Vergi ve Güncel Haber Portalı

Emeklilikte Yaşa Takılanlarda Son Durum?Erken Emeklilik İçin Ne Yapmalıyım?

03.02.2017
36
Emeklilikte Yaşa Takılanlarda Son Durum?Erken Emeklilik İçin Ne Yapmalıyım?

2017 yılına gireli henüz 2 ay olmuşken müjdeler de peş peşe gelmeye devam ediyor.  Her alanda yeni gelişmeler müjdeleri de beraberinde getirirken bir müjdeli haber de emeklilikte yaşa takılanlar için geldi.  Bakanın bu konuyla ilgili demeçlerine dayanarak, Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) gözü kulağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yapılacak açıklamaya çevrildi.   Peki emeklilikte yaşa takılanlar için böyle bir açıklama yakın zamanda gelir mi?

Mevcut Sistemde Nasıl Emekli olurum?

Ülkemizde mevcut sisteme göre , sigortalı olarak çalışanlar  Sosyal Güvenlik Kurumu‘ na belirli miktarlarda prim ödemeleri ve yaşının gelmesi şartıyla emekli olmaya hak kazanmaktadırlar.

Yani şu anki sisteme göre, primini dolduran bir emekli adayı, emeklilik yaşını beklemek zorunda.Ancak daha önceden durum böyle değildi.8 Eylül 1999 yılına kadar. emekli olmak için sadece sigorta süresi ve prim gün sayısı vardı. Sigorta süresi kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl idi.Prim gün sayısı da  5000 gün idi.Ancak 8 Eylül 1999 yılında sigorta süresi ve prim gün sayısına yeni bir kriter daha eklendi.Bu kriter de yaş kriteriydi .Bu kritere göre  8 Eylül 1999’dan önce işe girenler için kadınlarda 40 – 58, erkeklerde 44 – 60 yaş arasında yaş bekleme süresi getirildi. Bu 3 şart olan sigorta süresi,prim gün sayısı ve yaş Memurlar ve Bağ-Kur’lular için de emeklilikte geçerli olacaktır.

Mevcut Durumda Erken Emekli Olmak için Ne Yapmalıyım?

Mevcut sisteme göre erken emekli olmak için bir kaç yol denenebilir.Peki bunlar nelerdir?

1)Yıpranma ve Fiili Hizmet Süresi Zammı: Erken emeklilik konusunda ülkemizde belirlenen şartlar arasında yıpranma ve  fiili hizmet süresi zammı  düzenlemesi yer alıyor. Bu kapsamda çalışılan sürelere belli oranda gün eklemesi yapılarak ve işe giriş tarihi geri çekilerek erken emelilik için bir fırsatı oluşuyor.

2)Askerlik Borçlanması:erken emekli olmanın başka bir yolu ise askerlik borçlanmasıdır.Emekli olmak isteyen kişi işe başlamadan önce askerlik yapmışsa bunu hizmet süresinden saydırarak erken emekli olabilecektir.

3)Bakıma Muhtaç Malul Çocuk Sahibi Olmak:Erken emekli olma imkanı veren bir diğer düzenleme de sürekli olarak bakıma muhtaç olan malul çocuk sahibi olmaktır. Bu şartı sağlayan annelere de 2008 yılından itibaren prim ödeme gün sayılarının 4’te 1’i prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor. Bu süreler ise yaştan düşürülüyor

4)Doğum Borçlanması:Yıl ve yaş şartını tamamlayan bir anne için eksik primleri tamamlamanın en uygun yolu 3 çocuğa kadar borçlanma yaparak 6 yıl kazanabilmesidir.Bu sayede erken emeklilik için de fırsat doğmuş olacaktır.

Özellikle nisan ayında yapılacak olan referandum öncesinde emeklilikte yaşa takılanlar için yeni bir gelişme olabilir.Emeklilikte yaşa takılanlar için bizler de son gelişmeleri yakından takip edip, bu konuyla ilgili tüm son dakika haberlerinde sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Emekliye Promosyon Tutarları Mart Ayında Ödenecek yazımız için tıklayınız.

 

Emekliye Ek İkramiye Başvuruları Başladı Başvuru Nereye Yapılacak Başvuru Sırasında Gerekli Evraklar Nelerdir? yazımız için tıklayınız.

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.