Vergi ve Güncel Haber Portalı

GSS Gelir Testi Yaptırmayanlar Tapu İşlemleri; Araç Alımı İşlemleri Yapamayacak ?

11.12.2016
28
GSS Gelir Testi Yaptırmayanlar Tapu İşlemleri; Araç Alımı İşlemleri Yapamayacak ?

GSS Gelir Testi YaptırmayanlarGSS Gelir Testi Yaptırmayanlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Genel Sağlık Sigortası kapsamında. Gelir testi yaptırmayanların   Tapu işlemleri araç işlemleri gibi kamu kurumlarında ki bazı iş ve işlemleri yapamayacağını  belirtti. 

Yapılacak Yeni Düzenleme ile Gelir Testi Yaptırmayanlar Kamu Kurumlarında Bazı İşlemleri Yapamayacak

GSS Gelir Testi Yaptırmayanlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yoğun bütçe görüşmelerinin ardından katıldığı televizyon programında Genel Sağlık sigortası ile ilgili yeni düzenleme yapılacağını belirtti.

Yeni Düzenlemede Neler Olacak ?

GSS Gelir Testi Yaptırmayanlar  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu  yaptığı açıklamada.  Yapılacak yeni düzenlemede prim sisteminin üç kademeli  yerine, tek rakam üzerinden prim hesaplanacağını belirtti.  Müezzinoğlu, bu amaçla Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde Genel Sağlık Sigortası Takip İşlemleri  Genel Müdürlüğü kurulacağını söyledi.  Gelir testinin artık Genel Sağlık Sigortası Takip İşlemleri  Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirileceğini anlattı.  Müezzinoğlu, herhangi bir sosyal güvenlik kaydı bulunmayıp da Genel Sağlık Sigortası tabi olanların gelir testi yaptırmalarını sağlamak için düzenlemeler yapacaklarını belirtti.  Bu düzenlemeye göre  gelir testi yaptırmayanların tapuda ki resmi işlemleri yapılmayacak. Yurtdışına çıkış işlemleri yapılmayacak. pasaport işlemleri ve araç alımı gibi işlemlerini yapamayacağını gelir testini bu işlemlerde zorunlu tutulacağını söyledi.

Gelir testi Yaptırmayanlar 2017İşi Olmayanlar GSS Kapsamında Ne Kadar Prim Ödeyecek ?

GSS Gelir Testi Yaptırmayanlar İşi olmayan ve herhangi bir işte çalışmadıklarından dolayı sigorta kaydı olmayanların Genel Sağlık Sigortası sigorta primlerinin tespiti için gelir testi yaptırılıyor.  Yapılan tespitler sonucunda hane halkı içinde kişi başına geliri asgari ücretin üçte birinin altında  olanların prim ödemeleri devlet tarafından ödeniyordu.  Yapılacak yeni düzenleme ile bu uygulama eskisi gibi kalacak.  Şu anda ki mevcut uygulamada olan GSS tabi kişilerin gelirlerine göre  göre 65.88 lira, 197.71 lira ve 395.91 lira olmak üzere üç kademeli  prim düzenlemesi vardı.  Bakan Müezzinoğlunun bahsettiği yeni düzenleme  ile  herkes tek kademeli şekilde  53 lira prim ödeyecek.

VERGİ İLE İLGİLİ TÜM SORULARINIZ İÇİN TIKLAYINIZ.

Esnafa Faizsiz Kredi, Sicil affı, İşsizlik Maaşı Yazımıza Ulaşmak için Tıklayınız.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.