Vergi ve Güncel Haber Portalı

Dolar Neden Yükseliyor Son Dakika

08.10.2017
22
Dolar Neden Yükseliyor Son Dakika

Dolar Neden Yükseliyor Son Dakika. Dolar kuru Türkiye’de cuma gününden sonra sabit kalır.Ancak olağanüstü bir durum olursa hafta sonu da olsa kurda oynamalar olabilir.Yani sabit kalmaz.Bugün de yaklaşık bir saat önce dolar kurunda gözler görülür cinsten bir artış meydana geldi.Peki neden böyle oldu?Dolar kuru neden birden yükseldi?Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Dolar Haftayı Kaç TL’den Kapatmıştı?

Dolar Neden Yükseliyor Son Dakika. Dolar kuru geçen hafta çok oynaklık gösterdi.En düşük 3,56 seviyelerine inen dolar en yüksek ise 3,63 seviyelerini görmüştü.Özellikle yurt dışı verilerinden ve gelişmelerden etkilenen dolar her gelişmeye tepki göstermişti.Bu artışın ilk belirtileri Kuzey Irakta yapılan sözde referandumdan sonra başladı.Bu referandumdan sonra Türkiye ile Bölgesel Yönetim arasındaki gerilim tavan yapmış ve dolar kademeli olarak artış göstermişti.Nihayetinde de dolar kuru dalgalanmalardan sonra 3,6154 seviyelerinde haftayı kapatmıştı.

ABD’nin Skandal bir Kararı Sonrası Dolar Arttı

Dolar Neden Yükseliyor Son Dakika. Bugün yaklaşık 1 saat önce haber sitelerine skandal bir karar düştü.Bu haberde skandal kararı veren ülke Amerika Birleşik Devletleri Oldu. ABD’nin Ankara Büyükelçiliğince yapılan yazılı açıklamada, “Son  zamanlarda yaşanan olaylar, ABD hükümetini, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin ABD  misyonunun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden  değerlendirmek zorunda bırakmıştır.” denildi. Yapılan açıklamada, söz konusu değerlendirme sürecinde büyükelçilik ve  konsolosluklara gelen ziyaretçi sayısını en aza indirgemek amacıyla şimdiden  geçerli olmak üzere, Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen  olmayan vize hizmetlerinin askıya alındığı kaydedildi.Bu kararda daha önceki alınan vizelerin geçerli olacağına da yer verildi.Yani şu an ABD de olan kişiler bu karardan etkilenmeyecek.İşte, yapılan bu açıklamadan dolar kuru birden yükselerek 3,65 seviyelerine geldi.

Bundan Sonra Ne Olacak?

Dolar Neden Yükseliyor Son Dakika. Bu hafta ABD ile diplomasi haftası olarak geçecek.Bu karardan sonra karşılıklı açıklamaların peş peşe geleceği kesin.Eğer bu açıklamalar ılımlı yönde olursa dolar kuru birden veya kademeli olarak düşecektir.Ama, yapılacak olan her sert açıklamada dolar ani artış gösterecektir.Bunu, bu dediğimiz gibi bu hafta içi yapılacak olan açıklamalar belirleyecek.

Dolardaki Dalgalı Seyrin Sebebi Nedir?Dolardaki Düşüş Vatandaşa Nasıl Yansır?


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.