Vergi ve Güncel Haber Portalı

Defter Beyan Sistemi Nedir? Nasıl Başvurulur?

Defter Beyan Sistemi Nedir? Nasıl Başvurulur?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte defter beyan sistemi nedir, nasıl başvurulur gibi sorulara yanıt verme amacı içerisinde olacağız. Türkiye genelinde özellikle son dönemde kurumsal uygulamalar ile alakalı olarak dijitalleşme süreci büyük bir hızla devam ediyor. Her geçen gün büyüyen ticari sektör içerisinde devlet uygulamaları da dijitalleşince daha pratik seçenekler üzerinde durma gibi bir imkana sahibiz. Defter beyan sistemi de yeni nesil bir interaktif uygulama ile birlikte sizlere sunan en kaliteli seçenekler arasında adından söz ettirir. Şimdi elimizden geldiğince sistemi sizlere tanıtacak ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız.

Defter Beyan Sistemi Nedir?

Defter beyan sistemi, serbest meslek yapan ya da işletme sahibi kişilerin tüm kayıtlarını interaktif ortamda tutan basit usulu de içerisine alan gelişmiş bir sistemdir.

Bildiğimiz gibi şahıs şirketi ya da kurumsal şirket farketmeksizin tüm kurumsal yapılar içlerinde defter tutmak ve kayıtları resmi olarak tutmak zorunludur. İnteraktif vergi dairesi sistemi, kısa bir zaman dilimi içerisinde herkes tarafından kullanılmaya başlandı. Gelir İdaresi Başkanlığı, zaman içerisinde birçok farklı sistemi online ortama taşıdı ve artık firmaların tüm veri takibini internet ortamından yürütüyor demek yanlış olmaz sanırım. Defter beyan sistemi de bu kapsamda kendisini gösteren gelişmiş sistemlerden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Şimdi daha farklı bilgiler konusunda elimizden geldiğince sizleri bilgilendirme yoluna gideceğiz.

Defter Beyan Sistemi Başvurusu

Defter Beyan Sistemine Nasıl Başvurulur?

Defter beyan sistemi, yukarıda da bahsettiğimiz üzere Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan tamamen dijital bir sistem olarak adından söz ettiriyor. Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde vergi uygulamaları kapsamında ki dijitalleşme hareketine birçok farklı uygulama ekleniyor demek de yanlış olmaz sanırım. Defter beyan sistemine başvuru aşamaları ile alakalı olarak da merak sahibi birçok kişi var.

Eğer sistemi kullanmak zorunda olan işletme modellerinden birisi iseniz internet ortamından ya da Gelir İdaresi Başkanlıkları nezdinde başvurularınızı noktalayabilirsiniz. Günümüzde internet ortamının kolaylıklarını en ince ayrıntısına kadar kullanmak, zamandan ve iş gücünden tasarruf açısından en büyük önem arz eden seçenekler arasında ilk sırada yer alabilir.

Defter beyan sistemi başvurusu internet ortamında ya da başkanlıklarca doğrudan işletme sahibi ya da yasal imzalı vekilleri tarafından yapılmak zorundadır. Defter beyan sistemi, işletmenizin tüm durumunu anlık olarak girebileceğiniz ve devletin de bunu anlık olarak izleyebileceği sistemlerden birisi olarak dikkatleri çekiyor.

Defter Beyan Sistemini Kullanmaya Zorunlu Olan İşletmeler

Defter beyan sistemi, zaman içerisinde yapılan vergi usul kanunları kapsamında belli başlı işletmelere kullanılması zorunlu kılınmış olan alternatif bir sistemdir.

Dijital olarak işletmenizin tüm girdileri ve çıktıları devlet nezdinde an ve an kontrol altında tutularak bu anlamda şirketlerin genelinin yapısal kontrolü de sağlanır. Serbest meslek erbapları, işletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefler ile basit usule tabi olan mükelleflerin sistemi kullanmaları zorunludur. Serbest meslek kazanç defteri yanında bilanço esasına göre defter tutan mükellefler de, 1/1/2018 tarihinden itibaren serbest meslek faaliyetine ilişkin kayıtlarını ve kazanç defterini Sistem üzerinden tutacaktır.

Defter beyan sistemini an itibari ile resmi olarak www.defterbeyan.gov.tr adresinden resmi şekilde kullanabilme şansına sahip olabilirsiniz. Defter beyan sistemine internet üzerinden başvuru yine bu site üzerinden sorunsuz bir şekilde yapılabilir. Nitekim kısa bir zaman dilimi içerisinde alternatifler kendisini net bir şekilde gösterir.

Defter beyan sistemi ile alakalı olarak Sık Sorulan Sorular sayfasına ulaşmak için TIKLAYIN. Sistem ile alakalı olarak tüm merak edilen sorulara bu sayfada resmi olarak yanıt verilmiştir. İnceleyerek kontrol etme şansına da sahipsiniz.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.