Vergi ve Güncel Haber Portalı

Emekli Maaşına Haciz Konulur Mu?Hangi Kurum Haciz Koyabilir? Yargıtay Kararı Emeklileri Üzebilir?

19.10.2017
50
Emekli Maaşına Haciz Konulur Mu?Hangi Kurum Haciz Koyabilir? Yargıtay Kararı Emeklileri Üzebilir?

Emekli Maaşına Haciz Konulur Mu? Emekliler iş hayatı boyunca türlü zorluklara göğüs gererek emekliliği hak ederler.Emekli olunca elde kalan tek şey emekli maaşı olur.Bunun dışında herhangi bir maaş alınmaz. Peki bu maaş yeterli olur mu?Bu maaş genel olarak yeterli değildir. Hatta çoğu emekli için emekli maaşı hiç yeterli değildir.Bunun dışında, bu maaştan ufak bir kesinti bile emeklilerin hayatını zorlaştırır.Bu kesintilerden birisi de haciz kesintisidir. Yani maaş haczi.Peki emekli maaşlarına haciz uygulanır mı?Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Memur Emeklilerinin Maaşı Haczedilebilir Mi?

Emekli Maaşına Haciz Konulur Mu? Memur emeklilerinin tabi olduğu kanun 5435 sayılı kanundur. 5435 sayılı Kanuna göre , memur emeklilerinin maaşlarının haciz edilip edilemeyeceğine dair bir hüküm bulunmamaktadır.Bu genel olarak haciz konulabilir olarak yorumlanmaktadır.Yani, memurken emekli olan kişilerin maaşlarına haciz konulabilmektedir. Buna göre, memur emeklileri rıza göstermese dahi, icra müdürlükleri tarafından alınan bir haciz kararı ile emekli maaşlarına haciz koyulabilmektedir.

SSK,Bağ-Kur Emeklilerinin Maaşları Haczedilebilir Mi?

Emekli Maaşına Haciz Konulur Mu? Memurlar dışında SSK, Bağ-kur ve diğer sandıklardan emekli olanların maaşlarına ise kendi rızaları olmazsa haciz konulamaz. Ancak burada bir istisna vardır.Bu kurum da Sosyal Güvenlik Kurumu’dur.Buna göre, gelir,aylık ve ödenekler ve  SGK’nın ilgili emekli kişiden prim gibi alacakları haczedilebilir. Bahsi geçen Kanun’un 88. maddesi uyarınca, SGK’ya borcu olan emeklilerin maaşlarının 1/4’ü haczedilebilmektedir. Yani bu tutardan fazla haciz olmayacaktır.Kısacası, SGK’ya borcunuz olduğu durumda maaşınıza haciz uygulanabilir.Başka kurumlar haciz işlemi yapmazken SGK maalesef buna uymamaktadır.

Bankaların Sözleşmelerine Dikkat Edilmeli

Emekli Maaşına Haciz Konulur Mu? Yukarıda hangi emeklilerin maaşlarına haciz uygulanabiliyor ona değinmeye çalıştık.Durumu biraz özetlersek,memur emeklilerinin maaşlarına haciz konulabilir, memur olmayanların maaşlarına ise SGK dışında haciz konulamıyor.Ancak Yargıtay’ın vermiş olduğu son karara göre emekliler biraz üzülecek. Yargıtay kararında, emeklilerin bankaların sözleşmelerini okumalarına dikkat çekildi.Yani banka sözleşmelerinde maaşlarına haciz konulabilir hükmü varsa ve emekli de bunu imzalamışsa haciz konulabilir.Bu yüzden sözleşmeler dikkatli okunmalıdır.Ayrıca Yargıtay’ın vermiş olduğu bu karar, diğer bankalara da emsa teşkil edebilecek.Bu durum da emeklileri daha da düşündürüyor.Bundan sonra yapılacak iş, sözleşmeleri okumadan imzalamamak olacaktır.

İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar? SSK, Bağ-Kur,Emekli Sandığı Maaşı Ne Zaman Bağlanır?

Engelliler Nasıl Erken Emekli Olur 2018 Şartları Nelerdir ?

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.