Vergi ve Güncel Haber Portalı

e-Haciz Nedir? e-Haciz Hangi Borçlara ve Nasıl Uygulanır?

13.02.2020
9
e-Haciz Nedir? e-Haciz Hangi Borçlara ve Nasıl Uygulanır?

Bu makalemizde e-Haciz nedir, hangi borçlara ve nasıl uygulanır gibi merak edilen sorulara yanıtlar vermek istiyoruz. Birkaç senelik dilim içerisinde devlet, online olarak tüm sistemlerini uygulamaya koymaya başladı. Haciz, özellikle insanların başlarına gelebilecek en kötü olaylardan birisi olarak da dikkatleri çekiyor. e-Haciz, son birkaç sene içerisinde insanların en çok korktuğu olaylardan birisi haline geldi. Bizde sitemiz içerisinde bu anlamda sizleri bilgilendirmek ve fikir edinmenizi sağlamak istiyoruz. Hemen birkaç önemli tanımlama bilgisi ile başlayarak ilerleyelim.

e-Haciz Nedir?

e-Haciz, 6183 sayılı kanunun 62. maddesi gereğince devlet yetkisi ile borçluların banka hesaplarına uygulanan haciz yöntemidir.

Günümüzde bildiğimiz gibi devlet, MERNİS sisteminin de avantajları ile her vatandaşının adresini ve genel bilgilerini kontrol ediyor. Borç, insanlar için en önemli unsurlardan birisidir. Devlet, borçlular ile alacaklılar arasında eşit mesafede durmak zorunda olduğundan uygulamaları da buna göre yapar. Devlet, eskiden borçlu olan şahısları bulabilmek için dahi ciddi anlamda çaba sarf ederdi ve hatta kimi zaman bulamazdı. Ancak günümüzde elektronik ortamın avantajları sayesinde bu işlemler daha keskin bir hale geldi diyebiliriz sanırım. e-Haciz, bu noktada devletin işini ciddi anlamda kolaylaştıran bir konu haline geldi.

e-Haciz Nedir?

e-Haciz Hangi Borçlara Uygulanır?

Devlet, her ne olursa olsun borçluları da alacaklıları da ciddi anlamda mağdur etmemek için ciddi anlamda ehemmiyetli yasalar koyuyor. e-Haciz, banka hesaplarına elektronik olarak gelen bir haciz türüdür. Ancak bunda da borçlunun durumuna göre ekonomik seçenekler belirlemiştir. Kişinin günlük yaşantısını çok zor duruma sokacak olan durumlardan da kaçınmaktadırlar.

e-Haciz, 6183 sayılı kanun ve 63. sayılı madde gereğince her borç türü için uygulanamaz. Devlet, bu anlamda e-haciz uygulanacak borçlar listesi için de ayrı bir bildiri yayınlamıştır. Bu bildiri kapsamında borçlu olan şahıslara uygulamalar yapılır. e-Haciz, yine yetkili mahkemeler ya da savcılıklarca çıkarılan karar ile işleme konur. e-Haciz uygulanabilecek borçlar listesi aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Trafik sorunlu kesilen maddi (idari) para cezaları,
  • Askeri, seçim ya da nüfus kaynaklı maddi cezalar,
  • Karayolu taşıma kanunu kapsamında kesilen cezalar,
  • Öğrencilerin ya da mezun olmuş kişilerin vergi dairelerine intikal eden KYK ya da kredi borçları,
  • Ecrimisil arsa borçları,
  • Kültürel varlıkların korunmasına yönelik paylara dair ödeme borçları,
  • Sigorta primlerine dair borçlar,
  • Yargı tarafından kesilen maddi para cezaları,

e-Haciz kapsamında uygulama yapılabilecek olan borç türleridir. Aslında sizlerin de görebileceğiniz üzere genellikle devlete olan borçlar nedeni ile e-haciz uygulaması yapılır. Bunun dışında özel nedenler ile herhangi bir şekilde banka hesaplarınıza haciz konamaz.

Haciz konsa bile bunun kararını yine adli birimler verir. Karar çıkması durumunda maaş gelirinizin belli bir kısmını kapsayacak şekilde borcu bitirene kadar e-haciz konabilir. Bunu yine avukatlara danışarak fikir bakımından danışma şansına sahipsiniz.

e-Haciz Nasıl Uygulanır?

e-Haciz uygulamaları yukarıda da bahsettiğimiz üzere banka hesaplarınıza elektronik ortamda getirilen haciz türüdür. Yani borcunuz olması durumunda adli birimlerin vereceği karar ile birlikte resmi olarak haciz konabilir.

Haciz uygulamalarının tamamına yönelik olarak kararlar devlet tarafından alınır. e-Haciz uygulamaları yukarıda da bahsettiğimiz üzere genellikle devlete karşı olan borçlarınızdan dolayı bu haciz türü uygulanır. Tarafınıza bunun resmi olarak tebliği adresinize göndermek sureti ile yapılır. Bu tebliğlere rağmen borçlarınızı ödememeniz durumunda e-haciz uygulanır. Banka hesabınıza uygulanan haciz, borcunuzun faizi ile birlikte tamamı ödenene kadar kapanmaz.

Devlet bunu isterse taksit taksit, isterse tek seferde alır. Tabi ki bunun kararını verirken de yine sizlerin aylık gelirlerini dikkate alarak yapar.

e-Haciz Nasıl Kaldırılır?

e-Haciz Nasıl Kaldırılır?

Yine yukarıda da bahsettiğimiz üzere sizlere herhangi bir şekilde borcunuz ve ödemeniz tebliğ edilmeden e-haciz uygulaması yapılamaz.

Ancak tebliğlere rağmen borçlarınızı kapatmıyor iseniz devlete de e-haciz uygulama şansı doğar ve bunu yasalara dayanarak yapar. Banka hesaplarınıza haciz gelmesi durumunda vergi dairelerine giderek borçlarınız ile alakalı anlaşma yapabilirsiniz. Bunun dışında banka ile de anlaşma yaparak hacizi kaldırabilirsiniz. Anlaşma dışında borcunuzun tamamı kapanmadan banka hesaplarınızdan e-haciz kaldırılmaz.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.