Vergi ve Güncel Haber Portalı

Engelli Çocuğu Olan Erken Emekli Olabilir mi?

26.02.2017
51
Engelli Çocuğu Olan Erken Emekli Olabilir mi?

Engelli çocuğu olan annelere  destek olmak için 5510 Sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarih olan 01 Ekim 2008 tarihinden itibaren dört yıllık prim için 1 yıl prim eklenir. Emeklilik yaşından da her dört yıl için bir yıl erken emeklilik hakkı kazanır. 

Engelli Çocuğu Olan Erken Emekli Olabilir mi? 5510 Sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarih olan 01/10/2008 tarihinden sonra ödedikleri prim ödeme gün sayılarının  dörtte biri,  prim ödeme gün sayıları toplamına eklenir.  Ve eklenen bu süreler emeklilik yaşı sürelerinden de düşülür.

Engelli Çocuğu Olan Hangi Sigortalı Türü Olan Bu Haktan Yararlanır?

Bu haktan;

  • Sigortalı çalışan tüm anneler
  • İsteğe bağlı sigortalılar veya iştirakçi

Anneler yararlanabilir.

Engelli çocuğu olan annelere Erken Emeklilik Başvuruları Nasıl Olur ?

Engelli Çocuğu Olan Erken Emekli Olabilir mi? Engelli çocuğu olan  Erken emeklilik hakkından faydalanmak isteyen anneler, ilk olarak engelli çocuğunun engellilik oranın tespit edilmesi gerekir.

Engelli Çocuğu Olan Erken Emekli Olabilir mi?   Rapor için  ilk olarak Ağır engelli çocuğu olduğunun tespit edilmesi için illerde en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne ilçelerde ise sosyal güvenlik merkezine başvurması  gerekir.  Başvurulan yer, engelli çocukları, hakem hastaneler olarak adlandırılan,  sağlık kurulu bulunan hastanelere sevk edecek.  Bu durumunu bu hastaneler aldığı raporla belgeleyecek.

Raporla durumun tespit edilmesinin ardından ödemiş olduğu prim gün sayısı ile  emeklilik yaş hadlerinden indirilecek süre hesaplanacak. Engelli çocuğunun  sürekli bakıma muhtaç olma halinin başladığı tarih ile sona erdiği tarih arasında geçen veya bu süre içinde çocuğun yaşadığı süreye göre tespit edilecek.

Engelli Çocuğu Olan Erken Emekli Olabilir mi? Erken emeklilikten faydalanmak isteyen  sigortalının ağır engelli çocuğunun birden fazla olması durumunda, her çocuk için ayrı ayrı hastaneye  sevk yapılması gerekir.  Erken emeklilikten faydalanmak isteyen annenin kuruma başvurduğu tarihte aktif olarak sigortalı veya başka bir deyişle  çalışıp çalışmadığına Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından bakılmayacaktır.   Yani daha önce çalışması olanlar veya isteğe bağlı olanlar da bu sevk işlemlerini yaptırabilirler.

Faydalanma Süresinin Hesabında Engellinin Doğum Tarihi Önemli

Engelli Çocuğu Olan Erken Emekli Olabilir mi?  Yasanın yürürlüğe girdiği tarih olan 01 10 2008 tarihinden sonra çalışmaya başlayan ve  ağır engelli durumda çocuğu bulunan kadın sigortalının çocuğunun doğum tarihi dikkate alınacak.  Çocuğun ağır engelli durumunun işe giriş tarihinden önce olması halinde işe giriş tarihinden itibaren , sonra olması halinde ise ağır engelli durumunun oluştuğu  tarihten itibaren bu haktan yararlandırılmaya başlanacaktır.

Sadece biyolojik annelerin değil, evlat edinen annelerin de doğum borçlanması hakkı var. Evlat edinen anne de çocuğunu evlatlık veren anne de doğum borçlanması yapabilir.

Vergide Temsil Türleri Nelerdir?Temsilcilerin Sorumluluğu Nedir

Esnaf muaflığından Kimler Yararlanabilir Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi Nasıl Alınır

Emekliye Promosyon Alabilme Şartları Kolaylaştı İşte Detaylar

 

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.