Ceza İndirimi Torba Yasada Var Mı? Mahkumların Bekleyişi Son Bulacak Mı?

Ceza İndirimi Torba Yasada Var Mı? Mahkumların Bekleyişi Son Bulacak Mı?

Ceza İndirimi Torba Yasada Var Mı? Torba yasa tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderildikten sonra Meclisten de Plan Bütçe Komisyonuna gönderilmişti.Buradaki komisyonda görüşmeler halen devam ediyor. Ancak sona yaklaşıldı diyebiliriz.Bu görüşmeler yaklaşık 15 gündür devam ediyor.Komisyona gönderilen tasarıda bir çok konu ele alınıyor?Genel olarak vergisel konular ağır basmakla birlikte gündemde yer alan ve bekleyiş içinde olunan bir çok konu da bu torba tasarıda yer alır mı diye bekleniyor.Bunlardan birisi de ceza indirimi bekleyen mahkum ve mahkum yakınları.Peki torna tasarıda bu konu ele alındı mı? Tasarıda madde var mı? Madde eklenebilir mi? Yazımızda bulabilirsiniz.

Ceza İndiriminden Kimlerin Yararlanması Öngörülüyor?

Ceza İndirimi Torba Yasada Var Mı? Ceza indirimi özellikle 15 temmuz 2016 yılından itibaren sıkça dile getirilmeye başlandı.Bu tarihten sonra hapishaneye giren bir çok kişiden sonra doluluk oranı belki de tarihinin rekorunu kırdı.Öyle ki kapasitesi az olan koğuşlarda sınırın üstünde mahkum kalıyor.Bu durum ise psikolojik bunalımdan bir çok hastalığa davetiye çıkarıyor.İşte bundan dolayı olacak ki, mevcut durumda hapishanede kalan vatandaşlar için 5 yıllık ceza indirimi gündeme geldi ama o günden sonra pek de dile getirilmedi.Peki bu ceza indiriminden kimlerin yararlanması öngörülüyor?

Yapılmak istenen af planlamasına göre bu af, 1 Ocak 2016 tarihinden önce işlenen suçlar için geçerli olacak.Yani  bu tarihten sonra işlenen suçlar için bu indirimden yararlanılmayacak.

Üst sınırı 5 yıla kadar cezayı gerektiren suçlardan yargılananların davaları otomatik olarak düşecek.

– 5 yıllık indirim, verilen her bir ceza için ayrı ayrı değil, toplam ceza üzerinden bir defaya mahsus olmak üzere yapılacak.
-Üst sınırı 5 yıl olan suçlarda, henüz takibata geçilmemiş ya da soruşturmasına girişilmemiş ve davası açılmamış dosyalarda ise davanın açılması ve kesin hükme bağlanması ertelenecek; varsa tutukluluk hali sona erecek.

Yeni Torba Tasarıda Ceza İndirimiyle İlgili Madde Var Mı?

Ceza İndirimi Torba Yasada Var Mı? Şu anda torba yasa tasarısı Plan Bütçe Komisyonununda görüşülmeye devam ediliyor.Artık tasarının son maddeleri görüşülüyor.Maalesef komisyona gelen Yasa tasarısında ceza indirimiyle ilgili madde bulunmuyor.Ancak görüşmeler henüz bitmedi ve her yasa tasarısı görüşmelerinde geçici madde eklenme durumu olmaktadır.Yani geçici madde ile ceza indirimi konusu gündeme gelebilir.Yetkililer mahkum ve yakınlarının taleplerini dikkate alıp geçici madde ekleyebilir.Yani resmi gazetede yayınlanmadan çok şey değişebilir.

Ceza İndirimi Resmi Gazetede Yayınlandı Mı? 5 Yıllık Ceza İndiriminde Son Dakika1 Yorum "Ceza İndirimi Torba Yasada Var Mı? Mahkumların Bekleyişi Son Bulacak Mı?"

  1. Batuhan   8 Kasım 2017 at 13:31

    Hirsizliga.dolandiriciliga.hakaret.tehdit.basit yaralama.disiplin cezasina ceza indirimi verildi.gercek kader mahkumlarina neden verilmiyor.

    Cevapla

Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)