Vergi ve Güncel Haber Portalı

Hayat Sigortası Nedir?Kredilerde Hayat Sigortası Zorunlu Mu?

14.01.2017
13
Hayat Sigortası Nedir?Kredilerde Hayat Sigortası Zorunlu Mu?

kredilerde hayat sigortası zorunlu mudur? Bankalar, kredi kullanmak isteyen müşterilerinden dosya masrafının dışında hayat sigortası da talep edebiliyorlar.Bunu yapmalarının nedeni ise,kendilerinden kredi kullanan vatandaşların başına gelebilecek olağanüstü durumlarda alacağını garanti altına almak istemesidir.Kredi çekecekler için kimi banka hayat sigortasını zorunlu tutarken, kimi banka da hayat sigortası  istememektedir. Hal böyle olunca,tüketicinin aklında bir soru işareti oluşmaktadır.Peki hayat sigortası gerçekten her kredi için zorunlu mudur?Yoksa isteğe bağlı mıdır? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Hayat Sigortası Nedir?Yaşa Göre Hayat Sigortası Değişir Mi?

kredilerde hayat sigortası zorunlu mudur? Hayat sigortası, bankalar aracılığıyla sigorta şirketleri tarafından yapılan bir sigortadır.Hayat sigortası  ile ,krediyi çeken kişinin belli bir sürede veya sözleşmedeki şartlara göre hayatını kaybetmesi durumunda varisleri garanti altına alınmış olur.Çünkü,kalan borç silinmiş olur ve hatta ödenen miktar varsa o da varislere aktarılır.Sigorta primleri bazı kriterlere göre değişkenlik gösterir.Bu kriterler arasında krediyi çeken kişinin yaşı,çalıştığı işi ve kredi miktarını gösterebiliriz.Özellikle yaşla hayat sigortası miktarı arasında önemli farklar bulunmaktadır.Mesela,Yaşı genç olan tüketicinin yaptırdığı kredi hayat sigortası fiyatı yaşlı olan bir tüketiciye göre çok daha uygundur.

hayat sigortası yönetmeliğine ulaşmak için tıklayınız

Hayat Sigortası Zorunlu Mudur?

kredilerde hayat sigortası zorunlu mudur? Hayat sigortası , kredinin türü ne olursa olsun zorunlu değildir.  Yani tamamen isteğe bağlıdırDask (Doğal Afet Sigortası) dışında zorunlu bir sigorta da yoktur. Dask sigortası dışında kalan her sigorta kanunen zorunluluğu bulunmayan sigortalardır.

Son dönemde tüketiciler tarafından bankalara neden sigorta yapılmadan kredi kullandırıldığı konusunda davalar açılıyor ve  tüketici lehine karar veriliyor.Bankalar bunun için  hayat sigortasını kullanmak için müşterilere baskı yapınca kişi krediyi almaktan vazgeçebiliyor.Durum böyle olunca da bankalar sigorta yaptırmadan kredi verebiliyorlar.

Hayat Sigortası Başka Sigorta Şirketine Yaptırılabilir Mi?

kredilerde hayat sigortası zorunlu mudur? Hayat sigortasının genel olarak  kredi çekilen banka tarafından belirlenen sigorta şirketince yapıldığı düşünülür.Yani hangi bankadan kredi çekilecekse o banka sigorta şirketini belirler düşüncesi hakimdir.Oysa durum böyle değildir.Yani siz, bankanın sigortanı değil de başka sigorta şirketini isteyebilirsiniz.Örneğin tüketici bir ihtiyaç kredisine başvurmuşsa ve banka tarafından tüketiciye bir hayat sigortası tavsiye edilmişse tüketici, başka bir sigorta şirketinden daha düşük tutarlarda sigorta yaptırma hakkına da sahiptir.

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.