Vergi ve Güncel Haber Portalı

Emekliye Geriye Dönük İkramiye Ödenecek

08.12.2016
40
Emekliye Geriye Dönük İkramiye Ödenecek

2017 memur emeklisine ikramiyeEmekliye Geriye Dönük İkramiye Ödenecek. 30 yıldan fazla devlete hizmet etmiş kişilere geriye dönük olarak ikramiye ödenecek. Yapılacak ödemeler 30 yılın üzerindeki  çalışılmış yıllar için olacak. Kanundan kaynaklanan nedenlerden dolayı emekli olan insanlar otuzbeş kırk yıl….. çalışılsa da  ancak 30 yıl için ikramiye alınabiliyordu.

Neden, Devlet Geriye Dönük 30 Yıl Üzeri Çalışılan Yıllar İçin Ödeme Yapacak?

Emekliye Geriye Dönük İkramiye Ödenecek. Devlet 30 yıldan fazla çalışılan yıllar için ödemeyi anayasa mahkemesinin kararına istinaden yapacak.Anayasa Mahkemesi açılan bir dava sonucu adalet ilkelerine ve eşitliğe aykırı bulduğu için.  30 yıldan fazla hizmeti olanlara 30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi ödenmesine ilişkin düzenlemeyi iptal etti.  Mahkeme, kararıyla,   ne kadar çalışırsan çalış 30 yıla kadarını ödeyen düzenlemeyi 7 Ocak 2015 tarihinden itibaren kaldırdı.

Emekliye Geriye Dönük Ödeme İçin Hükümetten Düzenleme

Emekliye Geriye Dönük İkramiye Ödenecek. 07 Ocak 2015 Tarihinden emekli olanlara çalıştıkları yıl kadar ek ikramiye ödenmesi için dava açmaya başladı.   Mahkeme kararına istinaden hükümet  mağduriyetlerle ilgili davalarla karşılaşmamak için  geçen yaz aylarında bir çalışma yaptı  Yapılan düzenlemede, 30 yılın üstünde hizmeti olanlara bir yıl içinde başvurmaları halinde gerekli ödemenin yapılmasını öngörüyordu. Ancak hain darbe planı nedeniyle düzenleme çıkartılamadı.

Hükümet, Emeklilere Geriye Dönük Ödeme için Yeni Düzenleme Getiriyor.

TBMM’de yıl sonuna kadar yapacağı düzenleme ile  memur emeklilerine yönelik haksız bir uygulamayı giderecek.  düzenlemeyi torba yasanın içerisine dahil ediyor.  30 yıldan fazla çalışıp,  30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi alanlara ilişkin yanlış uygulama düzeltiliyor. Düzenleme ‘torba’ tasarının içine alındı.  seksen bin memur emeklisine , toplamda üç buçuk milyar lira ödenecek.  Halen TBMM’de plan bütçe komisyonunun gündeminde olan Damga Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının içine yazın çıkarılması planlanan düzenleme dahil edilerek  bu sorunun çözümü için somut bir adım atıldı. Bu düzenlemeye ilişkin çalışmalar, mecliste  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratlarıyla yapıldı.

Ödemeler Nasıl Olacak, Miktar Ne Kadar Olacak ?

Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratlarının yaptığı çalışmada toplam ödemenin yaklaşık üç buçuk milyar TL olacağı tespit edildi Ödemelerin yıla göre değişeceği 40 46 yıl çalışan kişinin emekli olduğu yıla ait göstergelerden hesaplanacağı öğrenildi.  Ödemelerle ilgili örnek verecek olursak 40 yıl çalışan bir kişinin 2014 yılında emekli olduğu farzedersek yaklaşık 20.000 TL  gibi bir fark alacak. ödemelerin kişi başı 2000 TL  ile 20000 TL arasında  değişeceği  öğrenilmiştir. Emeklilere ödemeler emekli maaşını aldığı hesaplarına otomatik hesaplanarak yatırılacaktır.

 

SORULARINIZ  İÇİN TIKLAYINIZ.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.