Vergi ve Güncel Haber Portalı

Esnafa Faizsiz Kredi, Sicil affı, İşsizlik Maaşı

10.12.2016
31
Esnafa Faizsiz Kredi, Sicil affı, İşsizlik Maaşı

Esnafa İşsizlik Maaşı 2017Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKÇİ  katıldığı Televizyon programında çok önemli açıklamalarda bulundu.

Esnafa Sicil Affı

Esnafa Faizsiz Kredi Gümrük Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKÇİ yaptığı açıklamada geniş kapsamlı bir sicil affı için düzenleme yapacaklarını açıkladı. Açıklamaya göre:

Kara listedeki esnaf için sicil affıyla ilgili düzenleme yapılacak. düzenlemenin Dar kapsamlı olmayacağını esnaflar için  tertemiz bir sayfa olacağını belirtti. Esnafa sicil affının Kredi garanti fonu ile yeni imkanlar getirdiklerinden dolayı kredinin ödenmeme durumu ile ilgili banka riskini kendi tarafına aldığından kısa zamanda düzenleneceğini belirtti

Kobilere (Esnafa) 50 bin TL faizsiz Kredi İmkanı

Esnafa Faizsiz Kredi Hükümet olarak Esnaflar a önem verdiklerinden dolayı küçük ve orta büyüklükte ki esnaflara 50 bin TL’lik faizsiz kredi imkanın geldiğini belirtti. Bu kredinin faizsiz ve bir yıl ödemesiz üç yıl vadeli şeklinde olacağını belirtti.

 esnafa faizsiz kredi ne kadarEsnafa Faizsiz Kredi Başvurusu Pazartesi Başlıyor

Esnafa Faizsiz Kredi BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) aracılığı ile esnaflara  verecekleri 50 bin lira faizsiz kredi başvurularının pazartesi günü başlayacağını belirtti. Yaptığı açıklamada 50 bin liralık kredi başvurusunun pazartesi günü başlayacağını söyledi.  Kredi hakkında bilgiler verdi. İlk 12 ayı ödemesiz olacak. Kalan sonra ki dönemde 36 ayda ödeme olacak. Faizsiz olacak. dedi.

Esnafa İşsizlik Fonu 

Esnafa Faizsiz Kredi Esnaflarımıza. işçilerde olduğu gibi iş yeri kapandığında, yeni iş buluncaya kadar maaş verilecek. Hükümet Ekonomik kriz, terör, deprem, sel, yangın gibi nedenlerle iş yerini kapatan esnafa  ‘işsizlik fonu’ kuruyor.  Düzenlemeyi, Çalışma Bakanlığı, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK), TOBB ile birlikte hazırlıyor. Bakanlık, esnafa yeni bir yük getirmeden, bağkur priminden bir miktar ile esnafların meslek odalarına yaptığı ödemelerden bir bölümünün fona ödenmesi şeklinde olacak. Bağkur priminden yüzde iki kesilmesini, yüzde ikide  devletin katkısı olacak. Fondan yararlanmanın şartının da  en az 3 yıl işsizlik fonuna para  yatıran esnafın yararlanabileceği belirtiliyor.  İş yeri kapandığında esnafın fondan 10 ay maaş alacağı maaşında asgari ücret tutarında olacağı söyleniyor. İşsizlik Fonu ile ilgili çalışmanın en kısa zamanda tamamlanıp meclise geleceği belirtildi.

 

TÜM VERGİ KONULARI İLE İLGİLİ SORULARINIZ İÇİN TIKLAYINIZ

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. mahmut bayraktaroğlu dedi ki:

  devlete olan borçlarımı yapılandırdım lakin e-haciz olması sebebiyle babkalardan kredi çekemiyorum maliye sicil affı kapsamında bu konuyla nasıl bir yol izleyeceğiz başvuru yapmamız gerekecekmi maliye kaldırsada bankaların merkez ekranlarından kaklkmıyor

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   Vergi Dairesine ait borçları ödüyorsanız e haciz kalkmışsa yasa yürürlüğe girince vergi dairesinden alacağınız vadesi geçmiş borcu yoktur yazısı ile başvuru yaparsanız kredi çekebileceğinizi düşünüyoruz

 2. cengiz dedi ki:

  Slm bentakibe dustum ama borcu odedim ve bana banka boyle birsey yokdedi sicil affi bos isler dediler

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   Değerli okurumuz ne diyebilirim ki yorum sizin olsun 🙂

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.