Vergi ve Güncel Haber Portalı

Çocuk Parası Nedir? Nasıl Alınır?

16.02.2020
10
Çocuk Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Doğum yardım parası başvuru işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu 3 çocuğa kadar, doğum yapan kadınlara yardım parası ödeyebilmektedir. Çocuk parası olarak da bilinen doğum yardımını alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi beklenmektedir. Bu şartları yerine getiren başvuru sahipleri çocuk yardım parasını Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yaparak alabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu çocuk parasını yardım edilmesi gereken yani yardıma ihtiyaç duyan anne ve babalara yönelik yapmaktadır. Doğum desteğinden her aile faydalanamamakta olup bu yardımdan sadece gerçekten ihtiyacı olan aileler yararlanabilmektedir. Doğum parası almak için başvuruların Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılması gerekmektedir.

Çocuk Yardımı Nedir?

Çocuk yardımı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen bir yardımdır. Sosyal Güvenlik Kurumu, ihtiyacı olan ailelere 3 çocuğa kadar doğum parası vermektedir. Doğum parası miktarı her yıl değişmekte olup eklenen zam ve vergiler nedeni ile her yıl yükseltilmektedir. Çocuk yardımından yararlanmak isteyen ailelerin belli şartları yerine getirmesi beklenmektedir. Şartları yerine getiren ailelere ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından doğum desteği ismi ile bilinen maddi çocuk yardım desteği verilmektedir.

Çocuk Yardımını Kimler Alabilir?

Doğum parasını kimler alır sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Doğum parasını Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı bir şekilde çalışan anne ve babalar alabilmektedir. Genellikle annenin adı üzerine yatan çocuk yardım parası asgari ücret ile çalışan anne ve babalara yatmaktadır. Memur ve diğer yüksek pozisyonlarda çalışan ve aylık ortalama geliri asgari ücretin 3 – 4 katı olan kişiler çocuk yardımından yararlanamamaktadır. Çocuk yardım parası alabilmek için maddi durumun kötü ya da yetersiz olması beklenmektedir.

Çocuk Yardımı Çocuk Kaç Yaşına Gelene Kadar Ödenir?

Çocuk kaç yaşına gelene kadar ödeme yapılır sorusunun cevabı yapılan son yönerge değişikliği ile değişmiştir. Çocuk yardımında eğer erkek çocuk söz konusu ise destek süresi 25 yıla kadar devam edebilmektedir. Eğer asgari ücret ile çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı bir iş yerine girme gibi hususlar söz konusu değil ise çocuk yardımı parasından yararlanmaya devam edilebilmektedir. Ayrıca eğer çocuk Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında bir iş yerinde işe başlasa dahi ayrıldıktan sonra eğer 25 yaşını geçmemiş ise Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı bir dilekçe hazırlayarak tekrar çocuk yardım parası için başvuru yapılabilmektedir. Çocuk yardım parası eğer kız çocukları için alınacak ise kız çocuklarının evlenene kadar yardımdan yararlanabildiği bilinmektedir.

Çocuk Yardım Parası Başvurusu

Doğum parası başvuruları doğumun ardından Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmaktadır. Gerekli evraklar ile Sosyal Güvenlik Kurumuna annenin başvuru yapması gerekmektedir. Bazı durumlarda anne yerine diğer ebeveynin başvuru işlemlerini yürütmesine de izin verilmektedir. Çocuk yardım parası için belirlenen ücret 300 Türk Lirasından başlamaktadır.

https://www.sosyalyardimlasma.net/2018-cocuk-yardimi-parasi-nedir-nasil-basvurulur


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.