Son Dakika Esnafa Sicil Affı içeren madde Meclis Genel Kurulunda Kabul Edildi

Son Dakika Esnafa Sicil Affı içeren madde Meclis Genel Kurulunda Kabul Edildi
Esnafa Sicil Affı içeren madde Meclis Genel Kurulunda Kabul Edildi.
Esnafa Sicil Affı içeren madde Meclis Genel Kurulunda Kabul Edildi.

Esnafa Sicil Affı içeren madde Meclis Genel Kurulunda Kabul Edildi. Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının Esnafa sicil affını düzenleyen  31. maddesi meclis genel kurulunda yapılan görüşmelerle kabul edildi.

 Sicil Affı ile Neler Geliyor ?

Esnafa Sicil Affı içeren madde Meclis Genel Kurulunda Kabul Edildi.  Yapılan yasal düzenleme ile esnaflarımızın ve vatandaşlarımızın daha kolay kredi kullanabilecek. Yasanın kapsamı  bankalara olan Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartlarıdır. Risk merkezlerinde bulunan sicillerini etkileyen Borçlarını ödemeleri ve altı ay içerisinde yapılandırmaları hallerinde kara listede bulunan sicilleri bankalar tarafından dikkate alınmayacak.  Bu kişilere kredi kartı verilecek.  Kredi kullandırması kolaylaşacak.  Esnaflarımıza kredi ve kredi kartı avantajlarının yanında çek verilebilecek. Protestolu senetler nedeniyle oluşmuş kötü sicilleri dikkate alınmayacak. Bankaların bu kişilere kullandırılan kredilerden, verilen kredi kartları ve çeklerden dolayı cezai ve hukuki sorumluluğu olmayacak.

Esnafa Sicil Affı içeren madde Meclis Genel Kurulunda Kabul Edildi.
Esnafa Sicil Affı içeren madde Meclis Genel Kurulunda Kabul Edildi.

Aftan Yararlananlar Rahatça Kredi Kullanabilecek ?

Esnafa Sicil Affı içeren madde Meclis Genel Kurulunda Kabul Edildi.  Eskiye ait  kara listeye düştüğünde oluşan borcunu tamamen ödeyenler veya yeniden yapılandıranlar kredi sicil affı sayesinde kara listeden çıkacak. Bu kişiler bu işlemleri yaptıktan sonra  bankaların kredilerindenve diğer avantajlarından  tekrar ve rahatça  yararlanabilecek.

Kara Liste Sicil Affından Faydalanma Şartları Nelerdir ?

1- Yasa Resmi gazetede yayınlandıktan sonra ki tarihten itibaren altı  ay içinde borcunun ‘tamamını’ ödeyen, aftan yararlanabileceklerdir.

2- Borçlarını, yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde yapılandırarak takside bağlayanlar yararlanabileceklerdir.

Borcu Ödeyenler ve Yapılandırma ile Borcu Taksitlendirenlerin Kredi Notu Yükselecek mi ?

Esnafa Sicil Affı içeren madde Meclis Genel Kurulunda Kabul Edildi.  Sicil affından yararlanarak kara listeden çıkarak, kredi kullananvatandaşlarımız,  bankaya olan borcunu düzenli vekanuni sürelerinde öderse  risk merkezinde bulunan kredi notu yükselir. Bankada ki itibarı artar. Bundan sonraki Kredi veya bankanın diğer avantajlarından sorunsuz şekilde yararlanabilir.Esnafa Sicil Affı içeren madde Meclis Genel Kurulunda Kabul Edildi. Düzenleme Kimleri Kapsıyor ?

Yasanın  Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiği tarihten önceki, protestolu senet, Karşılıksız çek, kredi ve kredi kartı  ödemelerini aksatan  gerçek ve tüzel kişiler yasa kapsamındadır.

Esnaf Olmayan Vatandaşlar Sicil Affından Yararlanabilecek mi ?

Esnafa Sicil Affı içeren madde Meclis Genel Kurulunda Kabul Edildi.  Düzenleme de esnaf esnaf olmayan ayrımı yok. Ticari faaliyeti olsun veya olmasın. Esnaf olsun veya olmasın  vatandaşlarımız, şirketler, tüccarlar ve  esnaflarımız yararlanacaktır. Yararlanabilecekleri kapsam ise karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin kara listede bulunan sicil kayıtları için yararlanabileceklerdir.

 

 Düzenlemeden Yararlanabilmek için Ne Yapmalıyım ?

