Vergi ve Güncel Haber Portalı

İcra Dosyası Nasıl Kapanır?

21.04.2020
6
İcra Dosyası Nasıl Kapanır?

Bugün ki makalemizde birçok kişinin araştırdığı icra dosyası nasıl kapanır sorusuna yanıt vererek fikir edinme yoluna gideceğiz. Türkiye genelinde özellikle günümüzde icra dosyaları ile alakalı takip işlemleri de e-Devlet sistemi üzerinden sorunsuz bir şekilde yapılıyor. İcra dosyaları, tarafınıza bankalar tarafından resmi kanallar ile iletildiği an itibari ile e-Devlet sistemi icra dosyası sorgulama ekranından anında düşer. Bu dosya, eğer ki siz dosya ücretini ödemez iseniz herhangi bir şekilde kapanmaz ve uzun süreler siciliniz üzerinde görünebilir. Bu noktada sizleri elimizden geldiğince bilgilendirme yoluna gideceğiz.

İcra Dosyası Nedir?

İcra dosyası, alacaklı olan kişinin devlet kanalları yardımı ile borçludan alacaklarını tahsil etmek istemesi sonrası açılan dava dosyası için kullanılan tabirdir.

Alacaklı, borcunun ödenmemesi durumunda öncelikle her ne olursa olsun bununla alakalı olarak borçluya ihtarname çekmek zorundadır. Bu ihtarname sonrasında borçlu, herhangi bir şekilde borcunu ödemek ya da anlaşma yoluna gitmek gibi bir adım atmaz ise kısa süre içerisinde icra dosyası uygulamaya konur. Borçlu, eğer ihtarname sonrasında banka ile anlaşma yoluna gider ise icra dosyası durdurulur ve sonraki süreç takip edilir.

İcra dosyası, borçlunun yeni anlaşma sonrasında borcunu ödememesi durumunda anında devreye sokulabilir. Devreye girdiği andan itibaren ise devlet kanadı bu noktada somut adımlar atma yoluna gider. Alacaklı, talep ederse devlet anında bu dosyayı işleme alır ve alacaklının da e-Devlet hesabı icra dosyası sorgulama ekranında görülür. Borcun büyüklüğüne göre e-haciz yani maaş haczi ya da doğrudan mal haczi gibi kararlar çıkabilir.

İcra Dosyası için Anlaşma Nasıl Sağlanır?

Yukarıda da bununla alakalı olarak en ideal seçenekleri sizlere sunmayı amaç edindik. İcra dosyası açıldığı an itibari ile tarafınıza gelen borç ödeme ihtarnamesi akabinde bankayı arayarak uzlaşma talep edebilirsiniz. Devlette bu anlamda borçlunun yanında hareket eder. Bankalar da alacakları paradan olmamak için daha uzun vadede de olsa alayım şeklinde düşünür.

İcra dosyası için banka ile anlaşma sağlarsınız. Banka, en kötü olasılık ile kredinizi tekrardan yapılandırmak ve sizin ödeyebileceğiniz şekilde bir ödeme planı hazırlamak zorundadır. Mutabakat yoluna gitmeyen bankalar için ise sizler devlete giderek bu anlamda bildirim yapabilir ve sizde şikayetçi olma yoluna gidebilirsiniz.

Anlaşma sonrasında borcunuzu düzgün ödeyip kapadıktan sonra herhangi bir sorun kalmaz. Ancak icra dosyası sicilinize yansıdı ise bunun dosya ücretlerini ödeyerek kendiniz kapatmanız gerekir. Eğer borcu mutabakata rağmen ödemez iseniz alacaklı herhangi bir ihtara gerek olmaksızın borcun devlet aracılığı ile tahsili yoluna gidebilir.

Borcumu Ödedim, İcra Dosyası Nasıl Kapatılır?

İcra dosyalarının takibi tamamen devlet kanadından olmaz. Örneğin her banka avukatlık büroları ile anlaşmalıdır ve sizin borç durumunuzu ve adli süreci bu avukatlık büroları takip eder. Banka ile bir mutabakat yaptınız ve borçlarınızı tamamen kapattınız. Bu borcun kapanışını da avukatlık bürosuna “BORCU YOKTUR” yazısı ile bildirdiniz. Bu an itibari ile sizin avukatlık bürosunda bulunan dosyanız tamamen yok olur. Ancak devlet sistemlerinden silinmez.

Devlet nezdinde açılan her adli soruşturma için çeşitli masraf ücretleri ön plana çıkar. e-Devlet icra dosyası sorgulama ekranında hakkınızda açılan davaya yönelik olarak hala bilgi seçenekleri görebilirsiniz. İcra dosyası kapatma yöntemleri aşağıdaki gibi kısa ve öz bir şekilde özetlenebilir;

  • 1 sene boyunca herhangi bir işlem yapılmamış olan dosya otomatik kapanır. Yani siz herhangi bir işlem yapmasanız dahi bankaya borcu kapadığınız an itibari ile bu dosya 1 sene sonra kapanır.
  • İkinci seçenek ise vergi dairelerine giderek yine e-Devlet üzerinde görünen icra dosyası için “KAPAK BORCU HESAPLAMASI” isteyin. Bu kapak borcunu ödeyerek direkt olarak borcu kapatabilirsiniz.
  • Kimi bankanın anlaşmalı olduğu avukatlık bürosu ise kendi açtığı dosyayı yine kendi kapatarak siciliniz üzerinden düşmesini sağlayabilmektedir.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.