Emekli Maaşımı Nasıl Taşırım?Taşıma İşlemi İçin Şart Var Mı?

Emekli Maaşımı Nasıl Taşırım?Taşıma İşlemi İçin Şart Var Mı?

Emekli Maaşımı Nasıl Taşırım? emekliye promosyonda bankalarla anlaşma yapıldıktan sonra ödemeler başladı.Promosyonda hangi emeklinin ne kadar alacağı belli olmakla beraber, isteyen banka bu miktardan daha fazla verebilecek.Durum böyleyken, emekliler hangi bankanın uygun olacağı konusunda araştırma işine girdi.Daha fazla promosyon ödeyen bankaya geçmek isteyen emekliler, mevcut bankalarını değiştirme yollarına başvurdu.Peki emekliler banka değişikliği yapabilirler mi?Bunun için ne yapmaları gerekiyor? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Emekli Maaşını Taşımak İçin Şartlar Nelerdir?

Emekli Maaşımı Nasıl Taşırım? Emekli maaşınızı başka bir bankaya taşımak bazı şartlar vardır. bu şartlar aşağıda verilmiştir:

  • Şu anda maaş alınan bankayla ilgili kredi borcunun olmaması gerekir.
  • Yine bankaya ait kredi kartı kullanılıyorsa buna ait kredi kartı borcu olmaması gerekmektedir.
  • Maaşın ek hesabı kullanılıyorsa , ek hesaba ait borcun olmaması gerekir.

Yani, emekli maaş hesabı üzerinde maaş aldığınız banka tarafından bloke konulmamış olması gerekir.Eğer herhangi bir bloke işlemi yoksa istenilen bankaya rahatlıkla geçilecektir.

Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

Emekli Maaşımı Nasıl Taşırım? Emekli maaşını başka bankaya taşıma işlemi internet üzerinden e-devlet sistemiyle veya Sosyal Güvenlik Kurumu’na elden müracaat ederek yapılabilmektedir.İki yöntemden birini tercih eden emekli, istediği bankaya maaşını taşıyabilir.

e-Devlet Üzerinden Banka Değiştirme Nasıl Yapılır?

Emekli Maaşımı Nasıl Taşırım? Emekli maaşını SGK aracılığı dışında  e-devlet sistemiyle başka bir bankaya rahatça taşıyabilirsiniz.Bunun için e-devlet şifresinin olması gerekmektedir..www.turkiye.gov.tr adresinden TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra; E-hizmetler -Sosyal Güvenlik Kurumu menüsünden işlem yapılacağı için buraya gelinmesi gerekiyor.Emeklilerin maaşlarını farklı kurumlardan alabileceği için,öncelikle emeklinin 4A, 4B veya 4C olduğunun bilinmesi gerekir.

Eğer 4A SSK maaşı alınıyorsa , bu maaşın bankaya taşınması

E-devlet sistemine girdikten sonra 4A SSK kapsamında emekli maaşı alıyorsanız ve SSK maaşını başka bankaya taşımak istiyorsanız aşağıdaki işlemleri sırasıyla gerçekleştirmeniz gerekmektedir;

-4 A hizmetleri,

-4 A banka ve adres değişikliği kısmını seçmeniz gerekmektedir.

-4 A SSK emekli maaşınızı taşımak için lütfen tıklayınız.

Eğer 4B Bağkur maaşı alınıyorsa , bu maaşın bankaya taşınması

E-devlet sistemine girdikten sonra 4B Bağkur kapsamında emekli maaşı alıyorsanız ve Bağkur maaşını başka bankaya taşımak istiyorsanız aşağıdaki işlemleri sırasıyla gerçekleştirmeniz gerekmektedir;

-4B hizmetleri,

-4B banka ve adres değişikliği menülerini takip etmeniz gerekmektedir.

-Bağkur emekli maaşı banka değişikliği için lütfen tıklayınız

Eğer 4C Emekli Sandığı maaşı alınıyorsa , bu maaşın bankaya taşınması

E-devlet sistemine girdikten sonra 4C Emekli Sandığı kapsamında emekli maaşı alıyorsanız ve Emekli Sandığı maaşını başka bankaya taşımak istiyorsanız aşağıdaki işlemleri sırasıyla gerçekleştirmeniz gerekmektedir;

  • 4C hizmetleri,
  • 4C banka değişikliği menülerini takip etmeniz gerekmektedir.
  • Emekli Sandığı maaşını taşımak için lütfen tıklayınız


Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)