Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak İstifa Etti, Yerine Kim Gelecek?

09.11.2020
1
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak İstifa Etti, Yerine Kim Gelecek?

Instagram üzerinden açıklanan ve ülkeyi sallayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak istifa etti, yerine kim gelecek sorusuna yanıt vereceğiz. Bilindiği üzere son seçimlerin ardından ülkemizin ekonomiden sorumlu ilk ismi olarak görev yapan Albayrak, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı olarak da biliniyordu ve birçok kişi buna tepkiliydi.

Bundan önceki kabinede de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olduğunu biliyoruz Albayrak’ın. 08.11.2020 akşamı Berat Albayrak, resmi Instagram hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile birlikte tüm ülke gündemine bomba gibi düştü. Albayrak, yayınladığı gönderi ile birlikte görevinden HASTALIK nedeni ile resmen istifa ettiğini açıkladı. Tabi ki bu istifa ile hemen olup bitiyor mu? Tabi ki hayır, bunun için bir süreç gerekecek.

Halkın Tepkisi Nasıl Oldu?

Twitter, özellikle bu gibi konularda halkın nabzını doğru tutmak ve değerlendirme yapmak için son derece iyi bir mecra olarak dikkatleri çekiyor. Daha önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu istifasını açıklamıştı. Ancak Twitter üzerinden ülkenin yarısının bakanın arkasında durması ve Cumhurbaşkanı’na istifayı kabul etmemesi yönündeki çağrı sonuç verdi. Cumhurbaşkanı istifayı kabul etmedi ve teşbihte hata olmaz, Soylu atanmışlıktan seçilmişliğe yükseldi.

Süleyman Soylu ile Berat Albayrak arasında çok ciddi bir gerilim olduğunu biliyorduk. Hatta asla olmaması gereken Albayrak ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ile de arası ciddi olarak kötüydü. Bloomberg ve CNN’de bu haberleri istifanın hemen ardından manşetlere taşıdı demek yanlış olmaz sanıyorum.

Şimdi ise halkın nabzını tuttuğumuzda Twitter üzerinden istifa haberine çok büyük bir memnuniyet söz konusu. Ülke ekonomisinde özellikle son dönemde yaşanan gelişmeler de bunda etkili. Dolar ve Euro kurlarının ard arda rekor kırarak yükseldiğini biliyoruz. Buna rağmen Bakan Albayrak “BİZİM KURLA FELAN İŞİMİZ YOK” açıklaması da çok büyük bir tepki konusu olmuştu. Nitekim an itibari ile büyük bir memnuniyet ortamı hakim demek yanlış olmaz.

Berat Albayrak Yerine Kim Gelecek?

Şuan kesinleşmiş olan herhangi bir durum söz konusu değil, öncelikle bunu belirtmek gerekiyor. Önceden de emsallerinin olduğu üzere bu istifayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabul etmesi gerekiyor. Kabul etmesinin ardından ise yerine belli bir zaman dilimi içerisinde bir bakanın atamasının yapılacağını ve bunu yine Cumhurbaşkanı’nın yapacağını ekstra olarak sizlere söylemek gerekiyor.

An itibari ile kulislerde adı dönen iki ciddi isim olduğunu biliyoruz. Mesleği gerçekten ekonomi ve para olan bu kişilerden sizce hangisi gelmeli? Kim bu isimler? Normalde uzun yıllar mali müşavirlik yapmış ve işi para olan Abdullah Erdem Cantimur ve ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu Adnan Bali.

Tabi ki bu isimlerin dışında hiç beklenmedik isimlerin de bu görev için ataması yapılabilir. AK Parti kabinesi içerisinden ataması yapılacak ismin ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.