Vergi ve Güncel Haber Portalı

Engelli Araç Alımında Son Dakika.Engelli Araç Alımındaki Kısıtlama Değişti.Yeni ÖTV’siz Araç Alım Tutarları Ne Oldu?

20.10.2017
57
Engelli Araç Alımında Son Dakika.Engelli Araç Alımındaki Kısıtlama Değişti.Yeni ÖTV’siz Araç Alım Tutarları Ne Oldu?

Engelli Araç Alımındaki Kısıtlama Değişti.Engelliler, mevcut duruma göre bazı şartları taşımak kaydıyla ÖTV ödemeden araç alabiliyorlar.Bu durum da engelli vatandaşlarımız için güzel bir uygulama.Çünkü, piyasa değeri çok yüksek olan bir araba  Özel Tüketim Vergisi ödenmeden daha ucuza alınabiliyor.Son günlerde belki de çokça dile getirilen bir konu, engellilerin araç alımındaki kısıtlama haberi oldu.Meclise verilen yasa tasarısına göre, engelli vatandaşlar için araç alımında 70000 TL kısıtlama öngörülmüştü.Tabi bu teklif bir çok engelli vatandaş için de tepki çekmişti.Meclisten Plan Bütçe Komisyonuna sevk edilen tasarıda bu konu görüşüldü ve engellileri sevindirecek son dakika haberi geldi.Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Hangi Araçlar ÖTV Ödenmeden Alınabilir?

Engelli Araç Alımındaki Kısıtlama Değişti. Engelliler için hangi araçların Özel Tüketim Vergisi ödemeden alınacağı belirtilmiştir.Aşağıda belirtilen araçlar ÖTV ödemeden alınabilir.Tabi bunun belli şartları olduğunu yeri gelmişken hatırlatmakta fayda var.

 • 87.03 tarife pozisyonunda yer alan, 1600 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip;binek otomobil, panelvan, pick-up, arazi taşıtı, ATV, steyşın vagon, vb. taşıtlar,
 • 87.04 tarife pozisyonunda yer alan, eşya taşımaya mahsus, 2800 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip van, panelvan, kamyonet, pick-up, vb. taşıtlar,
 •  87.11 tarife pozisyonunda yer alan, motor silindir hacmine bakılmaksızın, motosikletler.

Engelliye Sınırlı Müjde Geldi

Engelli Araç Alımındaki Kısıtlama Değişti. Mevcut durumda, engellilerin 1.6 litre ve altında motora sahip istedikleri otomobili ÖTV’siz alma hakları bulunuyor.Geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sevk edilen tasarıyla,  ÖTV ödemeden araç almak için aracın matrah (vergisiz) fiyatı 70 bin TL ile sınırlandırılmıştı.Gelen tepkileri değerlendiren yetkililer bu sınırlamayı biraz olsun esnettiler. Komisyonda verilen yeni önergeyle sınır bu yıl için 90 bin TL’ye çıkarıldı. Buna göre, vergili olarak 169 bin 920 TL’ye kadar bedeli olan ve 1.6 litre motora kadar otomobiller, ÖTV’siz olarak alınabilecek. Bu rakam her yıl yeniden değerleme oranında artacak ve 2018 yılı itibariyle vergisiz fiyatı 103 bin 500 lira, vergili fiyatı yaklaşık 195 bin lira olarak araçlar kapsama girecek.

Gerekçe Olarak Maliye Bakanı Ne Dedi?

Engelli Araç Alımındaki Kısıtlama Değişti. Engelli araç alımına yapılan kısıtlama hakkında konuşanMaliye Bakanı Naci Ağbal, bunun gerekçesini açıkladı.Peki neden sınırlama geldi?Maliye Bakanı Naci AĞBAL “Analiz yaptık. Hangi araçların kullanıldığını gördük. Bazı durumda engelliler dışındakiler tarafından bu hakkın kötüye kullanıldığını gördük. Aracı kullananla sahiplik arasında farklar oluyor. Bu nedenle böyle bir değişiklik yapılmasına karar verdik. Yıllar itibariyle özellikle çok pahalı araçların toplam içerisindeki oranı, hızlı bir şekilde yukarı doğru artıyor. Bunun normal olmadığını rakamlarda da görmek mümkün” dedi.

Engelli Araç Alımına Kısıtlama Gelecek.En Fazla Ne Kadarlık Araç ÖTV’siz Alınabilecek?

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. taner dedi ki:

  Benim H sınıfı ehliyetim var Özel Tertibatlı araç kullanıyorum.Askerliğimi yapamadım malulen emekli oldum.Bir araç alacağız onunda suyunu çıkardılar.H sınıfı ehliyeti olana bu uygulamadan muaf tutulması gerekiyor.

 2. Ayse dedi ki:

  Iyi aksamlar benim annem :/96 özürlü onun adına ötv indirimli araba almak istiyoruz 2022 özürlü maaşı kesilirmi baska hiç
  Bir geliri yok cevap yazarsanız çok sevinirim

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   maaş kesilmez hayır

 3. Osman AKYOL dedi ki:

  01.01.2018 tarihinden geçer yeni uyguluma ile,daha önceden alınabilen araçlar şuanda alınamaz hale getirildi.peki bu yeni uygulama engellilere bi ceza niteliğindemi oldu?bi ödül niteliğindemi ben anlayabilmiş değilim.bu yeni uygulamaya engelli vatandaşlarımız ne kadar tepki gösterdiler?Engelli dernekleri ne kadar tepki gösterdiler.düzenlemenin çok daha kötü olduğuna dair herhangi bir talepte bulundularmı?200.000.00tl ile sınırı hangi markaların daha çok satılması için yapılmış bi kıyak niteliğinde?neden engelli vatandaşlarımıza bi engel konuluyor.sosyal devlet politikası gereği hükümetimizin engelli vatandaşlar için,çıkarmış olduğu bu kanuna engellerin konulmasını şahsım adına kabullenemiyorum.şahıs olarak bizler pek sesimizi duyuramayız ancak derneklerin fedarasyonun bunu pek tabi yapabileceklerini yetkililerle direkt çat kapı görüşebileceklerinide biliyorum.bu yanlış karardan bian önce dönülmesini engellire engellerin kaldırılmasını kişisel olarak talep ediyorum.sizlerinde en azından benim kadar tepki gösterip konuyu yetkililerin duyması için elinizden geleneni yapmanızı rica ediyorum.saygılarımla.

 4. Burhan dedi ki:

  Merhabalar engelli vatandaşlarımıza özel 2018 kasa 0 km dizel manuel ford focus nakit olarak style paket 100.000 ₺ titanium paket 109.000 ₺ stoklarımız tükenmek üzere fırsatı kaçırmayın. Daha detaylı bigi ve iletişim için Burhan faik gedik Telefon: 0543 921 43 64 Samsun

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.