Vergi ve Güncel Haber Portalı

e-Devlet İşyeri Açılış ve Kapanış Bildirimi Nasıl Yapılır?

13.03.2020
15
e-Devlet İşyeri Açılış ve Kapanış Bildirimi Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde sizlerle birlikte çok araştırılan konulardan birisi olan e-Devlet işyeri açılış ve kapanış bildirimi nasıl yapılır sorusuna yanıt vereceğiz. Türkiye’de artık dijital dünyaya çok ciddi anlamda ayak uydurma yolunda somut adımlar atıyor demek yanlış olmaz sanırım. Bildiğimiz gibi devlet, vergi uygulamaları konusunda yasalara bağlı ve tüm insanlar için eşit mesafede duracak şekilde hareket etmek durumundadır. İşyeri açılış ve kapanış bildirimleri ile alakalı süreçler bundan yıllar öncesinde çok ciddi anlamda meşakkatli bir süreç anlamına da geliyordu. Nitekim artık e-Devlet sistemi üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı ile alakalı olarak birçok işlemi yapabilme şansına sahip oluyoruz.

İşyeri Açılış ve Kapanış Bildirimi Nedir?

İşyeri açılış ve kapanış bildirimi, işyeri sahiplerinin açma ve kapama işlemleri ile alakalı olarak devlete bulunmak zorunda oldukları bilgi beyanıdır.

Bildiğimiz gibi devlet vatandaşlarını takip etmek ister ancak bu anlamda vatandaşların üzerine de sorumluluklar yüklemeden bunu yapmak çok güç. İşyeri açan ya da kapayan çok ciddi anlamda insan sayısı var günümüzde. Bu neden dolayısı ile devlet, kısa zaman içerisinde bildirimler konusunda yükümlülükleri vatandaşa yükledi ve bununla birlikte işleri de çok daha pratik bir hale getirdi demek yanlış olmaz sanırım. Bu neden dolayısı ile elimizden gelen en detaylı ve kapsamlı bilgileri sizlere sunma yolunda somut adımlar atma çabası içerisindeyiz.

İşyeri Açma Kapama Bildirimi

e-Devlet İşyeri Açma ve Kapama Bildirimi Nasıl Yapılır?

e-Devlet, günümüzde interaktif devlet işlemler konusunda son derece kapsamlı ve önem arz eden imkanlardan birisi olarak dikkat çekiyor. İşyeri açtığınızda da kapadığınızda da bunu devlete resmi olarak beyan etmek zorundasınız. Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde ki müdürlükler ile bundan birkaç sene öncesine kadar çok ciddi anlamda uğraşmamız gerekiyordu. İşyeri açma ve kapama bildirimlerinizi İnteraktif Vergi Dairesi sisteminden online olarak yapabiliyorsunuz. e-Devlet sistemini kullanarak da doğrudan bu işlemleri yapabilirsiniz. İnternetten işyeri açma ve kapama bildirimi yapmak ile alakalı aşamalar aşağıdaki gibidir;

  • Öncelikli olarak e-Devlet sistemine kimlik numaramız ve akabinde şifre bilgilerimiz ile giriş yapıyoruz.
  • Giriş işleminin hemen ardından mobil uygulamada ya da internet sitesinde karşımıza çıkan arama kısmına “İşyeri” yazın ve altta seçenekler çıkacaktır.
  • Çıkan seçenekler içerisinde “İşyeri Açma Bildirimi” ya da “İşyeri Kapama Bildirimi” sekmesine tıklayın.
  • Bu sekmeye tıkladığınız an itibari ile e-Devlet üzerinden sizi İnteraktif Vergi Dairesi’ne götürecek olan “UYGULAMAYA GİT” butonunu görürsünüz.
  • Bu butona tıklayarak e-Devlet sisteminden direkt olarak İntertaktif Vergi Dairesi’ne yönleniyorsunuz. Doğrudan açma veya kapama bildirimi yapma ekranına yönlendirilirsiniz.
  • Sizden istenen kurumsal ve bireysel bilgileri en doğru şekilde enine boyuna giriş yapın.
  • Sonrasında sistem size bir bilgi ekranı dökümü sunacaktır. Bu dökümü alarak sadece açma ve kapama prosedürlerini imza altına almak için Gelir İdaresi Başkanlığı ve Maliye Başkanlığı ile alakalı olarak işlemler için hareket edersiniz.

Devlet, genel olarak tüm bu işlemler ile alakalı olarak önceden resmi kurumlarını kullanarak hareket ederdi. Artık Türkiye genelinde tüm internet sistemleri kendisini maksimum şekilde gösteriyor. İşyeri açma ve kapama bildirimi ile alakalı olarak yasal detayları yine internet üzerinde araştırarak bulabilirsiniz. Bu makalenin yorum kısmında da konu ile alakalı olarak merak ettiklerinizi bizlere sorun.

Yakın bir zaman dilimi içerisinde işyeri açmak için yapılması gerekenler 2020 standartları ile alakalı olarak bilgiler sunacağız. Sitemizi günlük olarak takip ederseniz vergi sistemleri konusunda da ayrıntılı bir şekilde bilgi sahibi olabileceksiniz. Sitemizi takip etmeye devam edin.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.