Vergi ve Güncel Haber Portalı

ETBİS Nedir? ETBİS Kaydı Nasıl Yapılır? Zorunlu Mu?

09.09.2020
1
ETBİS Nedir? ETBİS Kaydı Nasıl Yapılır? Zorunlu Mu?

Bugün ki makalemizde önemli bir konu olan ETBİS nedir, ETBİS kaydı nasıl yapılır ve zorunlu mu gibi sorulara yanıt verme yoluna gideceğiz. Türkiye’de bildiğimiz üzere internetten ticaret konusu çok ciddi anlamda yaygın hale gelen ve girişimlere konu olan önemli unsurlardan birisi olarak dikkatleri çekti. Devletin de bu tarz girişimleri desteklediğini ciddi manada biliyoruz.

Online alışveriş konusu bu denli yaygın hale geldiğinden dolayı zaman içerisinde çok ciddi manada mükemmel seçenekler ön plana çıktı. Tabi ki e-ticaret sitesi açmanın da belli başlı prosedürleri olduğunu net bir şekilde söylememiz gerekiyor. Özellikle devletin bu anlamda önemli prosedürleri olduğunu da net olarak söylemek gerekiyor. Bu makalemizde e-ticaret siteleri için ETBİS kaydı üzerine bilgiler sunacak ve fikir edineceğiz.

ETBİS Nedir?

ETBİS, Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi olarak adlandırılan ve internet üzerinde ticaret yapan tüm internet sitelerinin devlet nezdinde kaydedildiği sistemdir.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı nezdinde kurulmuş olan bu sistem, Türkiye genelinde ki tüm e-ticaret projelerini daha yakından takip etmek ve verilerini izlemek için kullanılıyor. Zaman içerisinde çıkarılan e-Ticaret Kanunu ile birlikte tüm internetten alışveriş sitelerinin bu sisteme kayıt olması zorunlu hale geldi. Tabi ki bu işlemleri de genel olarak şirketlerin bağlı olduğu mali müşavirler yürütüyor. Dolayısı ile bu konu çok önemli ve ne olursa olsun dikkat etmeniz gerekiyor.

ETBİS Kaydı Nasıl Yapılır?

ETBİS sistemi de tamamen dijital ortamda hizmet veren ve Bakanlık kapsamında yönetilen bir sistem. Online ticaret konusuna önem veren devletin zaman içerisinde tüm birimleri bu şekilde takip edebiliyor olması da beraberinde ayrıca mükemmel seçenekleri getiriyor demek yanlış olmaz sanırım. E-Ticaret bilgi platformu, devlet yasalarına göre zorunlu olduğundan dolayı sizlerde bir bireysel ya da kurumsal işletme olarak site açtı iseniz kayıt yapmak zorunludur. ETBİS kayıt aşamaları ile alakalı olarak detaylar aşağıdaki gibidir;

  • Öncelikli olarak www.eticaret.gov.tr linkine tıklayarak siteye gidin.
  • Bu sitede e-ticaret eğitimlerine kadar seçenekler bulabilirsiniz. Sağ üst köşede yer alan ETBİS’e Giriş butonuna tıklayın ve altta açılan seçeneklerden İŞLETME GİRİŞİ sekmesine tıklayın.
  • Akabinde sizi e-devlet ekranına yönlendirecektir. Bu ekrandan TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile oturum açın.
  • Akabinde gelen ekranda aşağıdaki resimde görebileceğiniz üzere 3 ayrı seçenek gelecektir. ETBİS’e Kayıt Ol sekmesine tıklayarak kayıt ekranına geçiş yapın.

  • Bu ekrandan sonra sizden işletme bilgilerinize dair bilgiler istenerek sisteme kayıt aşamalarınız başlatılır.
  • Akabinde sistem sizden logo tasarımınızı yüklemenizi, vergi levhanızı da yüklemenizi ister.
  • Akabinde işletmeniz ile alakalı olarak tüm verileri girebileceğiniz ekranlar sırası ile gelir. Bu ekranlarda bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekecektir.

Genel olarak sistemin sizden istediği tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde girersiniz ve akabinde inceleme başlar. Devlet, zaman içerisinde sistemi her açıdan inceler ve akabinde sorunsuz bir şekilde sizi sistemine kayıt ederek lisanslı satıcı ilan eder.

ETBİS Kaydı Zorunlu Mu?

ETBİS, devletin e-ticaret sistemlerini yasal olarak da denetim altında tuttuğu gelişmiş bir sistem olarak dikkatleri çekiyor. Zaman içerisinde e-ticaret kanunu kapsamında yapılan güncellemeler ile birlikte ETBİS kaydı zorunlu hale getirildi. Tüm online alışveriş sitesi bulunan işletmeler, bu sisteme kayıt yapmak zorundadır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.