Vergi ve Güncel Haber Portalı

Engelli Vergi İndirimi Sorgulama

Engelli Vergi İndirimi Sorgulama

Bugün ki makalemizde sizlere engelli vergi indirimi sorgulama ile alakalı olarak bilgiler sunacak ve fikir edinme yoluna gideceğiz. Engelliler için vergi indirimine yönelik olarak özellikle devletin son dönemde somut adımlar attığını biliyoruz. Tahmin edebileceğiniz üzere her geçen gün büyüyen ve gelişen ülkemizde devletin en çok önemsediği konulardan birisi de vergi konusudur.

Engelliler için devlet birçok imkan sunduğu gibi vergi konusunda da indirim sağlama yoluna gitmiştir. Tabi ki tam olarak da bu noktada öncelikli olarak engelli kartınızın olması ve devlete başvuru yapmanız gerekiyor. Dolayısı ile bu anlamda sizleri süreç ile alakalı bilgilendireceğiz.

Engelli Kartı Nasıl Alınır?

Engelli kartı almak için öncelikli olarak tam teşeküllü bir devlet hastanesinden sağlık raporu almış olmanız gerekir. Bu sağlık raporu üzerinde engellilik oranınızı ve sağlık durumunuzu belirtir tüm detayların yer alması ve ayrıca iş göremezlik durumunuzun da bildirilmesi gerekir. Heyet raporu olduğundan dolayı bu raporda EN AZ 3 doktorun imzası bulunması gerekir.

Bunun akabinde kısa süre içerisinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı müdürlüklere gidersiniz. Bu müdürlükler kapsamında sizden istenen belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlayıp en kısa süre içerisinde başvuru yapmanız gerekir. Başvurunuz, bakanlık nezdinde değerlendirilir ve olumlu olması durumunda kısa bir zaman dilimi içerisinde engelli vatandaş kimlik kartı alma şansına da sahip olursunuz.

Engelli Vergi İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli vergi indirimi başvuru yapmak için bilinmesi gerekenler ile alakalı olarak da bilinmesi gereken birkaç maddelik detaylar söz konusudur. Devlet, her geçen gün büyüyen imkanlarını özellikle ENGELSİZ VATANDAŞLARIMIZ için kullanmaya devam ediyor. Engel, insanlarımız için gerçekten bir engel değildir mentalitesi bu anlamda dünya genelinde takdir gören unsurlardan birisi. Engelli vergi indirimi başvurusu ile alakalı olarak bilinmesi gereken aşamaları maddeler halinde inceleyerek fikir edinecek olursak;

  • Öncelikli olarak engelli kimlik kartınızı devletten almış olmanız gerekir. Yani engelli kimlik kartınız, devlet nezdinde resmen engelli olduğunuza dair kanıt anlamına gelir.
  • Akabinde e-Devlet şifreniz ile birlikte engelli vergi indirimi başvurusu yapmanız gerekecektir.
  • e-Devlet vergi indirimi başvurusu yapmak için TIKLAYIN.
  • Gelen ekranda e-Devlet bilgilerinizi girin ve giriş yapın. Ardından sizden istenen bilgileri en ince ayrıntısına kadar girin ve başvuru işleminizi en ince ayrıntısına kadar tamamlayın.
  • Sonrasında başvuru süreciniz değerlendirme aşamasına alınacaktır.
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı kapsamında başvurunuzun değerlendirilmesi sonucunda ise cevabınızı yine internet üzerinden sorunsuz bir şekilde sorgulayabilme şansına sahip olacaksınız.

Engelli Vergi İndirimi Başvurusu Sorgulama

Engelli vergi başvurusu ile alakalı olarak yukarıdaki aşamaları geçtiniz ve işlemleri sorunsuz bir şekilde tamamladınız. Bunun sonrasında belli bir değerlendirme süreci gerekiyor. Bu değerlendirme süreci 10 gün ile 30 gün aralığında değişiklik göstermektedir. Başvuru yoğunluğuna göre 45 güne kadar da yükselen bir seçenek kendisini gösterir.

Engelli vergi indirimi başvuru sorgulama ekranı için TIKLAYIN. Bu ekranda TC kimlik numaranızı girerek başvurunuzun ne durumda olduğunu sorunsuz bir şekilde takip edebilirsiniz.

Tabi ki başvurunuzun olumlu olması durumunda son imza işlemleri için vergi dairesine davet edilir ve imzaları atarsınız. Akabinde vergi indirimi belgenizi alarak bu anlamda devletin ve belediyelerin sunduğu tüm imkanlarda vergi indirimi seçeneklerini kullanabilme şansına sahip olursunuz. Engelliler için vergi indirimlerine yönelik olarak yakında daha kapsamlı seçeneklerden birisini sizlere sunacağız.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.