Vergi ve Güncel Haber Portalı

Ekonomik Önlem Paketi ve İçeriği

19.04.2020
6
Ekonomik Önlem Paketi ve İçeriği

Bugün ki makalemizde sizlere ekonomik önlem paketi ve içeriği ile alakalı olarak bazı bilgiler sunma yoluna gidecek ve fikir edineceğiz. Koronavirüs ile mücadele ettiğimiz şu dönem içerisinde çok ciddi anlamda yoğun bir dönemi de geçirmek zorunda olduğumuyzu söyleyememiz gerekiyor. Türkiye genelinde de ekonomik önlemlere yönelik olarak devlet her geçen gün daha farklı adımlar atıyor. Sokağa çıkma yasağı, işyerlerinin kapatılması ya da bu gibi durumlar hem işçileri hem de işverenleri etkiledi.

Ekonomik istikrar kalkanı paketi ile birlikte devlet, zor durumda olan ailelere de işverenlere de çeşitli maddeler ile destek olmayı amaçlamıştı. Ancak an itibari ile istikrar çok mümkün olmadığından dolayı önlem paketi kapsamında bir alternatif süreç planlandı. Bu makalemizde de sizleri bu süreçler ile alakalı olarak bilgilendirmek istiyoruz.

Ekonomik Önlem Paketi İçeriği

Devlet, bu anlamda ciddi şekilde somut adımlar atıyor. İnsanların yaşantılarının olumsuz etkilenmemesi için mücadele hat safhada. Ekonomik anlamda bir kriz ortamının da oluşmaması için bu durumun kontrol altında olacak şekilde ilerlemesi de bizlere çok çeşitli avantajlar sunuyor demek yanlış olmaz sanırım.

Ekonomik önlem paketinin içeriği geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmen açıklandı. Paket içeriğinde vergiler, işverenler ve devletin ekonomik yardım paketleri ile alakalı olarak birçok farklı detay üzerinde durulmuş ve kapsamlı bir planlama sağlanmış diyebiliriz sanırım. Paket içeriğini ara başlıklar ile izah etmek istiyoruz.

FAALİYETİ DURDURAN ŞİRKETLERDEN VERGİ ALINMAYACAK

Devletin koronavirüs önlemleri kapsamında birçok farklı işletme modelini kapadığını biliyoruz. Faaliyeti tamamen durdurulan işletmeler ile alakalı olarak devlet resmen önlem aldı. Geliri olmayan şirketler için hali ile devletin herhangi bir vergi alması durumu söz konusu olamaz. Ekonomik önlem paketi kapsamında bu şirketlerden yıllık ilan ve aidat ve reklam vergileri ilke çevre vergileri alınmayacak.

İŞTEN ÇIKARMALAR 3 AY SÜRE İLE YASAKLANDI

Devletin aldığı karar ile birlikte işsizlik oranlarını da kontrol altına alabilmek için genelge ile birlikte tüm işten çıkarma işlemleri 3 ay süre ile ertelendi. İşten çıkarma sürelerine yönelik kanun kapsamı uzun bir süredir gündemdeydi. Ücretsiz izne çıkarılanlara aylık nakit desteği gelirken, işten işçi çıkarmalar ise 3 aylığına yasaklanıyor. İşverenler ise çalışanları 3 ay süreyle ücretsiz izne çıkarabilecek.

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ BORÇLARI ERTELENECEK

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından yükseköğrenim gören öğrencilerin kredilerinin geri ödemelerine yönelik somut adım atıldı. Tüm bankaların kredileri ötelemesi ile birlikte devlette öğrencilerin kredilerinin ödemelerini erteledi. Herhangi bir başvuru şartı aranmaksızın KYK kredisi olan öğrencilerin kredi ödemeleri 3 ay süre ile ertelenecek.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALAMAYANLARA GÜNLÜK 39,24 TL

İşsizlik ödeneği alamayan vatandaşlar, işverenlerin sağlayacağı raporlar ile birlikte devlet tarafından günlük yevmiye hesabı ile 39,24 TL para alacak. Bunun planlama süreci tamamen devlet ile işveren arasında olacağı gibi bizzat başvurular maaşı alacak kişiler tarafından yapılmak zorundadır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamasına göre, ücretsiz izne ayrılan ile kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayanlar ve 15 Mart’tan sonra iş sözleşmesi feshedilen işçilere ücretsiz izinde bulundukları veya işsiz kaldıkları süre kadar aylık 1177 lira destek sağlanacak. Ayrıca, bakım ihtiyacı olan yaşlıların bakım merkezindeki ücretini Aile Bakanlığı karşılayacak.

DERNEK TOPLANTILARI ERTELENECEK

Dernekler Kanunu kapsamında yayınlanan ek genelgeler ile birlikte bütün dernek toplantılarında devlet genelgesi ile erteleme sağlandı. 31.07.2020 tarihin kadar resmi olarak hiçbir dernek için toplantı düzenlemek söz konusu değil. Devletin bu konuda ciddi manada yaptırımları söz konusu olacak.

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.