Vergi ve Güncel Haber Portalı

Hurda Araç Yasası İçin Tebliğ Hazırlandı.Tebliğe Katkıda Bulunabilirsiniz

Hurda Araç Yasası İçin Tebliğ Hazırlandı.Tebliğe Katkıda Bulunabilirsiniz

Hurda Araç Yasası İçin Tebliğ Hazırlandı.Yaklaşık 2,1 milyon araç sahibini ilgilendiren hurda araç yasasında merakla bekleyiş nihayet son buluyor. Uzun bir bekleyişin ardından hurda araçları ilgilendiren yasa Meclisten geçmişti.Yasanın meclisten geçmesinden sonra tebliğin yayınlanması bekleniyordu. Tebliğ için ilgili tasarı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlandı.Ancak bu tasarıda, araç sahibi olan ve bu yasadan yararlanacak olan kişilerin de görüşleri alınacak.Gelir İdaresi Başkanlığı ,bunun için bir duyuru yayınladı.Peki bu tasarıya nasıl katkı sağlanabilir?Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Hangi Borçlar Silinecek?

Hurda Araç Yasası İçin Tebliğ Hazırlandı. İlgili trafik sicilinde adlarına kayıt ve tescilli bulunan, model yılı 1997 veya daha eski olan motorlu taşıtlarını; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 31/12/2018 tarihine kadar ilgili mevzuat gereğince kayıt ve tescillerinin silinmesi ve hurdaya çıkarılması suretiyle il özel idarelerine veya büyük şehir belediyelerine bedelsiz olarak teslim eden veya 26/09/2011 tarihli ve 655 sayılı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Teşkilat ve Görevler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 21. Maddesinin (4) numaralı fıkrasında düzenlenen uygulama çerçevesinde Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Hurda işletmesi Müdürlüğüne ait hurda müdürlüklerinden herhangi birine teslim eden gerçek ve tüzel kişiler adına,  hurdaya çıkarılan taşıta ilişkin olarak 31/12/2018 tarihine kadar tahakkuk etmiş ve ödenmemiş olan motorlu taşıtlar vergisi ile bu vergiye ilişkin gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve 31/12/2016 tarihine kadar tescil plakasına kesilen idari para cezaları terkin edilir.

Aracı Elinde Olanlar Ne Yapacak? Ne Kadar Para Alacak?

Hurda Araç Yasası İçin Tebliğ Hazırlandı. Hazırlanan taslağa göre, aracı elinde bulunanlar aşağıdaki haklarda yararlanabilecek:

 • 31 /12/2018 tarihine kadar bandrol borçları ve faiz zamları  silinecek
 • 31/12/2016 tarihine kadar araca yazılan trafik cezaları silinecek.
 • Aracı İl Özel İdareleri ile Büyükşehir Belediyelerine Teslim edenler Ücretsiz teslim edecek
 • Araçlarını Makine Kimyaya teslim edenlere araçlarına kilo başına model yılına göre asgari 1 TL ücret alacaklar.

Yani aracı elinde olanlar 31/12/2018 tarihine dikkat etmesi gerekmektir.Bu tarihe kadar başvuruda bulunan araç sahipleri bu yasan yararlanabilecek.Araçlarını Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumuna veren araç sahipleri de kilo başına 1 TL alabilecek.

Taslağa Katkıda Bulunabilirsiniz

Hurda Araç Yasası İçin Tebliğ Hazırlandı. Gelir İdaresi Başkanlığı ,yayınladığı duyuruda taslağa katkıda bulunulacağını belirtti.Yayınlanan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

Başkanlığımızca hazırlanan 48 Seri No.lu Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliğ Taslağında; 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanunun Geçici 1 inci maddesi kapsamında taşıtların hurdaya ayrılmasına ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir.

Bu taslağın geliştirilmesi ve yayımlanmaya hazır hale getirilmesi için Başkanlığımızca çalışmalar devam etmekte olup mevcut taslakta yer alan konuların geliştirilmesi, değiştirilmesi veya katkıda bulunulması ile ilgili görüş ve önerilerinizi, 07.07.2017 tarihine kadar roduncu@gelirler.gov.tr e-posta adresine iletebilirsiniz.

Taslağa katkıda bulunmak için tıklayınız

İlgili taslağa ulaşmak için tıklayınız

Hurda Araç Yasası Meclisten Geçti.Şimdi Ne Yapılması Gerekiyor?

2017 Hurda Araç Teşvik Yasası Çıkacak mı ? 20 Yaş üstü Hurda Araç Yasasında Son Durum


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Emrullah ŞAHİN dedi ki:

  İyi günler.. Aracım hurda kapsamına giriyor 86 model ama aracım yaklaşık 1 senedir yok Borcumuda ilk yapılandırmada taksitlendirdim iki taksit ödemiştim. Aracı hurdaya ayırmak için başvurdugumda ne yapacagım aracı nasıl teslim edicem 14 senedir muayne sigorta yapmadım ceza işlemi yok 14 senedir hurda araç yani.. Şimdi toplama işlemi başlayana kadar taksit ödemeye devam ediyimmi ve toplamaya başlandıgında ne yapacagım araç yok.. Teşekkürler

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   hurda yasa ile ilgili tebliğ henüz çıkmadı. bu tebliğ çıktığı zaman sizlere daha net bilgi vereceğiz. bizi takipte kalın.

 2. ali özdog dedi ki:

  Araç bedeli ödenmezse bu yasa işe yaramaz.Daha önce bir bedel ödemesi yapıldı..

 3. ayhan dedi ki:

  bence kaybolmuş bulunamayan bir sürü araç var bu araçları insan dedesinin veya dahada büyüklerinin eski aracının olduğunu bilmeyen var bu araçları 4 .5 yıl hiç işlem görmemiş araçları otomatıkmen silinse daha verimli olur çünkü bu konuda yaşlı ne yapacağını bilmeyen kanunu duymayan insanlara yardım etmek için daha iyi olur

 4. ARİF dedi ki:

  Hurda aracı makine kimya endüstrüsüne götürmek için hurda aracı çalışmadığı için başka araca yüklemek gerekiyor. Yüklendiğinde bu aracın yüksekliği 4.50 4.70 yüksekliği gelir. Bu araçlar denetim istasyonlarından 4metre olduğu için nasıl geçer ?

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   değerli okurumuz konuyla ilgili bilgimiz bulunmuyor

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.