Vergi ve Güncel Haber Portalı

Fakir ve Muhtaçlara 600 TL. Fakir-Muhtaç Aylığı Kimlere Verilir? Nereye Başvurmak Gerekir?

16.09.2017
72
Fakir ve Muhtaçlara 600 TL. Fakir-Muhtaç Aylığı Kimlere Verilir? Nereye Başvurmak Gerekir?

Fakir-Muhtaç Aylığı Kimlere Verilir? Türkiye Cumhuriyeti bilindiği gibi sosyal bir devlettir.Sosyal devlet olmasından dolayı da mevcut durumda bazı vatandaşlar için yardımlar bulunmaktadır.Bu yardımlardan da çoğu ihtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanmaktadır.Bizler de yeri geldiği zaman hangi yardımların olacağına değinmeye devam ediyoruz. Hükümetin maddi imkanlar dahilinde hangi yardımları bulunmaktadır bunları dile getirmeye çalıştık.Bu yazımızda da fakirlik aylığından bahsedeceğiz.Kimlerin bu yardımdan yararlanacağını ve ne kadar alacağını anlatmaya çalışacağız. Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Fakir Aylığı Almanın Şartları Nelerdir?Kimler Yararlanabilir?

Fakir-Muhtaç Aylığı Kimlere Verilir? Devletin maddi imkanlar doğrultusunda, yardıma muhtaç vatandaşlara  yaptığı her yardım gibi bu yardımın da bazı şartları vardır.Öncelikle bu yardım,annesi veya babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan muhtaçlara verilecektir.Bunun dışında diğer şartların neler olacağı aşağıdaki gibidir:

-Fakirlik yani muhtaçlık maaşı almak için  herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması gerekir,

-Devlet tarafından bağlanmış herhangi bir aylığı olmayacak,

-Devlet dışında da başka bir geliri olmayacak(özel işte çalışmak gibi),

-Üzerine kayıtlı ev,arsa gibi taşınmaz malı olmayacak,

-Yine üzerine kayıtlı araba olmayacak.

Bu şartların sağlanması halinde fakirlik yani muhtaçlık aylığı bağlanmaktadır.

Muhtaçlık Aylığı Ne Kadar? Aylığı Nereden Alacaksınız?

Fakir-Muhtaç Aylığı Kimlere Verilir? Muhtaç aylığı almak için yukarıda yazılı olan şartların sağlanması gerekir.Bu şartları sağlayan kişiler bu aylığı almaya hak kazanmaktadır.Bu yardım,Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir.Her  yıl bu rakam değişmektedir ve 2017 yılında muhtaç engelliler ile yetim çocukların her birine aylık olarak 601,43 TL ödenmektedir.Fakirlik başvurusu yapıldıktan sonra kurum tarafından aylık bağlanmasına karar verilen kişilerin fakirlik aylığı alabilmesi için kendi adlarına bir hesap açılır.Bu hesap ya PTT veya Ziraat Bankasından açılır.Bu hesaplarına da her ay düzenli olarak yatırılır.

Başvuru Nasıl Yapılır? Hangi Formların Doldurulması Gerekir?

Fakir-Muhtaç Aylığı Kimlere Verilir? Muhtaç aylığı talebinde bulunan kişiler başvuru formunu doldurup imzaladıktan sonra engelli ise özrünü belirten sağlık kurulu raporunu ekleyip, ikamet ettiği ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne şahsen, posta yoluyla veya Genel Müdürlüğün​ internet sitesi üzerinden başvuru yapabilirler.Başvuruda sadece bu iki belgenin olması yeterlidir.Başka belgeye gerek yoktur.

Asker Ailelerine 500 TL Yardım Şartları Nelerdir?

İş Arayana 607 TL Devlet Desteği Hangi Şartlarda Veriliyor

Ailelere Müjde.Okul Çağındaki Çocuğa 821 TL Verilecek

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. ayse dedi ki:

    Eşim çalişmiyor sosyal güvencesi yok çalişmiyor bittane çocuğum var üzerimde mal varliği vegelirim yok sadece annemin evinde kaliyorum destek bekliyorum sosyal guvencem yok

  2. erdoğan dedi ki:

    78 yaşındayım sol akciyerim yok ilaç tedviside görüyorum.%40 raporum var.. hiç bir gelirim yok…nasıl yardım alırım yardımcı olursanız sevinirim..tşk.

  3. Alime dedi ki:

    Hicbir gelirim yok evim kira boşandım 1tane cocugumvar kücük oldugu icin calışamiyorum acil destek istiyorum

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.