Vergi ve Güncel Haber Portalı

Ev Alacaklara Müjdeli Haber.Tapu Harçları İndi, Damga Vergisi Sıfırlandı.Karar Resmi Gazetede Yayınlandı

15.03.2017
58
Ev Alacaklara Müjdeli Haber.Tapu Harçları İndi, Damga Vergisi Sıfırlandı.Karar Resmi Gazetede Yayınlandı

Ev Alacaklara Müjdeli Haber.Tapu Harçlarında İndi, Damga Vergisi Sıfırlandı.Ev almak isteyen bir çok kişi için müjdeli haber geldi.  Daha önceki günlerde de sıkça dile getirilen bir düzenleme bugün itibariyle yürürlüğe girdi.  Bugünkü Resmi Gazete’de tapu harcının indirildiğine yer verilen 488 Sayılı Damga Vergisi Kanununa Ekli (1) Sayılı Tabloda Yer Alan Bazı Kağıtlara İlişkin Damga Vergisi Oranları ve 492 Sayılı Harçlar Kanununa Bağlı (4) Sayılı Tarifede Yer Alan Bazı İşlemler Üzerinden Alınan Harçlar ile Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu Kesintisi Hakkında Karar yayımlandı.  Peki bu ne anlama geliyor? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Tapu Harçları Binde 15 Oldu

Ev Alacaklara Müjdeli Haber.Tapu Harçlarında İndi, Damga Vergisi Sıfırlandı.Resmi Gazetede bugün yayınlanan karara göre tapu harçlarında indirime gidilerek binde 20 olan tapu harcı binde 15 oldu.Kararın ilgili maddesi şu şekildedir:

Madde 3- 30 Eylül 2017 tarihine kadar (bu tarih dahil) uygulanmak üzere, 492 Sayılı Kanuna bağlı 4 sayılı tarifenin “1-Tapu İşlemleri” başlıklı bölümünün 20/a fıkrasında sayılan tapu işlemleri üzerinden “binde 20” nispetinde alınan tapu harcı, konut ve işyerlerinde (kat irtifakı tesis edilmiş olanlar dahil) “binde 15” olarak yeniden belirlenmiştir.

Ev Almak İsteyen Ne Kadarlık Bir İndirim Elde Edecek?

Ev Alacaklara Müjdeli Haber.Tapu Harçlarında İndi, Damga Vergisi Sıfırlandı.Tapu harçlarına yapılan indirimin resmi gazetede yayınlanmasından sonra şimdi herkes ne kadarlık bir indirim olacağından bahsetmeye başladı.Bunu bir  örnekle açıklamak gerekirse şu örneği verebiliriz:Mesela bir kişi 150 bin TL değerinde bir ev almak istemektedir.Normal şartlarda bu kişi, binde 20 oranında ödemesi gereken tapu harcına göre 3 bin TL ödemesi gerekmektedir.Ancak yeni düzenlemeye göre bu kişi,2 bin 250 TL ödemesi gerekmektedir.Yani bu kişi, bu ev için 750 TL daha az ödeme yapacaktır.Ayrıca bu harcın hem alıcı hem de satıcı için ayrı ayrı ödeneceğini düşünürsek piyasada bir hayli olumlu etki yapacaktır.

İndirim 30 Eylül 2017 Tarihine Kadar Olacaktır?

Ev Alacaklara Müjdeli Haber.Tapu Harçlarında İndi, Damga Vergisi Sıfırlandı.Maliye Bakanı Naci AĞBAL, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu ve tapu harcı indiriminin 30 Eylül 2017 tarihine kadar olacağını söyledi.İndirimden dolayı devlete ne kadar bir yük geleceğiyle ilgili de konuşan AĞBAL şunları söyledi: “Tahminlerimize göre bunun bütçemize yaklaşık 900 milyon liraya yakın bir maliyeti olacak ama ekonomide meydana getireceği çarpan etkisi, bu maliyeti başka vergilerle elde edeceğimiz gelirlerle aşağı çekecek.”dedi.

Tapu Harcı Nasıl Ödeniyor?

Ev Alacaklara Müjdeli Haber.Tapu Harçlarında İndi, Damga Vergisi Sıfırlandı.Tapu harçları, evin bulunduğu ve işleme konu olan  vergi dairesine ödeniyor. Ayrıca,Maliye Bakanlığınca yetki verilen kuruluşlar da tapu harcını almaya yetkilidir.Bunun haricinde tapu müdürlükleri de e-tahsilat yöntemiyle tapu harçlarını ilgili bankalar aracılığıyla tahsil edebilmektedir.

Damga Vergisi Artık Alınmayacak

Ev Alacaklara Müjdeli Haber.Tapu Harçlarında İndi, Damga Vergisi Sıfırlandı.Yeni düzenlemelerden birisi de damga vergisi oranlarıyla ilgili oldu.Buna göre aşağıda belirtilen sözleşmelerden alınan yüzde 0.94  damga vergisi oranı sıfır oldu.

-kat karşılığı veya hasılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri,

– yapı müteahhitleri ile alt yükleniciler arasında düzenlenen inşaat taahhüt sözleşmeleri,

-danışmanlık hizmet sözleşmeleri,

– yapı denetimi hizmet sözleşmeleri.

YENİ DÜZENLEME İLGİLİ RESMİ GAZETE İÇİN TIKLAYINIZ.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. tolga dedi ki:

    slm 14 martta tapu alan indirimden yararlanacakmi

    1. Ali Çetinkaya dedi ki:

      Bakanlar kurulu kararı resmi gazetede yayınlandığı gün yürürlüğe girer bakanlar kurulu kararıb 15 martta yayınlandığı için yararlanamazsınız

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.