türk mühendisliği ile geliştirilen bu cihazlar dışında aynı zamanda geleceğe yönelik iki önemli proje daha var. Bunlardan bahsedecek olursak:

CEZERİ: Türkiye’nin ilk tek kişilik uçan aracı olma yolunda geliştirilen Cezeri, geçtiğimiz aylarda resmen tanıtıldı. Tasarımı ile de dikkatleri çeken Cezeri, Baykar Holding’in en önemli projelerinden.

SAVAŞAN İHA: İnsansız hava aracı sistemleri, dünyanın savaş teknolojileri anlamında geleceğini değiştiriyor. Savaşan İHA, Baykar Holding’in tamamen hava sistemlerinde insansız olarak savaşabilmeyi hedefleyen ürünlerinden birisi olacak.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.