Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

e-Devlet Vergi Borcu Sorgulama ve Ödeme Nasıl Yapılır?

21.06.2020
1
e-Devlet Vergi Borcu Sorgulama ve Ödeme Nasıl Yapılır?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte e-Devlet vergi borcu sorgulama ve ödeme nasıl yapılır sorusuna yanıt verecek ve fikir edinmeye çalışacağız. Türkiye’de artık devletin hemen hemen tüm kademelerinin hizmetleri internet ortamına taşınıyor hale geldi. Bizde tabi ki bu seçenekleri değerlendirme yolunda sitemizde sizlere bilgiler sunuyoruz. Daha önceki dönemde İnteraktif Vergi Dairesi ile alakalı olarak bilgiler sunma yoluna gitmiştik. Şimdilerde ise doğrudan e-Devlet üzerinden ne gibi vergi işlemleri yapabileceğiniz ile alakalı bilgiler sunma yoluna gideceğiz. Merak ettiklerinizi yorum alanlarımızdan sorabilir ve bilgi edinme yoluna gidebilirsiniz.

e-Devlet Vergi İşlemleri Hakkında Bilgiler

e-Devlet, kısa bir zaman dilimi içerisinde çok ciddi anlamda gelişti ve bunda Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin çok ciddi anlamda ideal seçenekleri var. Devlet, artık insanların zamanlarından tasarruf etmeleri açısından da bu adımları atıyor ve online işlemleri ön plana çıkarıyor.

e-Devlet sistemine giriş yaptığınızda ve arama kısmına VERGİ yazdığınızda sizler Gelir İdaresi Başkanlığı hizmetleri adı altında birçok farklı hizmet modeli sunulur. Ancak ülkemiz insanının bu noktada kullandığı seçenekler genelde bellidir. Nedir onlar? Motorlu taşıtlar vergisi, emlak vergisi ve genel itibari ile vergi borcu sorgulama işlemlerine yönelik olarak işlemler. Nitekim online vergi dairesi sayesinde de artık entegre olarak e-Devlet sisteminin sizlere mükemmel seçenekler sunduğunu da net şekilde söylemek sanırım yanlış olmaz.

e-Devlet Vergi İşlemleri

e-Devlet Üzerinden Hangi Vergi İşlemleri Yapılır?

Bu başlık altında sizlere sunmamız gereken seçeneklerin ciddi anlamda geniş kapsamlı olacağını söyleyebiliriz. Devlet, artık tüm hizmetlerini e-Devlet platformu üzerinden insanlara ulaştırdığından dolayı hizmet alanları son derece geniş. Gelir İdaresi Başkanlığı, bu anlamda birçok hizmet modelini online olarak sunmaya başladı. Bu da vergi dairelerinde ki insan kuyruğu ve işlem yoğunluğu sorununu ortadan kaldırdı demek yanlış olmaz sanırım. Genel itibari ile sunulan hizmetler aşağıdaki gibidir;

  • İnternet vergi dairesi kolay giriş,
  • Engelli vergi indirimi başvuru işlemleri ve başvuru takip,
  • Mükellefiyet gerektiren vergi borcu sorgulama işlemleri,
  • e-Tebligat görüntülüme ve kontrol,
  • Veraset ve intikal vergi beyannamesi işlemleri,
  • e-Vergi levhası başvuru ve doğrulama işlemleri,
  • MTV işlemleri,
  • e-Yoklama fişi işlemleri,
  • İl belediyelerine ait vergi işlemleri,
  • Emlak vergisi işlemleri,

olmak üzere kendisini gösteren markalardan birisi olarak dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz. İl belediyelerine ait vergi işlemleri nedir? Türkiye’de ki hemen hemen tüm büyük illerin vergi işlemlerine yönelik olarak belli başlı seçenekler söz konusudur. Bu seçeneklerin tamamını e-Devlet üzerinden herhangi bir vergi dairesine gitmeden gerçekleştirme şansına sahip olacaksınız. Sadece il değil, tüm küçük ilçe merkezleri de dahil olmak üzere sisteme dahil olan alternatifler söz konusudur. Devlet, yakın bir zaman dilimi içerisinde bütün il ve ilçeleri bu sisteme dahil ederek vergi işlemlerini çok daha pratik hale getirecek.

e-Devlet Vergi Borcu Sorgulama ve Ödeme

e-Devlet sistemi üzerinden doğrudan ödeme yapma gibi bir şansınız tabi ki söz konusu değildir. Sistem üzerinden sadece sorgulama işlemlerini yapabiliyorsunuz. Sistem üzerinden doğrudan İnternet Vergi Dairesi sistemine giriş yaparsınız. Bu sistem üzerinde sorunsuz bir şekilde tüm vergi ödemelerinizi yapma gibi bir şansa da sahip olabileceğinizi kesinlikle unutmayın.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.