Vergi ve Güncel Haber Portalı

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Borcu Affı Son Gün Ne Zaman Kaçırmayın ?

18.12.2016
31
Genel Sağlık Sigortası (GSS) Borcu Affı Son Gün Ne Zaman Kaçırmayın ?

2017 GSS AffıGenel Sağlık Sigortası (GSS) Borcu Affı Son Gün Ne Zaman Daha önce 2012 yılından bu yana yaptırılması gereken gelir testine gitmediği için genel sağlık sigortası (GSS) borcu olanlar sağlanan GSS affı sayesinde gelir testine başvurabilecek. GSS borçları için yeniden yapılandırma imkanı 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden…. Yapılandırılmasına İlişkin Kanun sayesinde sağlanmıştı. Başvurunun son tarihleri yaklaştı. GSS borcu için  kimler başvuru yapması gerekiyor.  Hangi GSS’ler silinecek.  Silinmeyen GSS’ler Kaç taksitte ödeme hakkınız olacak. başvuru ve borç ödemede son tarihler ne zaman? İşte tüm detaylar

2017 Gelir testi ne zaman

Son Başvuru Tarihi Ne zaman?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Borcu Affı Son Gün Ne Zaman Bu yılın haziran ayı ve daha önceki dönemlere ait GSS borçları olan ve hiç gelir testi yapmayanlar  02/01/2017 tarihine kadar başvuru yaptıkları takdirde  durumları uygun olan GSS borçları silinecek. 

GSS Borçları Silinmesi İçin Nereye Başvuracağız ?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Borcu Affı Son Gün Ne Zaman Daha önce 2012 yılından bu yana gelir testi yaptırmayan kişiler başvurularını ilk olarak  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapacak. Sosyal Yardımlaşma vakıfları için ilçelerde kaymakamlıklara İllerde valiliklere başvuracaklar. Bu kişiler önce Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvurup gelir testi yaptıracaklar, daha sonra SGK’ya başvuracaklar.

GSS borçları sildirme nasıl olur 2017

Hangi GSS Borçları Silinecek Hangi GSS borçları taksitlendirilecek ?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Borcu Affı Son Gün Ne Zaman Daha önce hiç gelir testine girmeyen bir kişi, 2 Ocak 2017 tarihine kadar sosyal yardımlaşma vakıflarında gelir testi yaptırırlarsa ve gelir testi sonucunda yaşadığı hane içindeki kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden az ise, geriye dönük bütün borçları silinecek. Bu kişi prim affından yararlanmış olacak. Bu nedenle bu durumdaki kişilerin mutlaka 2 Ocak’a kadar gelir testi yaptırması gerekiyor. Bu sayede yeni yıla borçsuz girebilirler.

Daha önce hiç gelir testi yaptırmayan kişiler gelir testi yaptırırlar  ve sonucunda gelirleri asgari ücretin üçte birinden daha yüksek ise, bu durumda geçmişe dönük borçları gelir testinin sonucuna göre faiz gecikme zammı ve ceza olmadan peşin veya taksitle ödeyebilecekler. GSS borcu peşin olarak ödeyen kişilerin borçlarının faiz, gecikme zammı ve cezaları silinecek. Dolayısıyla güncellenen borcun yalnızca ana parası ödenecek. Güncellenen borç miktarının taksitle ödenmesi halinde ise gecikme zammı ve cezası silinecek. Dolayısıyla peşin ödeyen faizden de kurtulacak, 12 taksitle ödeyenler ise gecikme zammı ve cezası ödemeyecek.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Borcu Affı Son Gün Ne Zaman

İlk Taksit veya Peşin Ödeme Günü Ne Zaman ?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Borcu Affı Son Gün Ne Zaman 2016 Haziran ayına kadar olan GSS borçları için Sosyal Yardımlaşma vakfında gelir testi yaptırıp , SGK’da çıkan borçlarını yapılandırıp peşin ödeme veya taksitli ödeme seçenlerin ilk taksit ve peşin ödeme son günü 31 Ocak 2017 tarihidir.

2017 gss borcunu yapılandıranlar sikortadan faydalanabilirler mi

 

GSS Borçları için Yapılandırılanlar Sağlık Yardımından Yararlanır mı ?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu bulunan kişilerin borçlarını yapılandıranlar,  ilk taksit ödendiği andan itibaren  sağlık hizmeti alabileceklerdir.

GSS Gelir Testi Yaptırmayanlar Tapu İşlemleri; Araç Alımı İşlemleri Yapamayacak  Konulu Yazımız için Tıklayınız

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.