Vergi ve Güncel Haber Portalı

Çalışan Anneye Bakıcı Desteği Ön Kayıt ve Kesin Kayıt İşlemleri Başladı Şartları Nelerdir Hangi İllerde Uygulamaya Başlayacak ?

21.01.2017
30
Çalışan Anneye Bakıcı Desteği Ön Kayıt ve Kesin Kayıt İşlemleri Başladı Şartları Nelerdir Hangi İllerde Uygulamaya Başlayacak ?

Sosyal Güvenlik Kurumu Çalışan annelere avantaj sağlayan bakıcı desteği uygulamasına , İstanbul ve Ankara da Ön kayıt ve Kesin Kayıt İşlemleri

başladı.  Çalışma kapsamında Çalışan annelere bakıcı desteği toplamda  5 bin anneye ayda 1500 TL ‘ye kadar para yardımında bulunacak.

Çalışan Anneye Bakıcı Desteği Ön Kayıt ve Kesin Kayıt İşlemleri. . Sosyal Güvenlik Kurumu Çalışan annelere avantaj sağlayan bakıcı desteği uygulamasına , İstanbul ve Ankara da başladı. Çalışma kapsamında Çalışan annelere bakıcı desteği toplamda  5 bin anneye ayda 1500 TL ‘ye kadar para yardımında bulunacak.  Bu destekten yararlanacak olanlar, İşçi statüsünde ki çalışan anneler ve çalışmaya başlayacak  anneler yararlanabilecek.  Yararlanacak annelerin 0-2 yaş arası çocuğu olacak. Evde çocuğuna baktırdığı kişinin sigortasını yaptırmış ve sigortasını yatırıyor olacak.

Bu proje Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse ediliyor ,  Avrupa birliğinin desteklediği  ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamın Desteklenmesi Projesinin uygulanmasına artık İstanbul ve Ankara da dahil edildi.

Daha Öncesinde Hangi İllerde Uygulanıyordu ?

2015 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamın Desteklenmesi Projesi şimdiye kadar Antalya, İzmir ve Bursa’da  uygulandı.  projeden bugüne kadar 6 bin 755 anne ve bu annelerin çocuklarına bakan 8 bin 418 çocuk bakıcısı faydalandı. proje kapsamında toplam 15 milyon avro hibe verildi.

Çalışan Anneye Bakıcı Desteği Şartları Nelerdir ?

 1. Bakıcının Sigortası Yaptırılacak.
 2.  Bakılacak Çocuk 0-2 Yaş grubunda olması gerekiyor.
 3. Bu şartları Taşıyanların Sosyal Güvenlik Kurumuna  Başvuru Yapmış Olması Gerekiyor

Yapılacak Para  Yardım Miktarı Ne Kadar Olacak ?

Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamın Desteklenmesi Projesi çerçevesinde şartları tutan annelere  bin iki yüz  liraya kadar para verilecek.  Şartları tutan annenin engelli bir çocuğunun olması durumunda yardım miktarı artacak. Verilecek miktar bin beş yüz liraya kadar çıkacak.  Yine eşi ölmüş veya boşanmış olan anneler  tek ebeveyn olarak yaşıyorsa  bu destek miktarı yine artacak. Destek miktarı  yaklaşık bin 500 liraya kadar çıkabilecek.

ANNENİN ÜCRETİ ASGARİ ÜCRETİN İKİ KATINI AŞMAYACAK

Çalışan Anneye Bakıcı Desteği Ön Kayıt ve Kesin Kayıt İşlemleri.  Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamın Desteklenmesi Projesi çerçevesinde İstanbul ve Ankara’da yararlanmak isteyen anneler  ön kayıt işlemlerini www.sgk.gov.tr ve www.evdecocukbakimi.net  internet adreslerinden yapılacaktır. Ön kayıt aşamasının ardından kesin kayıt yaptırılması gerekir. Kesin kayıtlar işlemleri ise İstanbul ve Ankara  SGK  İl Müdürlüklerin de kurulacak kesin kayıt masalarında yapılacaktır.

Çalışan Anneye Bakıcı Desteği Ön Kayıt ve Kesin Kayıt İşlemleri

Kesin Kayıt Aşamasında Aranacak Şartlar ve Belgeler

Çalışan Anneye Bakıcı Desteği Ön Kayıt ve Kesin Kayıt İşlemleri. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamın Desteklenmesi Projesi çerçevesinde bakıcı yardımından yararlanmak isteyenlerden kesin kayıt sırasında aranan şartlar şunlardır.

 1. Başvuru tarihi itibariyle 0-2 yaş arası çocuğu olmalı.
 2. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalı.
 3. Tam Zamanlı olarak bir iş yerinde işçi statüsünde çalışıyor olmak.
 4. Ankara ve İstanbul da oturmak.
 5. Çocuğuyla aynı evde oturuyor olmak.
 6. analık izin süresini kullanmış olmak.
 7. Son bir yıl içerisinde ki gelirinin  ortalaması(aldığı maaşların brüt ücreti),  asgari ücretin brüt tutarının iki katını aşmaması gerekir.
 8. Çalışacak çocuk bakıcısı  birinci dereceden akrabası olmayacak
 9. Anne Çocuk bakıcısı ile aynı evde yaşıyorsa  3üncü dereceye kadar akrabalık ilişkisi olmayacak.
 10. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamın Desteklenmesi Projesi kapsamında çocuk bakıcısı olarak çalışacak kişi, en geç kesin kayıt tarihi itibarıyla sigorta kaydını yaptırmış olması çocuk bakıcısının tam zamanlı çalışması gerekir.

Eşi Çalışan Ev Hanımı Emlak Vergisi Öder mi Konulu Yazımız için Tıklayınız

Sorularla Sicil Affı.Sicil Affı Hakkında Bilmeniz Gerekenler Konulu Yazımız için Tıklayınız

SGK Vergi Affı İlk Taksit Ödemeyenlere Müjde Tüm Taksit Süreleri Dört Ay Uzatıldı Konulu Yazımız için Tıklayınız


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.