Esnafa Sicil Affı içeren madde Meclis Genel Kurulunda Kabul Edildi.  İlk olarak düzenlemenin Resmi Gazetede yayınlanması gerekir. Sitemiz olarak  Ocak ayının son haftası Resmi Gazetede yayınlanacağı düşüncesindeyiz. Yasa Resmi Gazetede yayınlandıktan sonra veya  bankalar alt yapı çalışmasını tamamladıktan sonra bir dilekçe ile ilgili banka şubesine başvurarak Kara liste sicil affından yararlanabilirsiniz. Ayrıntılar belli olduktan sonra örnek dilekçeyi sitemizde  bulabilirsiniz. 

NOT:  Resmi Gazetede yayınlandıktan sonra uygulamanın nasıl olacağı ve bankaların uygulama için alt yapı çalışmasını tamamlamasını belirli bir zaman alacağı unutulmamalıdır. Resmi Gazetede yayınlanır yayınlanmaz bankalar tarafından uygulama başlamaz. Bu durumda olanların, Resmi Gazetede yayınlandıktan sonra dilekçe vermesi yeterli olacağı kanaatindeyiz.14 Yorum "Son Dakika Esnafa Sicil Affı içeren madde Meclis Genel Kurulunda Kabul Edildi"

 1. Fatma   18 Ocak 2017 at 01:31

  Sicil affı resmi gazetede yayınlandıktan sonra mı dilekçe yazicaz peki nereye nasıl dilekçe yazılması gerekiyor

  Cevapla
  • Ali Çetinkaya   18 Ocak 2017 at 08:25

   Değerli okurumuz başvuru resmi gazetede yayınlandıktan sonra olacak başvuru için gerekli evraklar ve dilekçe olacak olursa sitemizde bulabileceksiniz bizi takip te kalın

   Cevapla
 2. mir   18 Ocak 2017 at 02:05

  hayırlı olsun.tam zamanında çıktı.resmi gazetede yayınlanma ve ayrıntı belli mi*

  Cevapla
  • Ali Çetinkaya   18 Ocak 2017 at 08:30

   Değerli okurumuz yasa şu anda cumhurbaşkanlığı makamında onaylandıktan sonra resmi gazetede yayınlanacak

   Cevapla
 3. Mahmut   18 Ocak 2017 at 09:12

  Hocam ben üniversite öğrencisiyken idari takibe düştüm.borcumu kapattım ve şuan çalışıyorum.Kredi puanım 800 bu yasa çıktıktan sonra kredi ve kredi kartı kullanabilecek miyim

  Cevapla
  • Ali Çetinkaya   18 Ocak 2017 at 10:31

   Değerli okurumuz yasa yürürlüğe girdikten sonra kredi kullanabileceğiniz kanısındayız

   Cevapla
 4. Güven   18 Ocak 2017 at 09:18

  hocam resmî gazete de ne zaman yayınlanır ve yayınlanır yayınlanmaz kredi çekme şansımız olacak mı. Yine Puan skıntısı yaşamayalım bankalardan… Artık bekleyecek zaman ve gücümüz kalmadı…

  Cevapla
  • Ali Çetinkaya   18 Ocak 2017 at 10:31

   Değerli okurumuz resmi gazetede şubat ilk hafta yayınlanır diye düşünüyoruz uygulamada şubat ortası başlar diye düşünüyoruz.

   Cevapla
 5. memet   19 Ocak 2017 at 13:45

  hocam bankaya olan borcumu yapılandırırsam bankadaki bloke konmus paramı alabılırmıyım

  Cevapla
  • Emre ÇELİK   19 Ocak 2017 at 13:48

   blokenin hangi borçtan dolayı konulduğu önemli

   Cevapla
 6. Emel   27 Ocak 2017 at 23:23

  Sicil affi resmi gazetede yayınlandı ben kara listeye gireli 4 sene olmuştu bu aftan yararlanabilecekmiyim?

  Cevapla
  • Emre ÇELİK   27 Ocak 2017 at 23:31

   EVET SİCİL AFFINDAN YARARLANACAĞINIZI DÜŞÜNÜYORUZ.

   Cevapla
 7. Şaban   30 Ocak 2017 at 15:04

  Hocam sabah maaş çektiğim ziraat bankasına gittim sadece esnaflar faydalanacak diyor

  Cevapla
  • Emre ÇELİK   30 Ocak 2017 at 15:32

   hayır.esnaf olsun olmasın herkes yararlanacak.

   Cevapla

Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)

*