Vergi ve Güncel Haber Portalı

Alışverişlerde Fiş Fatura Vermeyene de Almayana da Ceza Var

Alışverişlerde Fiş Fatura Vermeyene de Almayana da Ceza Var

Bu yazımızda fiş fatura almanın neden önemli olduğu.  Fiş fatura alınmaz veya verilmez ise hangi yaptırımlarla karşılaşırız. Konularıyla ilgili bilgi verilecektir.

Alışverişlerimizde Neden Fiş Fatura  Almalıyız?

Alışverişlerde Fiş Fatura. Günlük, hayatımızda alışveriş vazgeçemeyeceğimiz önemli bir olgudur. Bilmeliyiz ki, aslında alışveriş yaptığımızda hepimiz vergi ödüyoruz. Ancak bunu alışveriş sırasında genellikle hiç algılamıyoruz….. Tıpkı alışveriş gibi lokantada yemek yenilmesi, doktora veya kliniğe muayeneye gidilmesi, bir avukat ya da mimardan hizmet satın alınması çoğumuzun defalarca yaptığı işlemlerdir. EEsasen çoğu zaman gerek bu hizmetleri satın alırken gerekse alışverişimizde fiş veya fatura istemeyiz.   Bunun sonucu olarak kendimizi vergi ödeyen bir birey  olarak görmediğimiz için kamu harcamaları ile ilgili hesap sorma hakkımızın olmadığını düşünürüz.   Unutulmamalıdır ki, Alışverişleriniz de fiş veya fatura almamanız, hem gelecekte alabileceğiniz daha iyi, daha kaliteli kamu hizmetinden hem de bir tüketici olarak haklarınızdan vazgeçmeniz anlamına gelmektedir.

Alışverişlerde Fiş veya Fatura Alırsak Devlete Nasıl Bir Katkısı Olur ?

Alışverişlerde Fiş Fatura.

 • En önemlisi vatandaşlık görevimizi yerine getirmiş oluruz.
 • Ödediğimiz verginin kamu hizmetlerinde kullanılması  için hazıneye aktarılmasını sağlamış oluruz.
 • Vergi kayıp ve kaçağının önüne geçmek için kendinize düşen görevi yapmış olursunuz.
 • Yapmış olduğumuz alışveriş işleminin vergisel yönden  kayıt altına alınmasını ve vergilendirilmesini sağlamış oluruz.
 • Bir tüketici olarak haklarımızı kullanmamız gerektiğinde elimizde geçerli bir kanıt olarak sunabileceğimiz bir belge olur.
 • Fiş veya fatura almadığımız için cezai işleme muhatap olmayız.

Aldığımız Ürünlerin Sorunları ile İlgili Olarak Tüketici Hakem Heyetine Kanıt Olarak Sunabiliriz

Alışverişlerde Fiş Fatura.  Alışveriş yaptığımızda karşılığında fiş veya fatura almamız, o alışverişin varlığını kanıtlar. Konuyu Tüketici Hakkı yönünden ele aldığımızda i biz bir tüketici olarak fiş almamakla tüketici olarak sahip olduğumuz haklarımızı savunmak için kullanabileceğimiz çok önemli bir kanıtı almamış oluruz.  Fiş ya da fatura, alışverişi yapana tüketici hakları bakımından ileride doğabilecek sorunların çözümünde fayda sağlayacak çok önemli bir dayanaktır. Örnekler verecek olursak  satın aldığınız bir gıdadan dolayı bir zehirlenme olayı yaşadınız ya da evinize aldığınız bir elektrikli eşya bozuk çıktı ve evinizde bir hasara sebep oldu. Bu gibi durumlarda tüketici olarak zararınızı telafi edebilmeniz için alışverişinizi kanıtlamanız gerekiyor. Fiş ya da fatura olmadığı takdirde, tüketici olarak hiçbir haktan yararlanamazsınız.

Alışverişlerimizde Fiş veya Fatura Almazsak Ne Olur?

