Vergi ve Güncel Haber Portalı

Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Kötü Haber.Bakan Ne Dedi?

22.02.2017
19
Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Kötü Haber.Bakan Ne Dedi?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Kötü HaberEmeklilikte yaşa takılanlar için yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor.  Daha önceki yazılarımızda olumlu gelişmelerden söz etmiştik.  Hatta en son yazımızda emeklilikte yaşı bekleyenlerin sağlık hizmetinden yararlanacağından bahsetmiştik.  Ancak bugün yapılan bir açıklama adeta kafaları karıştırdı.  Çünkü bu açıklama diğerlerine göre olumlu bir açıklama olmadı. Peki bu açıklama neydi? detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Bakan MÜEZZİNOĞLU’ndan Olumsuz Açıklama

Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Kötü Haber. Her zaman umutlandırıcı demeçler veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU BU SEFER olumsuz bir açıklama yaptı ve emeklilik için yaşı bekleyenlerin beklemeye devam etmeleri gerektiğini söyledi. MÜEZZİNOĞLU açıklamasını şöyle sürdürdü:“Özellikle bizdeki emeklilik yaşı şu an itibarıyla ortalama 52. OECD ülkelerinin ortalama emeklilik yaşı ise 72. Yaptığımız düzenlemeyle bunu 2036’ya kadar erkeklerde 60 yaşına, kadınlarda da 58 yaşına dönüştürecek bir yolculuk yapılıyor.Dolayısıyla, emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sabırla o yaşını tamamlamalarını öneriyoruz ve bunun dışında bir düzenleme yapamayacağımızı ifade ediyoruz. Ama emeklilikle ilgili çalışma gününü doldurup da şu anda çalışmayanlar sosyal güvenlik kapsamı dışında kalıyorlar ve sağlık hizmeti alamıyorlar. Onlarla ilgili bu kanun tasarımızda, bu 53 liralık gelir testine tabi olmadan GSS primini ödeyerek onlar da bu ara dönemde sağlık hizmeti alabilecekler ama yaşlarını beklemekle ilgili şu anda bir düzenlememiz ve çalışmamız söz konusu değil.

Şu Anki  Sistemde Hangi Şartlarda Emekli Olunuyor?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Kötü Haber. Ülkemizde mevcut sisteme göre , sigortalı olarak çalışanlar  Sosyal Güvenlik Kurumu‘ na belirli miktarlarda prim ödemeleri ve yaşının gelmesi şartıyla emekli olmaya hak kazanmaktadırlar.Yani şu anki sisteme göre, primini dolduran bir emekli adayı, emeklilik yaşını beklemek zorunda.Ancak daha önceden durum böyle değildi.8 Eylül 1999 yılına kadar. emekli olmak için sadece sigorta süresi ve prim gün sayısı vardı.  Sigorta süresi kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl idi.Prim gün sayısı da  5000 gün idi.Ancak 8 Eylül 1999 yılında sigorta süresi ve prim gün sayısına yeni bir kriter daha eklendi.  Bu kriter de yaş kriteriydi .  Bu kritere göre  8 Eylül 1999’dan önce işe girenler için kadınlarda 40 – 58, erkeklerde 44 – 60 yaş arasında yaş bekleme süresi getirildi.  Bu 3 şart olan sigorta süresi,prim gün sayısı ve yaş Memurlar ve Bağ-Kurlular için de emeklilikte geçerli olacaktır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.