Doğuya Yatırım Yapana Faizsiz Kredi Verilecek

Doğuya Yatırım Yapana Faizsiz Kredi Verilecek

Yatırım yapana faizsiz kredi verilecek. Devlet Doğu ve Güneydoğu için önemli bir projeyi hayat geçiriyor.Bugün,Başbakan Binali YILDIRIM bu programın detaylarını bizlerle paylaştı.Bu projeyle birlikte doğu illerine önemli teşvikler geliyor.Terör olaylarından etkilenen doğu illeri için bu proje can suyu olacak nitelikte görünüyor.Konuyla ilgili detayları paylaşan YILDIRIM, projenin 24 Ocak 2017 tarihiyle başladığını duyurdu.Peki bu proje ya ne gibi teşvikler getiriyor.

Yatırım Yapana Faizsiz Kredi Verilecek

Yatırım yapana faizsiz kredi verilecek. Yatırım  için sıfır faizli yatırım kredisi verilecek. Yatırım kredisinden farklı olarak faiz oranın yarısı kadar işletme kredisi verilecek. Diyelim ki faiz oranı 10’sa yarısını devlet karşılayacak, KOBİ’lere uygulanan sistem gibi. Üretim tesislerini büyütmek, yenilemek, işini geliştirmek isteyenlere de ayrıca destek verilecek. Çağrı merkezi kurmak isteyenlere de yatırım desteği verilecek, veri merkezi kurmak isteyenlere de yatırım desteği verilecek.

Yatırım Yapılacak Yerin 20 Bin Metrekaresini Devlet Yapacak

Yatırım yapana faizsiz kredi verilecek. Yatırım yapacak olan kişi veya kuruma devlet yine yer konusunda destek verecek.Bu doğrultuda 20 bin metrekarelik yeri devlet yapacak.Yani bunun parasını devlet karşılayacak.Eğer daha fazla yere  tesis kurulacaksa bunun için de devlet yine destek verecek.Bunun için, faizi düşük işletme kredisi verecek.Bu tesis için yerli makine .teçhizat ve cihaz alınacaksa devlet buna da destek verecek.Yani bir anlamda yerli malı desteklenmiş olacak.

Yatırımcıya 5 Yıl Vadeli Kredi Verilecek

Yatırım yapana faizsiz kredi verilecek. Fabrikayı kurduktan sonra da devlet desteği devam edecek. Üretim yapmak için ham madde gerekli olacak ve bu durumda devlet harekete geçecek. Bunun için devlet düşük faizli kredi verecek.Kredilerin ilk yıl geri ödemeleri olamayacak ve faiz oranı piyasanın altında olacak.Hatta yarısı kadar olacak. Eğer üretim faaliyetlerinin yerli makine teçhizatla yapılması durumunda işletme kredisi 5 yıl olacak.Yani bir anlamda pozitif ayrımcılık yapılmış olacak.Aslında tüm bunlarla ulaşılmak istenen amaç,  yerli sanayiyi geliştirmek olacak.

Genel anlamıyla yapılacak özetlersek aşağıdaki sonuçlara ulaşabiliriz:

* Yatırım yapanlara ücretsiz danışmanlık hizmeti verilecek

* Yatırım için arsa verilecek

* Fabrika ve üretim binası yapımına sıfır faizli kredi verilecek.

* Faiz oranı indirilmiş işletme kredisi verilecek.

Peki Yatırımcı Buna Nasıl Başvuracak?

Yatırım yapana faizsiz kredi verilecek. Bu projenin uygulamasını Kalkınma Bakanlığı yapacak.Yani başvuruları burası değerlendirecek.Desteklerden yararlanmak için yatırım destek ofislerine başvuru yapılacak.Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)