 • Her bir fiş ya da faturanın KDV’si, devlet yerine, bu fişi ya da faturayı vermeyenin cebinde kalır.
 • Ülke kalkınmasında önemli bir yere sahip olan verginin, kayıp ve kaçağına sebebiyet veririz.
 • Vergilerin kullanıldığı kamu hizmetleri olan adalet, yol, su, elektrik, eğitim, sağlık, iç ve dış güvenlik gibi hizmetlerin yanı sıra kimsesiz çocukların bakımı ve yetiştirilmesi, bakıma muhtaç yaşlıların barındırılması, doğal afetlerde mağdur olanlara yardım ulaştırılması gibi hizmetlerin daha sağlıklı yapılmasının önüne geçmiş oluruz.
 • Fiş veya fatura almaz isek vergi dairesi tarafından düzenlenecek  özel usulsüzlük cezası ile karşılaşabiliriz.

Genellikle hiçbir neden olmaksızın, bazen de belki çok küçük miktarda bir indirim için almaktan vazgeçtiğimiz fiş ya da fatura, aslında bize gelecekte sunulacak daha iyi bir kamu hizmetinden de vazgeçmemiz anlamına gelir.  Aynı zamanda, başlangıçta hiç de hedeflemediğimiz biçimde, ödediğimiz verginin hiç tanımadığımız ve desteklemeyi de amaçlamadığımız satıcıya gitmesi anlamına gelir.

Alışveriş Sonunda Belge İstediniz, Ancak Alamadınız  Ne Yapmamız Gerekiyor ?

Alışverişlerde Fiş Fatura.  Yaptığınız alışveriş sonucunda fatura ya da fiş istemenize rağmen belge düzenlenmemesi gibi bir durumla karşılaşmanız halinde bu durumu gerekli yerlere bildirim yapmanın bir kaç yöntemi vardır. Bunlar;

 • Bulunduğunuz ilin Vergi Dairesi Başkanlığına, yoksa İl Defterdarlığına, İlçede bulunuyorsanız İlçe Vergi Dairesi Müdürlüğüne Yazılı Bir Dilekçe  İle
 • 444 0 189 Vergi İletişim Merkezi (VİMER) telefon hattına
 • Başbakanlık İletişim Merkezi üzerinden (BİMER) yazılı olarak

Belge düzenlemeyen iş yerinin ünvanını ve adresini bildirmeniz yeterli olacaktır. Fiş veya fatura  düzenlemeyen kişi ya da kurumla ilgili olarak vergi idaresince gerekli yasal işlemler yapılacaktır.

Fiş Alınmaması-Verilmemesi Halinde Uygulanacak Vergi Cezaları Nelerdir ?

Alışverişlerde Fiş Fatura. Fatura ya da fiş düzenlemeyen, vermeyen satıcılara ceza kesildiği gibi,  fiş ya da fatura almayan alıcılara da ceza kesilmektedir.

 Fatura fiş alamazsak nereye şikayet edebilirizAlışverişlerde Fiş Fatura vermeyenler veya düzenlemeyenler  açısından cezalar

01 Ocak 2017  tarihinden itibaren, fatura düzenleme sınırı 930 TL’ye yükseltilecektir. 930 TL’nin altında ise fiş verilebilir. İstenmesi halinde altında bir miktar içinde satıcı fatura düzenlemek mecburiyetindedir.  Alışveriş sonrasında fatura veya fiş düzenlemeyenlere,  faturaya yazılması gereken tutarın yüzde 10’u oranında özel usulsüzlük cezası kesilecektir.  Ancak bu cezanın tutarı, düzenlenmeyen her fatura için 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren 220 TL’den aşağı olamayacaktır.

Alışverişlerde Fiş Fatura almayan veya İstemeyenler açısından cezalar

Fatura vermeyenlere olduğu gibi, almayanlara da ceza uygulanmaktadır. Fişi veya faturayı almayan vergi mükellefi ise aynı ceza almayanada kesilir.  Sadece “nihai tüketici” durumunda olanlara, fatura almadıkları takdirde, 2017 yılı için 44 TL özel usulsüzlük cezası kesilecektir. 

Verginin kontrolünü yapmak bir vatandaşlık görevidir. Devletten daha iyi hizmet almak istiyorsak, vatandaş olarak görevlerimizi bilip, ona göre hareket etmemiz gerekmektedir.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.