Vergi ve Güncel Haber Portalı

Emeklileri Heyecanlandıran Haber.Emekli Maaşı Asgari Ücrete Eşit Mi Oluyor?

22.01.2017
28
Emeklileri Heyecanlandıran Haber.Emekli Maaşı Asgari Ücrete Eşit Mi Oluyor?

emekli maaşları asgari ücrete eşit mi oluyor? Emekliler için her gün yeni bir son dakikası yaşanmaya devam ediyor.Emeklilerin yaşam kalitesini en üst seviyeler çıkarmak için ise devlet tüm imkanlarını seferber etmiş durumda.Memura verilmeyen enflasyon farkı da bunlardan biri.     Enflasyon farkıyla oluşan zamlı maaşlarını da emekliler bu ay almaya başladı.     Ayrıca promosyonlar da netleşmeye başladı.   Yakın zamanda,daha doğrusu mart ayında da emekliler promosyonlarına kavuşmuş olacak.Bu güzel haberlerden sonra bir güzel haber daha gelebilir mi acaba?Ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur 2008 Yılında  SGK Bünyesine Girdi

emekli maaşları asgari ücrete eşit mi oluyor?  Türkiye’de şu an emekli olanların hepsi SGK bünyesinde emekli olabiliyor.   Oysa durum bundan  yaklaşık 10 yıl önce yani 2008 yılında böyle değildi. O zamanlar işçiler SSK,memurlar emekli sandığı ve esnaflar ise kendi yatırdıkları prim doğrultusunda bağ-kurdan emekli olabiliyorlardı. Bu sistem 2008 yılında yapılan bir reformla değişti ve günümüzdeki halini yani tek emekliliği aldı.

Ancak bu tek sistemle maaşlar değişmedi. Yani düşük alan yine düşük maaş almaya devam etti, yüksek maaş alan yine yüksek maaş almaya devam etti   .Oysa birleşme olduysa maaşların da birleşmesi gerekirdi diye düşünüyoruz.

En Düşük Emekli Maaşı Asgari Ücret Kadar Mı Olacak?

emekli maaşları asgari ücrete eşit mi oluyor?  Yukarıda bahsettiğimiz hususta geçenlerde daha önce verilen bir demeç ortaya çıktı.Bu demece dayanarak emeklilerin maaşlarında artış ihtimali ortaya çıktı.  Peki neydi bu demeç? TESK Başkanı Bendevi PALANDÖKEN, emeklilik sisteminin madem tek şemsiye altına birleştiğini o zaman maaşların da birleşmesi gerektiğini söyledi.  Sözlerine devam eden PALANDÖKEN, en düşük emekli maaşının  en az asgari ücret seviyesinde olması gerektiğine vurgu yaptı.Bu söylem karşısında yetkililerin ne cevap vereceği merak konusu.

Şu An En Düşük Emekli Maaşları Ne Kadar Oldu?

emekli maaşları asgari ücrete eşit mi oluyor?  Ocak ayında yapılan enflasyon farkı da dahil  yüzde 4,73’lük zamla birlikte;

en düşük işçi emeklisi maaşına 37,76 lira zam yapılarak  836 TL’ye çıktı.

-En düşük çiftçi emeklisi maaşına 43,35 TL zam yapılarak 959 lira oldu.

-En düşük esnaf emeklisinin maaşına 46 TL zam yapılarak 1018 TL oldu.

Şu anki mevcut asgari ücretin 1404 TL’dir.Bu durumda bu teklif gerçekleşirse en düşük emekli maaşlarında gözle görülür bir artış olacağı muhakkaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.