Vergi ve Güncel Haber Portalı

Esnaftan 1 Temmuz 2017’de 35 TL Kesilecek Maaş 2020 Yılında Bağlanacak

12.02.2017
23
Esnaftan 1 Temmuz 2017’de 35 TL Kesilecek Maaş 2020 Yılında Bağlanacak

                   esnaftan 35 TL kesilecek. Hükümet tarafın esnaflar için uygulamalara devam ediliyor.  Son olarak yaklaşık 2 milyon esnafı ilgilendiren  Esnaf Ahilik Sandığı kurulmasına ilişkin düzenleme TBMM Başkanlığı’na sunuldu.Bu düzenlemeyle esnaf, geleceğini garanti altına alacaktır.  Düzenlemenin meclise gelmesiyle sisteminde nasıl işleyeceği şimdiden  netleşmeye başladı bile.  Peki bu düzenleme kapsamında esnaflar ne kadar prim yatıracak?  Ne zaman yatırmaya başlayacak?  İlk maaşlar ne zaman alınacak ?  Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Esnaftan 35 TL Kesilecek? Devlet Ne Kadar Verecek?

esnaftan 35 TL kesilecek. Esnaflar için yeni bir sigorta daha mecburi olacak.Yani tüm esnaf için ,daha önceden  İşsizlik Sigortası zorunlu olduğu gibi Ahilik Sandığı sigortası yaptırması da  zorunlu olacak. Buna göre şu an için esnaf olan kişiler, 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren Ahilik Fonu Sigortasına dahil olacak.Peki esnaf ne kadar ödeme yapacak? Mevcut durumdaki esnaf kişiler,Ahilik Sandığı için  prime esas kazancının yüzde 2’si kadar prim ödeyecek. Bu oran baz alınacak  olunursa  ödenecek prim tutarı aylık 35.55 lira ile 266.62 lira arasında değişecek.Ödenecek bu pirime ayrıca devlet de destek verecek.Peki devlet desteği ne kadar olacak? Ahilik Sandığı’na devlet de esnafın bu sandık için yatırdığı paranın yarısı kadar destek sağlayacak.Bu destek de  aylık 17.78 lira ile 133.31 lira arasında  değişecek.

İlk Kesinti 1 Temmuz 2017’de Olacak

esnaftan 35 TL kesilecek. Meclise sunulan Esnaf Ahilik Sandığı kurulmasına ilişkin düzenlemenin hükümleri  1 Temmuz 2017 tarihinde yürürlüğe girecek.  Yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yani 1 Temmuz 2017’den itibaren ise kesintiler yapılmaya başlanacak.Peki bu kesintileri hangi kurum yapacak? Esnaf Ahilik Sandığı sigortası primleri her ay sosyal güvenlik primiyle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından tahsil edilecek. Ödenmeyen primler için de mutlaka bir ceza olacaktır.Şu an için ne kadarlık bir ceza olacağı belli değildir.Zamanında ödenmeyen primler için gecikme zamları ve gerekli uygulamaları yine Sosyal Güvenlik Kurumu yürütecektir.

İflas Eden veya İşini Kaybeden Esnaf Ne Kadar Maaş Alacak?

esnaftan 35 TL kesilecek. Ahilik Sandığı’ndan maaş bağlanması için bir şart vardır.İşini kaybeden veya iflas eden esnafın son 4 aylık prime esas kazancına bakılacak.Verilecek olan  aylık tutarı, 4 aylık ortalama kazancın yüzde 40’ı üzerinden belirlenecek. En yüksek verilecek maaşa da sınırlama gelecek .Bu durumda maaş tutarı, brüt asgari ücretin yüzde 80’ini aşamayacak. Bu açıklamalar dikkate alındığında asgari ücret üzerinden primlerini yatıran bir esnaf , işini kaybettiğinde veya iflas ettiğinde  ayda 711 TL maaş alacak. Primlerini asgari ücret değil de asgari ücretin  iki katı veya daha fazla kazanç üzerinden yatıran esnaf ise 1.422 TL maaş alabilecek.

İlk Maaş 2020 De Bağlanacak

esnaftan 35 TL kesilecek. Yapılan kesintilerden ve devlet desteğinden biriken paralar prim günleri de esas alınarak 1 Temmuz 2020 de yatırılmaya başlanacak. Maaşlar  her ayın 5’inde yatırılacak.Bu maaşlardan hiç bir kesinti yapılmayacak. Sadece bu maaşlardan nafaka kesintisi yapılacak. Bir sigortalı sandıktan maaş alırken bir işe girdiğinde veya kendi işini kurduğunda maaşı kesilecek.  Ancak yeniden işsiz kalırsa, hakkının kalan kısmını kullanmaya devam edecek.

2017’de Esnafa İşsizlik Maaşı Verilecek

Esnafa Ahilik Sandığı Sigortası Yasalaştı mı Şartları Nelerdir ?

 

Vergisini Düzenli Ödeyene İndirim İle Esnaf Ahilik Sandığı Kurulması Mecliste

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.