Vergi ve Güncel Haber Portalı

GİB Forum Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

GİB Forum Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Bugün ki makalemizde yeni uygulamalardan birisi olan GİB forum nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır sorularına yanıt verme yoluna gideceğiz. Gelir İdaresi Başkanlığı, özellikle kısa bir zaman dilimi içerisinde vatandaşları için en doğru bilgilendirme seçeneklerini dikkate alıyor. Artık vergi uygulamaları ile alakalı olarak birçok farklı işlemi internet ortamı üzerinden yapabiliyorsunuz. Nitekim İnteraktif Vergi Dairesi, kullanım oranı her geçen gün daha da artan seçeneklerden birisi durumunda. Bu makalemizde elimizden geldiğince sizleri yeni nesil bir hizmet olan GİB Forum hakkında bilgilendirme yoluna gideceğiz.

GİB Forum Nedir?

GİB forum, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından resmi internet sitesine ekstra hizmet olarak oluşturulmuş olan bilgilendirme amaçlı bir paylaşım portalıdır.

Vergi sistemleri, işleyiş ya da kurumsal anlamda uygulamalar ile alakalı olarak insanların çok büyük bir kısmının bilgi sahibi olmadığı aşikar. Nitekim Gelir İdaresi Başkanlığı da bu anlamda ciddi şekilde muzdarip durumda. Forum sistemleri birçok kişinin de bildiği üzere karşılıklı bilgi alışverişi ve soru – cevap sistemleri olarak tanınır. Gelir İdaresi Başkanlığı, resmi internet adresi olan www.gib.gov.tr adresine ek olarak bir de forum sistemi kurdu. Bu forum sisteminin esas amacı ise tüm kanun ve belgeler ile alakalı olarak insanların dijital ortamda bilgi edinmesini sağlamaktır. Sistem 2019 yılının Mart ayı itibari ile resmi olarak yürürlüğe girdi ve kullanılmaya başlandı.

GİB Forum

GİB Forum Ne İşe Yarar?

Bu sistem, özellikle Gelir İdaresi Başkanlığı kapsamında ki tüm hizmetler ile alakalı olarak insanların ve yetkililerin dijital ortamda bilgi paylaştığı bir mecradır. Bu mecra üzerinde her türlü madde ile alakalı olarak sorular sorabilir, bilgi alabilirsiniz. Genelde sistem yöneticileri yine GİB memurları olduğundan dolayı doğrudan en net bilgilere en kısa süre içerisinde rahatlıkla ulaşabilmeniz öngörülmüştür. Nitekim forum sistemleri artık internet ortamının can damarıdır.

GİB forum sisteminin kullanımı her geçen gün biraz daha yaygın hale geliyor. Ücretsiz şekilde şifre alıp sisteme üye olabiliyorsunuz. Sonrasında ise insanlar arası bilgi paylaşımı bu sistemin sunduğu dijital imkanlar ile çok daha mümkün hale gelebiliyor. GİB forum sistemi, yine devlet tarafından yayınlanan bildiri ve belgeler ile birlikte içerik olarak her geçen gün biraz daha gelişmiş hale geliyor. Dolayısı ile insanlar da bu sistemi çok daha yakından tanıma şansına sahip oluyor demek yanlış olmaz sanırım.

GİB Forum Nasıl Kullanılır?

GİB forum, kullanım amacı itibari ile tamamen bilgi paylaşımı ve insanların vergi uygulamaları ile alakalı olarak resmi kanallardan doğru bilgi edinmeleri amaçlanmıştır. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın bu hizmet ile birlikte sosyal devlet anlayışı için uygun adımlar atması da aslında bireysel ve kurumsal şirket yapıları açısından ciddi anlamda önemlidir.

GİB Forum internet sitesine gitmek için tıklayın. Siteye girdiğinizde sizleri birçok farklı kategori ve içerik karşılar. Tüm bu kategori ve içeriklerin içerisine üyeliksiz bir şekilde girerek araştırma yapabilir ve bilgi edinebilirsiniz. Ancak yetkililere ve bilgililere soru sorarak cevap alamazsınız. Bunu yapabilmek için ücretsiz bir şekilde sisteme kayıt olmak ve TC ile kimliğinizi onaylamanız gerekir.

Forumun sağ üst köşesinde yer alan ŞİFRE AL butonu ile kayıt olmak için kendinize şifre alabilirsiniz. Sonrasında ise yine sağında yer alan GİRİŞ YAP butonu ile sisteme giriş yaparsınız. Bu saat itibari ile forum içerisinde kurallara uygun olarak paylaşımlar yapabilirsiniz. İnsanların sorularına bilginiz dahilinde yanıtlar verebilir ya da kendiniz doğrudan sorular sorabilirsiniz. Bu açından Gelir İdaresi Başkanlığı hizmetleri ile alakalı olarak son derece kapsamlı bir sistem olarak hizmet hayatına aktif bir şekilde devam etmektedir.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.