Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

Emekliler Şahıs Şirketi Kurabilir Mi? Avantajları Neler?

Emekliler Şahıs Şirketi Kurabilir Mi? Avantajları Neler?

Bugün ki makalemizde emekliler şahıs şirketi kurabilir mi, avantajları neler sorusuna yanıt verecek ve fikir edinmenizi sağlayacağız. Bildiğimiz gibi bireysel işletmelerin birçok farklı manada avantajları oluyor. Özellikle internet ticareti yapanlar için bireysel şekilde işletme kurmak en önemli aşamalardan birisi olarak da kabul edilir. Emekliler, şahıs şirketi kurmak sureti ile ticaret yapabilir mi?

İnternet üzerinde ki en çok araştırması yapılan konulardan birisi olduğundan dolayı bizde elimizden geldiğince sizleri bilgilendireceğiz. Genel itibari ile ülkemiz genelinde bu gibi ticari faaliyetlere yönelik olarak yasalar ciddi manada somut şekilde karşımıza çıkıyor. Şimdi yasalar çerçevesinde de buna yönelik değerlendirmelerimizi de sizlere sunma yoluna gideceğiz.

Emekliler Şahıs Şirketi Kurabilir Mi?

Emekliler, tabi ki herhangi bir sorun olmadan şahıs şirketi kurabilirler. Ticari girişimlerin tamamı için devlet memurları haricinde herkes girişimde bulunabilir. Devlet memurlarının herhangi bir ekstra gelir elde etmesi durumu söz konusu değildir. Dolayısı ile her ne olursa olsun emekliler için böyle bir engel yok.

Devlet memurları da emekli olduktan sonra ticari girişimde bulunabilirler. Meslek hayatları boyunca böyle bir girişim söz konusu olmaz. Özellikle emekliler için şahıs şirketi kurma aşamasında çok ciddi manada devletin sunduğu avantajlar söz konusu hale geliyor. Günümüzde özellikle sosyal medya üzerinden ticari girişimlerin de ciddi manada arttığını düşünürsek şahıs şirketi kurarak e-ticaret sektöründe de var olmak ciddi manada önem arz eden unsurlardan birisi olacak.

Emekliler Vergiden Muaf Mı?

Devlet, zaman içerisinde ticaret kanunu üzerinde yaptığı güncellemeler ile birlikte emekli vatandaşlarımız için ciddi manada avantajlı muafiyet seçenekleri sunmaya başladı. Emekliler, özellikle kısa bir zaman dilimi içerisinde bu avantajları kullanarak çeşitli manada girişimler yapma yoluna gitti.

Emekliler, ticari girişimlerinde vergiden muaf olarak işletme açabilirler. Devletin yaptığı düzenleme ile birlikte emekli vatandaşlarımız, şahıs şirketlerinde bir sene içerisinde 30,000 TL’ye kadar elde ettiği gelirlerde vergi ödemiyorlar. 30,000 TL ve üzerinde ki gelir düzeyinden itibaren ise gelir vergisi sınırını dikkate alarak bu anlamda somut adımlar atıyorlar.

Tabi ki bu vergi muafiyeti işlemi için öncelikle gidip Vergi Dairesi’ne vergiden muaf başvurusu yapmanız gerekiyor. Akabinde işletmenizin adresini verdikten sonra 15 – 30 gün içerisinde vergi müfettişleri yerinde denetim için geliyor. Ticari faaliyetlerinizi analiz ettikten sonra herhangi bir sorun yok ise başvurunuzu onaylıyor. Bu dakikadan itibaren herhangi bir sıkıntı yaşamaksızın vergi muafiyet belgenizi elinize almış bulunuyorsunuz.

Emekliler için Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Tabi ki emekli olduğunuzda kuracağınız şahıs şirketleri için vergi muafiyeti en önemli avantajlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Tabi ki birkaç önemli maddi avantaj daha var. Hemen bu anlamda bilgi sunacak olursal;

  • Öncelikle emekliler vergi muafiyet belgesi alarak 30,000 TL’ye kadar tüm gelirlerden muaf olurlar.
  • İkinci olarak işletme sahibinin normalde BAĞKUR yapma zorunluluğu vardır. Ancak emeklilerde bu zorunluluk ortadan kalkar ve ekstra giderden tasarruf edersiniz.
  • İşletme gelir ve giderleri konusunda emekliler için mali müşavirlik büroları çok daha uygun fiyatlar iler hizmet sunarlar.
  • Devletin kağıt bedelleri ve beyanname işlemleri ile alakalı olarak emeklilere çok daha farklı avantajlar sunduğunu da ekstradan söylemek gerekir.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.