Vergi ve Güncel Haber Portalı

Büyükanneye Maaş Projesinde Yedek Listeler Oluşturulacak.

27.03.2017
15
Büyükanneye Maaş Projesinde Yedek Listeler Oluşturulacak.

     Torununa bakan büyükanneye maaş projesinden yararlanmak için evrak tesliminde başvuru bu ay sonunda bitiyor. Bu tarihe kadar başvurmayan ya da belgesi eksik olanların yerine yedek adaylar belirlenecek. 

Büyük yankı uyandıran  torununa bakan büyükanneye maaş projesi uygulamasının başlamasına az kaldı. 10 ilde 6 bin 500 ailenin katılacağı pilot projede, halen belirlenen ailelerin başvuruları ve gerekli evrakları alınıyor.  Bu listelerde ismi olup başvuru yapmayan, şartları tutmayan veya eksik belge verenlerin  yerine yeni büyükanne maaş adayları içim  ‘yedek liste’ için de düğmeye basıldı. Ay sonuna kadar başvurmayan ya da belgelerinde sıkıntı yaşananların yerine yedek aileler belirlenecek. Böylece pek çok aileye yeni fırsat doğmuş olacak. Proje tam belirlenen sayıyla gerçekleşmiş olacak.

31 Mart Tarihine Kadar Belgeleri Tamamlamayanların Yerine Yedekler Yararlanacak

Kadınların çalışma hayatında daha fazla yer alması için torununa bakan büyükanneye maaş projesi  10 ilde 6 bin 500 ailenin katılacağı açıklanmıştı.  kadınların istihdamını arttıracak Pilot projeden yararlanmaya hak kazananlar 15 Mart’ta tarihinde Aile Sosyal Politikalar Bakanlığının resmi sitesinden açıklanmıştı.  Projeden yararlanmaya hak kazanan bu ailelerin katılımını teyit etmek ve gerekli evrakların teslimi için Çalışma İl Müdürlüklerine başvuru süresi  31 Mart 2017 tarihinde doluyor.  Bu tarihe kadar başvurmayan ya da gerekli evrakları eksik getiren veya evraklarında  sıkıntı yaşananların yerine yedekler belirlenecek.  Büyükanne projesinde pilot illerden biri olan Bursa’da belirlenen bin aileden şu ana kadar 325’i belgelerini teslim etti.  İŞKUR Bursa İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen, konuyla ilgili, “Projeden yararlanmaya hak kazanan annelerin, bu ay sonuna kadar başvurması gerekiyor. O tarihe kadar belgelerini teslim etmeyen ya da belgelerinde sıkıntı yaşananların yerine yedekler belirlenecek” sözlerini söyledi.

Projeden Verim Alınırsa Türkiye Genelinde Uygulanacak

Büyükanne projesi ile hem annenin çalışma hayatına katılmasının sağlanması, hem de aileye ek gelir sağlanması amaçlanıyor.  Proje kapsamında, belirlenen büyükannelere torununa bakması nedeniyle  12 ay süreyle 425 lira maaş bağlanacak.  Pilot uygulamanın sonucuna göre, önümüzdeki yılın Mart ayında projenin yaygınlaştırılıp yaygınlaştırılmayacağına karar verilecek.

Projeye katılması uygun görülen hak sahiplerinin başvuru sırasında İstenen Belgeler Şunlardır

  • “Katılım belgesi (imzalı 3 nüsha)
  • Annenin fiilen çalıştığını tespit için e-Devlet’ten alınacak hizmet dökümü
  • Büyükannenin sağlık durumunun çocuk bakımına engel olmadığını gösterir belge
  • Anne, büyükanne ve 3 yaşını doldurmamış çocuğun nüfus cüzdanı suretleri
  • Çocuğun bakılacağı yerleşim yerine ilişkin belge

teslim etmesi gerekiyor.

Kira Geliri Beyanname Verme Süresi Uzatıldı Mı? Beyanname Verirken Bunları Unutmayın

65 yaş Maaşını kimler nasıl alır Başvuru Nereye Yapılır Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Kaçak ve sahte ürün Yüzünden Türkiye’nin Vergi Kaybı Çok Büyük: 7,2 milyar Dolar

Araç Alacaklar Dikkat.İkinci El Araç Alım Satımında Yeni Düzenleme İçin Tarih Açıklandı.

25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarına Emeklilik Geliyor.Emeklilik İçin Şartlar Nedir?

İş Arayana 607 TL Devlet Desteği Hangi Şartlarda Veriliyor


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.