Çiftçilere Müjde. Borçlar Ertelenecek ve Yapılandırılacak

Çiftçilere Müjde. Borçlar Ertelenecek ve Yapılandırılacak

          çiftçinin borçları ertelenecek ve yapılandırılacak..Geçtiğimiz günlerde yasalaşan sicil affından sonra şimdi de çiftçiler için yeni bir düzenleme geliyor.  Bu düzenlemenin olacağını söyleyen kişi ise Başbakan Yardımcısı Numan KURTULMUŞ.  Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş bugün yapılan  Bakanlar Kurulu toplantısı  sonrasında çiftçiye müjdeyi verdi.   Kurtulmuş zor durumda kalan çiftçilerin borçlarının erteleneceğini ve yapılandırılacağını söyledi.  Ayrıca  hayvan sayısının artırılacağının da müjdesini toplantısı sonunda vermiş oldu.  Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Çiftçi Borçları 3 Gün Önce Meclis Gündemine Gelmişti

çiftçinin borçları ertelenecek ve yapılandırılacak.Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifinin vermiş olduğu kredileri kullanan çiftçiler bugün çok zor durumdalar.Verilen kredileri kullanan ancak ödeyemeyen çiftçilerin tarım alanlarını terk ettikleri görülmektedir.Durum böyle olunca bu konu meclis gündemine taşındı.Meclis gündeminde çiftçinin düştüğü zor durum rakamlarla anlatılmıştı.Bu rakamlarda  Ziraat Mühendisleri Odasının verileri baz alındı.

çiftçinin borçları ertelenecek ve yapılandırılacak.Ziraat Mühendisleri Odasının yapmış olduğu açıklamaya göre tarıma verilen desteğin 3.1 milyar TL olduğu 2004 yılında bankalar tarafından sektöre sağlanan nakdi kredi miktarı 5.3 milyar TL iken, 2016 yılında tarım sektörüne verilen destek 11.5 milyar TL’ye kredi miktarı da çok hızlı bir artış ile 71.6 milyar TL’ye ulaştı. 2004-2016 yıllarını kapsayan süreçte tarıma sağlanan destek sadece 3.7 kat artarken, bankaların verdiği nakdi kredi 13.5 kat, takibe düşen kredi miktarı ise 9 kat artış gösterdi.

Bugün Yapılan Bakanlar Kurulu Sonrasında Numan KURTULMUŞ Müjdeyi Verdi

çiftçinin borçları ertelenecek ve yapılandırılacak.3 gün önce Mecliste görüşülen çiftçilerin durumu Bakanlar Kurulunda ele alındı ve çiftçilere müjdeli haber açıklandı.Bakanlar Kurulundan sonra konuşan Kurtulmuş “Tarım ve Hayvancılık Bakanımız sunum yaptı. Çiftçi kardeşlerimizin tarım ve kredi borçları yeniden yapılandırılacak ve ertelenecek. Taklit ürün yapanların cezaları artırılacak. Türkiye’deki hayvan sayının artırılmasına ilişkin çalışma yapılacak. Bu düzenlemeye ilişkin çalışma en kısa sürede tamamlanacak. Bunun bir takvimi var ancak ilgili bakanlıklar açıklayacaktır. Bakanlar Kurulu’nda “Türkiye Uzay Ajansı” gündeme gelmiştir. Bununla ilgili çalışmalar hızlandırılacaktır.” dedi.Kurtulmuş, çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının yeniden yapılandırılacağını dile getirdi.

Şimdi bu açıklamadan sonra uygulamaya ne zaman geçileceği beklenmektedir.Ancak şu bir gerçek ki, yapılan bu düzenleme çiftçiye adeta can suyu olacak nitelikte.Zor durumdaki çiftçinin, bir nebze olsun rahatlayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

 

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)