Vergi ve Güncel Haber Portalı

Bireysel Emeklilik Maaştan Ne Kadar Kesilecek?

04.12.2016
19
Bireysel Emeklilik Maaştan Ne Kadar Kesilecek?

bes     Çalışan birisinin emekli olmamasının sebeplerinden birisi şüphesiz emekli olduktan sonra maaşının düşeceği korkusu ve gerçeğidir. İşte devlet bu gerçeği bilerek 2017 yılında BES’i hayata geçirmenin planları yapıyor.2017 ocak ayında zorunlu olarak hayata geçecek olan bireysel emeklilik sistemi(BES) ile yaklaşık 13 milyon çalışanın maaşından kesinti yapılacak. Yani ocak ayında maaşınız düştüğünde bunun nedeninin bundan kaynaklığını bilmenizi isteriz.Peki bu kesinti memurlardan da yapılacak mı?Evet.Bu kesinti 45 yaş altında çalışan memur da dahil Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm ücretli kişileri kapsıyor.

Bireysel Emeklilik Sisteminden çıkmak isteyenler çıkabilir mi?

Sisteme dahil olan kişiler sözleşmeden ayrılma yani cayma hakkına sahiptir..Ancak bunun için en az iki ay sistemde kalmış olması şarttır. Bu süre emeklilik planına geçtiğinin  kişinin kendisine bildirildiği tarihten itibaren başlıyor. Diyelim ki cayma oldu.Bu durumda, ödenen katkı payları, varsa hesabında bulunan yatırım gelirleri ile birlikte 10 iş günü içinde çalışana iade edilir.

Maaştan Ne Kadar Kesilecek?

En çok merak edilen konu ise çalışanlardan ne kadarlık bir kesinti olacak.Bunun cevabını verecek olursak, bu kanunun Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamında belirlenen prime esas kazancın yüzde 3’ü kadar olacağı söyleniyor.

Yasa 2017 yılı başında yürürlüğe gireceği için o yıl için geçerli olan miktarlarda kesinti olacak. Bugünden kesin bir rakam çıkarırsak siz değerli okuyucularımızı yanlış yönlendirmiş oluruz. Sadece sizlere genel bir bilgi vermek için en yaygın olan asgari ücretten ne kadarlık bir kesinti yapılacağı konusunda bilgi verelim.Asgari ücretin bugün prime esas kazancı yani brüt ücreti 1647 TL’dir. Bunun %3’ü hesapladığımızda yaklaşık 50 TL yapmaktadır.Ancak isteyen kişi işvereninden daha fazla bir kesinti yapılmasını talep edebilir.

Sistemin avantajı var mı?

Sistemle birlikte emekli olduktan sonra emekli maaşı dışında ekstra olarak bir maaş daha alınabilecek.Tabi bunun için 56 yaşını doldurmuş olmak ve 10 yıl süreyle bireysel emeklilik sisteminde kalmış olmak gereklidir.Ayrıca yatırılan tutarın %25’i kadar devlet desteği mevcuttur.Yani 100 TL yatırdığınızda bu miktar devlet desteğiyle birlikte 125 TL olacaktır.

devlet katkısı nasıl alınacak?

Ancak bu devlet katkısını herkes alamıyor.Katkının tamamını en az 10 yıl sistemde kalıp 56 yaşını dolduran alabilecek, ilk 3 yılda sistemden çıkana katkı alamayacak. 3-6 yıl içinde çıkanlar katkının yüzde 15’ini, 6-10 yıl arasında çıkanlar yüzde 35’ini alabilecek.

Ayrıca en önemli avantajı ise cayma hakkını kullanmayan kişilere devlet katkısına ek olarak 1000 TL hesaplarına yatırılacak.

Bu sistemin çalışanlar açısından avantajlı olduğunu düşünüyoruz.Gelecekte emekli olduktan sonra maaşların düşeceğini göz önüne alırsak sistemde kalmak gelecekte her çalışanın yararına olacaktır.

ZORUNLU BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDEN VAZGEÇME DİLEKÇESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Konuyla ilgili diğer yazımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ

 

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.